ШЕЋЕРАНЕ КИЛОГРАМ ПЛАЋАЈУ ПОЛА ЕВРА: Влада Србије спрема додатне субвенције за већу производњу шећерне репе
ДРЖАВА ће додатно субвенционисати производњу шећерне репе са 6,8 милиона евра. Тај новац ће бити уложен у већу производњу, јер сви у региону зависе од Србије.
Наша земља тренутно једина има довољне количине шећера, а резерве износе 12 милиона килограма. Иначе, у последњих 20 година, Србија је са 15 дошла до само четири активне шећеране.
Тренд драстичног опадања гајења шећерне репе почео је последње две године да се мења. Некада је у Србији "краљица ратарских култура", како зову шећерну репу, била на више од 100.000, а сада је има на 25.000, а највише 40.000 хектара.
- Овогодишњи род још нисмо почели да вадимо, сада то раде велики комбинати, а ми мањи ћемо за који дан - испричао нам је Милош Марган, пољопривредник из Црепаје, који са породицом гаји шећерну репу на 50 хектара.
- Тада ћемо знати и приносе, али је чињеница да је потражња порасла. Од прошле године је кренуло интересовање да расте и сада се наставља. Расте цена, па је и то један од разлога. Раније смо на већој површини имали шећерну репу. Прошле године смо имали 65 тона по хектару, прљаве шећерне репе, која изађе са њиве. Од тога, плативе репе буде око 30 тона.
Како нам је испричао Марган, тек када се репа извади, одсецају се главе, и узоркује се проценат шећера у њој. Што је боља шећерност то је већа исплата. Постоје и премије, али свако смањење дигестије - процента шећера, умањује исплату.
- Видећемо ове године како ће да крене са репом, раније смо је имали на неких 70 хектара - објашњава Марган.
- Ми радимо са директно са шећераном, они нас покривају током сезоне. Када је извадимо, њима иде њихов део, после предавања репе. Ове године су, наводно, изашли са откупном ценом од 50 евроценти за килограм. Прошле године је било од 36 до 40 за килограм. Све зависи и од приноса. Најмање половине репе се одбаци, да се дође до оног дела који се плаћа.
Шећерна репа, троши земљу највише од свих ратарских култура, па се сваке године мењају оранице где се она сади. Како нам је Марган рекао, отприлике, на сваких пет година, дође поново на исту њиву. Земљиште на којој се она гаји много се ђубри, јер она доста извлачи хранљивих састојака из земље. После репе, на те оранице, углавном, долази кукуруз, јер може делимично да искористи део ђубрива који је остао у земљи. Њиве морају добро да одморе од репе, али и од болести које нападају репу.
Скупа сетва
ЈЕСЕЊА и пролећна сетва коштаће за 50 одсто више него прошлогодишња. Семе и хербициди поскупели су за неких 10 процената, али цена ђубрива расте у небеса. Вештачко ђубриво је поскупело и за 200 одсто у односу на лане, објашњава нам Милош Марган.
- За више од 100 хектара које обрађујемо, у сезони потрошимо око 40 тона ђубрива - каже Марган. Мере које се спроводе на пумпама, јесу нам олакшавајућа околност, али то је само за 20 одсто наших потреба.
Препоручујемо
СУНОКО ПРЕРАЂУЈЕ МИЛИОН ТОНА ШЕЋЕРНЕ РЕПЕ: Почела нова кампања прераде шећерне репе
10. 10. 2022. у 16:00
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (1)