ЕГИПАТ ТРАЖИ ПШЕНИЦУ ИЗ СРБИЈЕ: Одлична прилика за наше произвођаче и извознике

В. Н.

27. 07. 2022. у 12:33

ОГРОМНЕ су могућности за повећање трговинске размене између Србије и Египта, пре свега у сфери аграра, енергетици, али и у здравству, телекомуникацијама и ИТ.

ЕГИПАТ ТРАЖИ ПШЕНИЦУ ИЗ СРБИЈЕ: Одлична прилика за наше произвођаче и извознике

Пословни сусрети српских и египатских привредника, Фото ПКС

ПОЉОПРИВРЕДА

Сарадњу је могуће остварити и додатно унапредити у области пољопривреде и производње хране, које су међу носећим привредним гранама у обе земље и које традиционално запошљавају велики број људи.

Тренутно високе царине у Египту оптерећују наше извознике како би пласирали више домаћег свежег воћа на тамошње тржиште. Највећа конкуренција су нам земље из ЕУ, које у Египат извозе без царинских оптерећења на основу Споразума о слободној трговини.

Египат је, иначе, са увозом од 10 до 12 милиона тона жита годишње, на првом месту у свету, што представља шансу за извоз српског жита.

ЕНЕРГЕТИКА

Египатски партнери заинтересовани су за сарадњу са произвођачима материјала и опреме за нафтну и рударску индустрију, посебно са произвођачима металних и пластичних цеви, делова опреме за нафтну индустрију, рударске опреме за површинске копове, резервоара за нафту, за услуге монтаже опреме и за технологије рециклаже одређених потрошних делова у рафинеријама. Сарадња са фирмама из Србије обухватала би испоруке и стратешко партнерство на реализацији пројеката у Египту и трећим земљама.

Фото ПКС

ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈЕ И ИТ

У оквиру своје стратегије „ИКТ 2030'', египатска влада предузима низ активности у погледу подстицања инвестиционих улагања, изградње капацитета и програма обуке, реформи дигиталних државних услуга и унапређење неопходних инфраструктурних капацитета.

Стратегија, садржи и план за дигиталну трансформацију основних државних услуга, пре свега у сектору образовања и здравства. Министарство за комуникације и информационе технологије покренуло је иницијативу „Наша будућност је дигитална“ с циљем да обучи више од 100.000 младих Египћана и развије њихове ИКТ вештине.

Осама Салех, члан делегације Египта и Милош Ненезић, ген. директор “Трајалa", Фото ПКС

ЗДРАВСТВО

Египат је усмерен на развој превентивне медицине, што подразумева набавку одређених медицинских уређаја. Према подацима Светске банке, Египат издваја мање од 5 одсто средстава за здравствене услуге. С обзиром на велику потражњу, сектор медицинских уређаја нуди значајне потенцијале за сарадњу у областима производње медицинских апарата и лабораторијске опреме, изградње, управљања и реконструкције болница и сеоских здравствених установа, програма обуке за лекаре, медицинске сестре и лабораторијске техничаре, оснивање биолошких и лабораторијских центара...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИКОЛА ЈОКИЋ ИГРА НАЈБОЉУ СЕЗОНУ У НБА: Ове бројке доказују да је бољи чак и од Мајкла Џордана (ФОТО)