СЛАТКОГ КРИСТАЛА БИЋЕ И ЗА ИЗВОЗ: Очекује се да од прераде репе из 2022. добијемо око 260.000 тона шећера

Ј. Су.

05. 01. 2023. у 08:21

ОД прошлогодишњег рода шећерне репе очекује се да ће бити произведено око 260.000 тона шећера.

СЛАТКОГ КРИСТАЛА БИЋЕ И ЗА ИЗВОЗ: Очекује се да од прераде репе из 2022. добијемо око 260.000 тона шећера

Фото Д. Дозет

Према проценама Републичког завода за статистику (РСЗ), са површине од 34.728 хектара очекује се производња шећерне репе од 1.609.535 тона. У односу на 2021. годину, производња је смањена за 21,4 процента. Ипак, ако се гледа десетогодишњи просек, очекивана производња је мања за чак 36,3 одсто.

Процене РЗС указују и да је шећерна репа, за разлику од кукуруза и соје, знатно боље поднела сушу и искористила закаснеле падавине. Тако, постигнути просечни приноси су на нивоу оних из 2017. године - 46,7 тона по хектару. Та година је, такође, била сушна.

- Прелазне залихе ће бити и даље на високом нивоу и вишак ће моћи да иде у извоз - наводи РЗС.

Имајући у виду раст цена инпута за производњу и прераду шећерне репе, у жељи да се поправи конкурентност сектора, Влада је усвојила Уредбу о финансијској подршци пољопривредним произвођачима шећерне репе рода 2023. године. Право на финансијску подршку за шећерну репу остварујe се у износу од 35.000 динара по хектару пријављене и засејане шећерне репе, а највише до 500 хектара. И то за остварени принос од најмање 50 тона по хектару плативе шећерне репе.

Фото З. Јовановић

Такође, максимална малопродајна цена белог шећера ограничена је на 114,99 динара за килограм. Прошле године, извозне цене шећера биле су у порасту. Најнижа је била у октобру 2021. године - 490 евра по тони, а највиша у септембру 2022. - 938 евра по тони. Цене по којима је уговаран извоз су се разликовале. У региону се продавао по нижој цени, док је скупљи био у ЕУ, због веће тражње.

Како објашњавају пољопривредници, шећерна репа троши земљу највише од свих ратарских култура, па се сваке године мењају оранице где се она сади. Отприлике, на сваких пет година дође поново на исту њиву. Земљиште на којој се она гаји много се ђубри, јер она доста извлачи хранљивих састојака из земље. После репе, на те оранице, углавном, долази кукуруз, јер може делимично да искористи део ђубрива који је остао у земљи. Њиве морају добро да се одморе од репе, али и од болести које нападају репу.

АУСТРАЛИЈСКА РОБА

ЕВРОПА ће у наредном периоду привести крају Споразум о слободној трговини са једним од највећих извозника шећера на свету - Аустралијом. За обе стране, шећер је окарактерисан као осетљив производ. Али Аустралија се снажно залаже за већи приступ тржишту шећера у ЕУ, упркос својој удаљености од Европе и близини кључних тржишта са дефицитом шећера у источној Азији. Индустрија шећера у ЕУ сматра, с друге стране, да не би требало одобрити додатни приступ тржишту ЕУ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи