УПОЗОРЕЊЕ НБС ГРАЂАНИМА: Не уносити ПИН приликом куповине преко интернета
ПРИЛИКОМ куповине на интернету неопходно је водити рачуна о томе коме се остављају лични и поверљиви подаци, увек би требало куповати преко званичног сајта продавнице и никада не би требало уносити ПИН, каже у видео прилогу "Како безбедно куповати преко интернета - савети Народне банке Србије" саветник у Одсеку за технологију и развој DinaCard система Милан Мартиновић.
Он у прилогу из серијала Народне банке Србије "Корисно је да знате" објављеном у периоду појачане куповине у време празника пред крај године, истиче да би ваљало задржати дозу сумње према примамљивим понудама, јер, како каже, ако изгледају превише добро да би биле истините, вероватно су лажне.
-Оно што је посебно важно напоменути и што корисници морају да знају јесте да се промоције, погодности и слично код трансакција платним картицама не организују на Фејсбуку и другим друштвеним мрежама, већ да погодности обезбеђују банке или познати трговци у сарадњи с банкама и да такве информације корисницима платних картица доставља банка путем канала комуникације који су корисници уговорили с банкама, наводи Мартиновић.
Указује да не би требало остављати своје податке на Интернет локацијама до којих се дође преко линка, јер то могу бити лажне странице које веома подсећају на праве.
-Ако веб-сајт личи на онај који сте раније користили, али су доменско име или назив продавнице другачији, највероватније је у питању лажна страница, каже он и додаје да уколико купци нису сигурни у исправност сајта, не би требало да остављају чак ни број телефона као контакт за доставу, јер и тај податак може да буде злоупотребљен.
Следећи савет јесте да се приликом куповине путем Интернета никада не уноси ПИН и да захтев за његов унос директно указује на могућност злоупотребе података.
-Такође, не шаљите фото-копију картице или другог документа мејлом, у инбокс странице на друштвеним мрежама или слично. Банке вам никада неће тражити да мејлом или поруком промените своје податке, потврдите лозинку или слично, истакао је Мартиновић.
Као важан савет навео је и да се избегава куповина с јавно доступних бежичних мрежа и дељених рачунара, јер постоји могућност да су заражени вирусом који може да преузме податке о платној картици.
Мартиновић саветује да се провери да ли адреса интернет странице на којој неко жели да обави плаћање почиње са хттпс и да се обрати пажња на симбол катанца, јер ако је означен црвеном бојом или ако претраживач избаци упозорење да сертификат није валидан, не би требало уносити податке.
Видео прилог са саветима и упутствима за трговину путем интернета може се видети на сајту Народне банке Србије.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
СКОК ЗА 369 МИЛИОНА: НБС објавила да су бруто девизне резерве око 16,9 милијарди евра
15. 11. 2022. у 06:20
ПОСТАЈЕ ВЛАДИКА: Од глуме и Миланчета, до епископа - са именом Божјим на уснама
19. 11. 2022. у 17:10
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)