КОМПАНИЈЕ ОЧЕКИВАЛЕ СКУПЉИ ГАС: И након најављеног скока од 11 процената, плаво гориво ће код нас ипак бити међу најјефтинијим у Европи

Е. Б. Т.

24. 11. 2022. у 07:00

НАЈАВЉЕНО поскупљење гаса од 11 одсто за компаније у нашој земљи било је очекивано, јер је висока цена овог енергента на европском тржишту указивала да до тога мора да дође.

КОМПАНИЈЕ ОЧЕКИВАЛЕ СКУПЉИ ГАС: И након најављеног скока од 11 процената, плаво гориво ће код нас ипак бити међу најјефтинијим у Европи

Фото Н. Фифић

Мада је извесно олакшање за привреднике што ће, и након након тог скока, плаво гориво и даље бити међу најјефтинијим за индустрију у Европи, они, ипак, стрепе од поскупљења струје и гаса и да ли ће тих енергената бити довољно. Подсетимо, министарка енергетике Дубравка Ђедовић потврдила је недавно, за "Новости", да ће од 1. јануара цена гаса бити виша за 11, а струје за мање од 10 одсто.

- И са тим процентом поскупљења, гас ће бити јефтинији него у Европи и јасно је да држава субвенционише део цене, иначе би била значајно већа - каже Небојша Атанацковић из УПС.

- Та повољна цена гаса у односу на европске је добра реклама за привлачење страних инвеститора.

Он указује да ће поскупљење овог енергента, код компанија које га користе у производним процесима или за грејање, повећати њихове трошкове, и да ће се одразити и на цене производа и услуга. УПС указује да нису сви привредници у истој ситуацији и да не би требало гас и струја да поскупе исто за све. Тако би, за оне компаније код којих је удео потрошње гаса или електричне енергије велики, држава требало да учини одређене уступке како њихова цена производње не би много расла.

- Ако компаније не могу да пласирају ту скупљу робу на тржиште, то значи да ће пословати са губитком - објашњава Атанацковић. - У тој ситуацији они ће бити принуђени да отпусте одређени број запослених или да смање или зауставе производњу.

Као примере компанија које троше много гаса у процесу производње, Атанацковић наводи стакларску индустрију и произвођаче ђубрива.

- Неки производи су стратешки, као што је ђубриво, а наши произвођачи не могу да конкуришу руским, јер је код њих гас јефтинији - каже Атанацковић.

- Није у интересу наше земље да ђубриво много поскупи, и да то после значајно утиче на раст цена хране.

Како истиче, на поскупљење гаса на европском тржишту утицала је одлука ЕУ да смањи коришћење овог руског енергента. Он подсећа и да је привреда Западне Европе имала конкурентску предност управо због знатно јефтинијег гаса из Русије. Цене енергената гурају једна другу, па тако када нема довољно плавог горива троши се више струје, па онда и она поскупљује. Такође, и раст цене гаса се директно одражава на поскупљење електричне енергије, јер га у ЕУ велики број електрана користи за производњу струје.

Последњи пут цена плавог горива у Србији порасла је у августу девет одсто. Министарка енергетике је недавно оценила да је гас у Србији у овом тренутку међу најјефтнијим за индустрију и трећи најповољнији у Европи за домаћинства.

УПС: ГАСИФИКАЦИЈА КЉУЧНА

УГЛАВНОМ модерне компаније, страни инвеститори у нашој земљи користе гас који је јефтинији од других енергената - каже Небојша Атанацковић из УПС.

- Зато када доносе одлуку о доласку у Србију, њих занима да ли има тог енергента. За инвеститоре би било велико изненађење и проблем да дође до значајног скока цена струје и гаса, тако да буду скупљи у односу на земље из којих долазе, или када би остали без неког енергента.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину