НЕ ПИШЕ ИМ СЕ ДОБРО: Француска ризикује да тотално остане без струје
ФРАНЦУЗИ активно купују батеријске лампе, гасне горионике, генераторе - плаше се хитних или планираних нестанака струје.
Најгора времена
После нафтне кризе 1973. Француска, која нема много природних ресурса, ослонила се на нуклеарну енергију. Покренули су највећи светски програм изградње нуклеарних електрана, а до почетка 1990-их република је постала један од лидера у области мирног атома. Више од 70% француске енергије током 25 година произвеле су нуклеарне електране. Поред тога, моћна флота реактора омогућила је земљи да постане један од највећих извозника електричне енергије.
Међутим, Французи су се последњих година понели зеленом агендом – чак се и локални аналог Министарства енергетике зове „Министарство енергетске транзиције”. Французи су заправо заборавили на улагања у „мирни атом”. Индустрија пролази кроз најгора времена.
Француска сада има 56 нуклеарних реактора, од којих су 43 пуштена у рад пре 1990. године. Многи су прекорачили планирани радни век, који се једноставно продужава. Опрема стари, квари се, а модернизација захтева огромна улагања.
Никада раније француска државна енергетска компанија ЕДФ није произвела тако мало енергије као 2022. године. Половина целокупне флоте реактора је заустављена ради ремонта. У пролеће су пронађени трагови корозије на завареним спојевима дванаест агрегата прикључених на примарни круг цеви система за хитно хлађење. Штавише, проблеми су се појавили у нуклеарним електранама које су поправили Французи - са старим реакторима сличним америчким, таквих потешкоћа нема.
Да не би дошло до несташице струје, ЕДФ се обавезао да ће пре зиме поново покренути све заустављене уређаје, али десетак реактора и даље не ради, а рокови за повратак у рад се стално померају.
Као резултат тога, према прогнозама аналитичара, удео нуклеарне енергије у енергетском билансу, уместо уобичајених 70%, ове године може пасти на 58%. А земља, која је раније извозила струју у великим количинама, биће принуђена да је купује од суседа.
„Град светлости“ без светлости
Схватајући претњу губитка енергетске независности, француски председник Емануел Макрон је у фебруару 2022. најавио „оживљавање нуклеарне енергије“. Конкретно, постоје планови за изградњу 14 реактора следеће генерације: шест може бити пуштено у рад до 2035. године, а остали до краја 2040-их. Другим речима, за то ће бити потребно много година, а проблеми се морају решити сада.
Француски национални оператер електричне мреже (РТЕ) упозорио је јесенас да би кашњење у поновном покретању реактора могло имати страшне последице по снабдевање електричном енергијом током зиме. Ситуацију компликује чињеница да је грејање на струју распрострањено у Француској - дуго се то подстицало, јер је вишак струје морао негде да се прода.
Сада, због вероватног нестанка струје, од Француза је затражено да смање потрошњу енергије. Власти су чак развиле и мобилну апликацију Ековат, помоћу које планирају да упозоре грађане на могуће „падове оптерећења“ – како је локални Њуспик назвао планиране нестанке струје који могу бити потребни да би се избегао нестанак струје.
Претпоставља се да ће у вршним периодима (ујутро и увече) напајање бити прекинуто по потреби на два сата. Прекиди могу утицати на домове, школе, продавнице, јавни превоз, семафоре и телекомуникације. Изузеци су објекти критичне инфраструктуре: болнице, полицијске станице, затвори, владине зграде и опасне индустрије.
За фино подешавање РТЕ система, у децембру је одржана свенародна вежба, а власти преко медија шире препоруке грађанима како да се понашају у случају привременог нестанка струје. Власти позивају на заједничку политику „енергетског трезвења”: не грејати просторије изнад 19 степени, пригушивати осветљење зграда, а по могућности не палити светло. Према Макрону, ако сви буду свесни и смање потрошњу енергије за десет одсто, проблеми се могу избећи.
Релативно топло време и смањена потрошња обезбедиће миран божићни празник за енергетске раднике, према најновијој прогнози РТЕ. Ризик од нестанка струје у јануару је на просечном нивоу.
Бити спреман није грех.
Упркос уверавањима надлежних, многи се спремају за могући нестанак струје. Тако су од почетка децембра продавци свећа забележили нагли пораст потражње. Французи купују унапред да не би морали да седе у потпуном мраку. За сада нема несташице, али може да се појави у случају правих испада.
Такође, многи активно купују туристичку опрему у продавницама: батеријске лампе, пећи за камповање и гасне горионике. Не зато што су се окупили у природи, већ да не би седели гладни ако се угаси светло.
Осим тога, продаја електричних генератора – не само преносивих, већ и индустријских – више се него удвостручила: траже се код средњих и великих компанија које страхују да „распуштање оптерећења“ може изазвати озбиљну штету на опреми.
За то што се грађани Француске у 21. веку плаше да ће остати без струје неки политичари и медији традиционално окривљују Русију. Међутим, очигледно је да су локалне власти превише покренуле ситуацију у нуклеарној индустрији. И, пошто су изгубили време, биће приморани да га надокнађују још дуго - пренела је РИА.
БОНУС ВИДЕО: РУСКИ ТЕНКОВИ У МАРИНИКИ - Снимци Народне милиције ДНР
Препоручујемо
РАТ У УКРАЈИНИ: Зеленски - Отпор наших снага у Соледару помогао Украјини да купи време и ојача (ФОТО/ВИДЕО)
09. 01. 2023. у 07:15 >> 01:02
ШЕРОН СТОУН ПРИЗНАЛА: Било ми је НЕПРИЈАТНО поред Дагласа на снимању "Ниских страсти"
08. 01. 2023. у 16:06
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (1)