ВАЖНО ЗА СВЕ ТУРИСТЕ ИЗ СРБИЈЕ: Ево колика је провизија ако картицу користите у иностранству

Б. Ца.

14. 06. 2022. у 08:00

ЗА време боравка у иностранству, током летњих месеци и годишњих одмора, многи туристи из Србије користе платне картице својих банака.

ВАЖНО ЗА СВЕ ТУРИСТЕ ИЗ СРБИЈЕ: Ево колика је провизија ако картицу користите у иностранству

Фото: ЕПА

У великом броју случајева то није бесплатно и у зависности од услуге, да ли се картицама подиже новац са банкомата, на шалтерима, или се користе за плаћање у продавницама и ресторанима, провизија износи од један до пет одсто. Предвиђене су и минималне фиксне накнаде од три до пет евра.

Судећи према упоредним подацима банкарских накнада, које објављује Народна банка Србије, цене трансакција пластикама у иностранству разликују се од врсте картице и финансијске установе која их издаје. Зато банкари саветују клијенте да се пред полазак на пут, у својим филијалама распитају да ли је конкретну картицу могуће користити у иностранству. Препорука је и да провере постоји ли дневни или месечни лимит који може да се "скине" или потроши, као и колико износе провизије у иностранству за конкретне картице.

Иако већина банака својим клијентима омогућава плаћање картицама без провизије, има и оних које узимају до један одсто накнаде. Чак и код бесплатних варијанти, код картица везаних за динарски рачун, постоје трошкови конверзије валуте. Важна информација за туристе је и који курс примењује банка за коверзују трансакција које се обављају у иностранству. Просечно износе између један и два одсто износа трансакције. Приликом плаћања, банка прво конвертује валуту, а затим са рачуна скидају суму у динарима. Када је пластика повезана за девизним рачуном, трошкова конверизије нема, ако је валута евро, али када су друге девизе, поново се конвертује уз провизију.

Банкари наглашавају да се готовина подиже искључиво дебитном, а никако кредитном картицом јер су провизије за подизање готовине дебитном картицом мање.

Док код појединих банака провизија за подизање новца са банкомата кошта два одсто, а никад испод три евра без обзира на износ који се подиже, код других је та накнада један одсто плус три евра или два процента уз фиксни додатак од 350 динара. Код појединих финансијских установа такса за подизање пара на шалтеру банке иде и до пет процената или минималних пет евра, па ако неко сваког дана подигне по 10 евра, уместо једном 100, само на провизију може да потроши још половину тог износа. За исту суму од 100 евра, ако се подиже са банкомата одједном или из више пута, провизија може да буде или два евра или 20 евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

ODBRANA NA MAX: MaxBet поклања 1.000 ваучера за бесплатне прегледе поводом месеца мушког здравља