ПРИПРЕМА СЕ ОДГОВОР НА МАЊАК МЛЕКА: Држава до краја недеље доноси нове мере како би се средило тржиште
ЗБОГ увећаних трошкова производње сировог млека, раста цене хранива, и суше, која је погодила нашу земљу, смањена је производња сировог млека. Самим тим, смањен је и откуп. Поремећај на тржишту млека јесте настао као последица ових околности, али никако није у димензијама које угрожавају континуирано снабдевање тржишта наше земље млеком и млечним производима.
Овако за "Новости" коментарише компанија "Имлек" тренутно стање и празне рафове, на којима може да се нађе тек покоја литра млека.
- Наводне несташице делимично су узроковане и повећаном потражњом и куповином, услед гласина да млека неће бити - истичу у "Имлеку". - Разлога за бригу, да ће доћи до трајне несташице млека - нема.
Иначе, Влада Србије недавно је продужила важење уредбе о ограничењу висине цена основних животних намирница. То значи да је нова максимална малопродајна цена дуготрајног млека, са 2,8 процената млечне масти 119,99, динара. До тада је могло да се продаје за највише 113,99 динара.
Како незванично сазнајемо, држава би могла ових дана да донесе нове мере, како би се поремећај на тржишту млека средио. Последњих недеља, многе грађане су изненадиле готово празне полице на којима су остала биљна млека, чоколадна и тек покоје обично бело из увоза.
Управо је и највећа несташица дуготрајног млека, са 2,8 одсто млечне масти. У појединим радњама трговци су ограничили да може само литар да се узме, не би ли мало "смирили" ситуацију, која невероватно подсећа на оно што се догодило пре неколико месеци са шећером. Сточари у Србији категорични су да млека нема и да га неће ни бити. И да проблем није од јуче, већ се на њега указивало више од 10 година.
- Грађани би требало да дођу код нас на фарму да купе млеко, право, домаће, за 100 динара, скувају га и пију - каже Сања Бугарски, председник Савеза удружења одгајивача говеда. - Млека једноставно нема и неће га бити. Овде још имамо цену млека у Србији од непуних 40 евроценти, а у ЕУ то је 65. Прерађивачи су безобзирни према нама. Одређују сами квалитет млека, на основу њега и плаћају, наводно, па одређују и ценовник наших производа. Уз то, државне субвенције касне, а и када их добијемо, некако само "прођу" кроз наше рачуне, јер су млекаре укалкулисале то у своју основну цену.
НИСМО ВЕЛИКИ ПОТРОШАЧИ
ПОТРОШЊА млека у Србији сведена је на 200 килограма млека и млечних производа по глави становника годишње. Опада производња и потрошња млека, а тиме и сира. Годишња производња сира је око 60.000 тона, рекао нам је Бранислав Гулан, агроаналитичар. Ниска потрошња је и резултат пада стандарда великог броја грађана.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)