МАЛИНАРИМА ИСПЛАТИЛИ ТЕК ПОЛОВИНУ ПАРА: Произвођачи "црвеног злата" жале се да нису добили сав новац за предати род
ПОЧЕТАК године за малинаре био је врло неизвестан, нарочито што су ушли са огромним скоком цена импута.
Временске непогоде, нарочито у ариљском делу, додатно су уништиле род, а онда је као "гром из ведра неба" пуштена прича да ће откупна цена малине бити већа од 1.000 динара. То се, међутим, није догодило. Напротив, годину ће завршити у "минусу" и са наплатом од 55 одсто предатог рода.
- Упутили смо захтеве да мали хладњачари и задруге уђу у Фонд за развој или код других банака, где бисмо дали робу у залог, да произвођачи буду исплаћени и да се покрене поново живот међу малинарима - казао нам је Божо Јоковић из Националног удружења за воћарске производе. - До јуна се причало о астрономским ценама малине, чак се говорило да може да кошта и више од 1.000 динара. Малинари су на "крилима" тих цена изнели период припреме за бербу. А када је дошло до продаје, мали хладњачари и задруге нису имали тржиште. Произвођачи су предали малину на аконтну цену, која је дошла до 510, а негде и 550 динара. Када је, међутим, кренуо пласман, дошко је до краха и вртоглавог пада цена.
Према речима Јоковића, у Србији је огромна количина неплаћене малине, захваљујући паду цена. Према званичним подацима, с друге стране, сваког месеца, извозне количине малине се повећавају. Био је мањи пад у јуну и јулу, али се после то регулисало.
- Малина се лепо извози, али и увози! - упозорава Јоковић. - И то се увозе по дупло већој цени него што се овде нуди у откупу, на терену. Купују малину из Пољске, Украјине, Босне и Херцеговине. И то су велики контингенти. Када би мале хладњаче продале малину по тој цени, онда би без икаквих проблема могли да исплате произвођаче. Држава треба да стане иза малинара, јер западна Србија нема други посао. Заиста је проблем што велики извозници не купују робу, већ пласирају увозну или неку своју, а не набављају од малих хладњачара или задруга.
ПОСКУПЕЛА ПРОИЗВОДЊА
УДРУЖЕЊА малинара кажу да су им ове године велики хладњачари исплатили око 55 одсто предатог рода. Трошкови су, међутим, велики. Прошле године радна снага је коштала 3.000, а сада 5.000 динара по дану. Минерална ђубрива поскупела су 100 до 150 одсто, а када је реч о хемији за агротехничке мере, неки препарати су скупљи и до 200 одсто.
Препоручујемо
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)