ПЕЛЕТ ПРАЗНИ ЏЕПОВЕ: На стовариштима цене огрева и даље расту, док угља и даље нема довољно
ЦЕНЕ огрева расту из месеца у месец. Снабдевање тржишта домаћим пелетом још се није стабилизовало, а на стовариштима и даље нема довољно угља.
Еколошки прихватљив енергент је за годину дана забележио скок од скоро 70 одсто. Лане се тона пелета куповала за 230, а сада премашује 380 евра, односно продаје се за 40.000 до рекордних 45.000 динара. Јавно предузеће "Србијашуме" и део прозивођача најављивали су крајем маја да неће коштати више од 250 евра, али од тога још нема ништа.
Стручњаци се не усуђују да процењују у ком правцу ће се даље кретати цена овог еко-горива, јер то зависи од бројних фактора. Највећи домаћи произвођачи кажу да им последњих дана стижу довољне количине сировине из "Србијашума" и да ће потрошачи бити добро снабдевени, ако се тако настави.
Кубик исечених дрва у малопродаји почетком јуна био је око 9.000 динара, а сада се продаје и за 10.300 динара. Исцепкана у мрежи су 11.000, а ако су на палети, онда иду и до 19.500 динара. У последњих месец дана тона угља са превозом поскупела је најмање 2.000 динара и сада кошта од 18.000 до 20.000 динара. Због проблема у "Колубари" ове године тог енергента нема довољно ни за производњу струје, јер копови нису припремљени, а недеостаје и модерна опрема за копање. Тако да се угаљ, намењен широкој потрошњи, сада набавља из увоза, који је, такође, отежан.
Произвођачи еко-горива не могу да кажу да ли би ускоро, ако дође до потпуне стабилизације тржишта, цена пелета могла да падне. Разлог је што су имали губитке у претходном периоду, које морају да надокнаде. Од јавног предузећа су добијали 40 одсто уговорених количина, па су сировину набављали од приватника по вишим ценама.
- Сада смо почели пуним капацитетом да радимо, јер последњих пет, шест дана "Србијашуме" испоручују довољно сировине - кажу у компанији, која је један од највећих произвођача овог енергента. - Само тако да се настави и неће бити проблема са снабдевањем тржишта.
Поједини произвођачи пелета су одлучили да покрену своју малопродају, јер, како тврде, неки трговци "деру" на маржама. Код њих се тона овог енергента тренутно продаје за 36.500 динара са ПДВ, без превоза.
Професор Рударско-геолошког факултета Драган Игњатовић недавно је указао да ће, због високих цена дрва и пелета, струја бити најјефтинија. Он је упозорио да би то могло да утиче да се већина грађана преорјентише на електричну енергију, и да у том случају можемо да имамо велики проблем. На стовариштима кажу да се на испоруку домаћих дрва чека дан или два, док пелета од домаћих произвођача и даље нема довољно. Зато поједини власници увозе овај енергент.
- Из Црне Горе и Хрватске пелет стиже редовно, а домаћи произвођачи се још нису стабилизовали - каже Саша Петровић из једног познатог београдског стоваришта. - Угља нема из "Колубаре", из БиХ се све теже набавља, а нешто стиже из Црне Горе.
СВАКА ИСПОРУКА СКУПЉА
ВЕСНА Ђурић, која ради на стоваришту, каже да је са сваком новом испоруком еколошки прихватљив енергент све скупљи.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (13)