И БАКАЛУК ИЗ ФОТЕЉЕ: У нашој земљи око четири милиона потрошача купoвало преко интернета
НЕ мора ни хаљина, патике, тренерка, па ни свака трешња - да се проба. Све је то постојало и раније, али нас је пандемија дефинитивно научила да се у куповину може, не у радњу, већ на интернет. Онлајн продаја последњих година узима маха. На развијеним тржиштима се скоро приближила промету у стандардним продавницама, док у Србији од 15 до 20 одсто робе купци бирају из свог дома.
На територији Србије тренутно има око четири милиона потрошача који су куповали путем интернета. Стручњаци наводе да је однос онлајн и традиционалне куповине пола-пола, а да се до 2024. године очекује раст интернет продаје већи од 20 одсто. Пет највећих трговаца у Србији лане су преко е-комерца остварили приход од 100 милиона евра. Пре две године су били на половини тог износа.
- У Еврпској унији е-комерц у просеку чини 30 одсто укупне трговине - истиче Зорана Милидраг, председница Е-комерц асоцијације. - Често се помиње ризик у куповини. Апсолутно је безбедно уколико се купује од легалних продаваца. Види се по самом сајту. Гледа се да ли стоји лого фирме, да ли се нуди плаћање платним картицама, који су услови повраћаја робе. Људи су, међутим, склони да бирају невероватне цене и онда се разочарају. Уколикло је нека понуда невероватно добра, вероватно је неистинита. Увек питам људе да ли би куповали на картонским кутијама у мрачним улицама.
Ма колико деловало невероватно да ће српски потрошачи пристати да купују воће и поврће без пипкања и детаљне провере, и то се дешава. И прехрамбени ланци нуде испоруке на кућну адресу, кућни праг, па и кад је лифт покварен. И имају све више купаца. Оно што ови потрошачи не толеришу јесте да наручена роба не стигне.
- Један од изазова је обезбедити сву потребну робу - каже Милана Мајкић, руководилац електронске трговине у компанији "Делез Србија". - Ми то нудимо у Београду и одскора у Новом Саду. Током пандемије, највећи је изазов био обезбедити лимун и банане. Ми бележимо троцифрен пораст продаје робе преко е-комерца. Он сада чини један одсто наше трговине.
ВЕЋА ПОНУДА ПОЛОВНОГ
РАЗЛИЧИТЕ су теорије како ће се е-комерц развијати у будућнсоти. Иван Минић, консултант у области електронског пословања, верује да ће се договарати редовне испоруке. Бакалук би могао по аутоматизму да стиже једном недељно.
Зорана Милидраг претпоставља да ће и у Србији јачати онлајн продаја половних ствари. То је увелико тренд у развијенијим земљама.
Препоручујемо
МИНИМАЛАЦ КАСКА 9.000 ЗА КОРПОМ: Синдикати траже преговоре о цени рада два пута годишње
28. 05. 2022. у 11:00
МУКЕ ЗА ПУТИНА ЗБОГ СУ-57: "Боље би му било да се не петља са Западом изван Украјине"
НАКОН готово три године рата у Украјини, ескалација иностраних санкција наметнутих руској индустрији коначно има приметан утицај на напоре Москве за модернизацију, пише британски Телеграф.
28. 11. 2024. у 08:08
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
'АЈТЕ, МОЛИМ ВАС! Наша глумица се огласила због напада на Слободу: "Уозбиљите се"
АНА Франић пружила је подршку пријатељици и колегиници!
28. 11. 2024. у 08:31
Коментари (0)