У БУГАРСКОЈ ЗАРОБЉЕНО МИЛИОН ТОНА НАШЕГ УГЉА: Пловни саобраћај код нашег суседа заустављен, а држава Србија у помоћ шаље механизацију

Е. Б. ТАЛИЈАН

24. 08. 2022. у 09:15

ЗБОГ тронедељне обуставе пловидбе на Дунаву у Бугарској, на сектору Белене, заробљено је више од милион тона угља из бугарских рудника који треба да стигне у нашу земљу.

У БУГАРСКОЈ ЗАРОБЉЕНО МИЛИОН ТОНА НАШЕГ УГЉА: Пловни саобраћај код нашег суседа заустављен, а држава Србија у помоћ шаље механизацију

Дунав код бугарског Видина може да се прегази, Фото Shutterstock

Ово је јуче рекао помоћник министра за водни саобраћај Вељко Ковачевић, додајући да су у току преговори са надлежнима у Бугарској да се на спорни део спусти наша механизација како би се омогућио пролаз бродовима.

Обустава водног саобраћаја у тој земљи, како наводи, много утиче на нашу економију, јер је заустављен и транспорт ка и из луке Констанца. Онемогућен је извоз наших житарица, и увоз горива и вештачког ђубрива, као и сировина које користи железара. За транспорт кроз Бугарску све време се користе други путеви, друмски и железнички, како се ко снађе.

- Када се наша механизација спусти у сектор Белене, Србија више неће зависити од природних непогода, нити од бугарске администрације - истакао је Ковачевић. - Код нас су на снази мере ограничења, али засада нема обуставе пловидбе на водотоковима кроз нашу земљу.

Како сазнајемо, очекује се да се српски багери за десетак дана упуте на Белене, а онда би било потребно још 15 до 25 дана да се очисти пловни пут. Агроекономски аналитичар Жарко Галетин каже да је до прошле недеље много баржи са житарицама из Србије остало заглављено у Бугарској.

- На луку Констанца иде око 50 одсто извоза кукуруза и скоро једна трећина пшенице - наводи Галетин.

- Више од милион тона тог расутог терета, житарица, одлази за ову луку годишње. Барже су носивости између 1.000 и 1.500 тона, што значи да око 1.000 њих транспортује робу прерачунато у броју баржи које одлазе за Констанцу. То је наша врло значајна извозна дестинација.

Србија, како је навео Галетин, извози житарице у вредности од 900 милиона евра, а само су кукуруз и пшеница у вредности од 700 милиона евра укупног извоза.

Бојан Станић, помоћник директора Сектора за стратешке анализе Привредне коморе Србије, истиче да је Дунав од стратешке важности за нашу земљу, посебно према Црном мору и према луци Констанца.

- Тим путем увозимо угаљ, нафтне деривате и вештачко ђубриво, а извозимо пољопривредне производе, посебно житарице - наводи Станић. - Не може сва роба да се пребаци на друге видове транспорта, попут камиона и железнице.

Министар саобраћаја Томислав Момировић састао се прошлог петка у Софији са својим бугарским колегом Христом Алексијевом и том приликом, у име Владе Србије, понудио механизацију за чишћење Дунава. Договорено је и да њихова железничка инфраструктура да предност нашем карго саобраћају који ће нас снабдевати угљем. Две владе су оформиле заједничку радну групу чији је задатак да координира радове на Дунаву и да обезбеди приоритетно снабдевање ЕПС-а угљем из Бугарске железницом.

ЈОШ НЕИЗВЕСНО

ПОМОЋНИК министра саобраћаја Вељко Ковачевић оцењује да је, што се тиче стабилизације вододстаја, ситуација неизвесна иако је пало доста кише у последњих неколико дана, што је повољно утицало на средњи ток Дунава код Мађарске.

- Потребне су нам падавине мало дужи временски период како би дошло до дугорочне стабилизације, јер је Дунав огромна река - објашњава Ковачевић. - Нама је потребна стабилизација хидролошког стања од Немачке до Бугарске да би се подигао ниво воде.

СВЕ СКУПЉЕ И ЗБОГ СУШЕ

АГРОЕКОНОМСКИ аналитичар, Жарко Галетин, указује да су цене транспорта значајно повећане због поскупљење енергената, горива, рата у Украјини.

- Црно море је постало једно ризично подручје, повећане су и цене осигурања транспорта, не само због рата, већ и због ове елементарне непогоде - објашњава Галетин.

- То оптерећује калкулацију извозне цене наших житарица, умањује њену конкурентност, и нама као и другима. Тако да нам, можда, преостаје да тражимо неке алтернативне путеве за извоз наших житарица.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи