БЕЗ КРАЂЕ ЖИТА! Урош Кандић из Министарства трговине најављује боље робне резерве
ДРЖАВА планира од јесени да реорганизује концепт рада Дирекције за робне резерве.
Од када су седморица складиштара покрала житарице које су им биле поверене на чување и направили штету од око 1,8 милијарди динара, надлежни су одлучили да направе промене у самом чувању, како би повећали сигурност робе која се складишти код приватника.
Како нам је испричао Урош Кандић, државни секретар у Министарству трговине, седам складиштара је злоупотребило поверење државе и тиме урушило углед осталих, поштених, домаћина, који то раде исправно.
- Сад када су се десиле злоупотребе, увидели смо да овај начин чувања и није најбољи - објашњава Кандић.
- Имамо неке моделе и размишљамо о одређеним изменама и допунама појединих закона, када буде нова влада. Покушаћемо да делом сачувамо "здраво ткиво" складиштара, који нису злоупотребљавали поверење државе. Али и да видимо из државних облика својине, шта имамо од слободних капацитета да усмеримо ка робним резервама. Засада имамо само једно велико складиште у Новом Пазару, где може да стане 18.000 тона. Али бисмо могли неке објекте чије су фирме у стечају да узмемо или да од Републичке дирекције за имовину, нешто пребацимо на робне резерве, чиме бисмо повећали капацитете, што се тиче количина. Да се осигурамо, како бисмо имали више у државним, него у приватним рукама.
Према речима Кандића, постоји објекат у Нишу, који је у стечају, и има капацитет од 50.000 тона за меркантилну робу. Циљ је да се дође до неких 100.000 тона капацитета који би били у државним рукама.
- Део штете која је направљена је надокнађена а део није - истиче Кандић.
- Држава плаћа и има уговоре са складиштарима који су приватне фирме и компаније, њих је 70. Они чувају меркантилну робу, добијају новац за одлагање и функционисање. Када би део те робе прешао на чување у државне објекте, уштедели бисмо новац. Осавременили бисмо силосе, ставили сензоре и заштита би била на високом нивоу. До сада су биле два пута годишње контроле приватника и опет су поједини нашли како да преваре државу.
ЧЕСТЕ ЗЛОУПОТРЕБЕ СА ЖИТАРИЦАМА
ОВО није први случај злоупотребе са пшеницом и кукурузом из робних резерви, а дупло дно је одавно уобичајена пракса. Крајем 2013. кренула је акција хапшења због малверзација са житом, након провера полиције и Тужилаштва за организовани криминал, које су трајале пола године.
Тада је установљено да недостаје велика количина производа и да је нанета велика штета држави. Хапшења су се наставила и наредне године. Од 77 овлашећних складиштара, код 18 је утврђен мањак од 50.000 тона пшенице и 30.000 тона кукуруза. Како је тада саопштено, поједини су тада узимали од државе и до 10.000 евра месечно за закуп складишта иако су робу која им је била поверена на чување - продавали.
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (0)