ЗА ОДВОДЊАВАЊЕ ДУГУЈЕМО МИЛИЈАРДЕ: Колико није плаћано водопривреди - нису слане ни опомене дужницима
ЈАВНА водопривредна предузећа обрачунала су фирмама накнаду за одводњавање, од 2017. до 2020. године, у износу 4,8 милијарде динара. Грађанима су испоставили рачуне "тешке" 8,5 милијарди динара. Наплата, међутим, није ишла истим темпом.
Од предузећа су наплатили 4,6, али од грађана свега 5,7 милијарди динара. На крају 2020. године потражују, по основу накнаде и камата, чак 10,9 милијарди динара.
Ово је показала ревизија сврсисходности "Ефикасност наплате накнаде за одводњавање" коју је спровела Државна ревизорска институција. Анализа је утврдила и да су потраживања порасла за 43 одсто у односу на исти дан 2017. године.
- Примера ради, само потраживања од јединица локалне самоуправе износе 1,6 милијарди динара од чега су 42 одсто камате - стоји у извештају ДРИ. - Посебно треба истаћи да се највећи број обвезника накнаде, 69 одсто, налази на територији АП Војводине.
"Србијаводе" и "Воде Војводине", у чијој надлежности је управљање системима за одводњавање у јавној својини, утврђују накнаду за одводњавање решењем на годишњем нивоу. Предузећа су од јануара 2017. године, преузела надлежност обрачуна и задужења за 1,1 милион грађана. Пре тога је обавезу утврђивала Пореска управа.
ДРУГАЧИЈИ ОБРАЧУН ОД 2019.
ОД јануара 2019. године, намет за одводњавање се обрачунава у складу са новим Законом о накнадама. Нови закон мења начин обрачуна накнаде за одводњавање, па се тако као основ за утврђивање њеног износа, уместо катастарског прихода, узимају класа и култура земљишта. Такође, новина је и да до доношења решења о утврђивању висине накнаде за наредну годину, обвезник је дужан да плаћа аконтацију.
- Изостанак слањa опомена дужницима као и изостанак покретања поступака за принудну наплату потраживања, утицале су на повећање износа ненаплаћених потраживања и ризика од апсолутне застарелости потраживања и немогућности наплате судским поступком - наводе ревизоре. - Један од проблема наплате накнаде за одводњавање су и кашњења у обрачуну. ЈВП "Србијаводе" је обвезницима накнаде послало решења за наплату истовремено за две године, 2019. и 2020. годину, крајем 2020. године или почетком 2021. године. Најмање 380.000 грађана су добили решења да измире дуг за обрачунату накнаду за одводњавање, за две године, до краја јуна 2021. године. Проблем у утврђивању обавезе плаћања накнаде за одводњавање представљају неквалитетни и неажурни подаци о земљишту и власницима, односно корисницима земљишта и других непокретности.
А то што се накнада не убира баш како би требало директно утиче на недостатак средстава потребних за неопходно функционисање и одржавање система за одводњавање.
Препоручујемо
ПОЗИВ КОРИСНИЦИМА ДА ИЗМИРЕ ДУГОВАЊА: У власотиначком „Водоводу“ одлучили да заведу ред
14. 10. 2021. у 19:09
УРЕЂУЈУ КАНАЛСКУ МРЕЖУ: Општина Пландиште и АПВ улажу 17 милиона у овај посао
07. 07. 2021. у 13:27
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (2)