ПОЧЕТНИЦИ ТЕШКО ДО КАПИТАЛА: Банке тешко одобравају зајмове предузетницима, а стартапима скоро никако

Б. Ца. - С. Б.

04. 05. 2022. у 10:23

ПОДАЦИ Удружења банака Србије показују да су им предузетници на крају фебруара дуговали око 69 милијарди динара. То је скоро 26 пута мање него њихове веће колеге, правна лица. Предузећа су у зајму од 1.788 милијарди динара. Није да малом бизнису не треба финансијска подршка, већ су банкарима ризични клијенти. Класичан кредит још је недостижнији младим иновативним подухватима, па их и не добијају. Упућени, међутим, упозоравају да можда још није време да се алтернативним изворима отворе врата српских стартапа.

ПОЧЕТНИЦИ ТЕШКО ДО КАПИТАЛА: Банке тешко одобравају зајмове предузетницима, а стартапима скоро никако

Фото Н. Фифић

Бизнис на почетку пословањ за собом нема пословну историју. Још се не зна хоће ли успети на тржишту.

- Свака банка на основу своје пословне политике и процене ризика одлучује да ли ће да одобри кредите. Предузетници су у суштини ризична група за банке због малог износа прихода и мале имовине - каже Владан Васић, генерални секретар Удружења банака Србије. - Предузетници са већим капиталом имају и бољи рејтинг код банака, па им се могу одобрити и веће позајмице. Износи које траже су од неколико стотина хиљада динара до максималних пет милиона динара.

Када је реч о стартапима, како наш саговорник каже, банкари су још ригорознији.

- Од 100 стартапа, пет успе у свом послу, па на основу такве статистике, банке их не финансирају, јер би ти кредити због високог ризика морали да буду изузетно скупи - објашњава Васић. - После две године, макар два завршна биланса, предузетници могу да затраже позајмицу и имају шансе да је добију.

Српски стартапи зато најпре могу да рачунају на средства из државних програма. Небојша Бјелотомић, директор Иницијативе "Дигитална Србија" упозорава да наши иноватори још нису спремни за притисак капитала.

Тржиште капитала је добар савезник, али лош господар. Наши стартапи можда још нису спремни за тај притисак. То време ће доћи, али прерани јак притисак капитала може да се врати као бумеранг - рекао је Бјелотомић.

ЗАДУЖЕЊА ИДУ ГОРЕ-ДОЛЕ

ДОК је током претходних година задужење и становништва и правних лица искључиво расло из месеца у месец, код предузетничких позајмица та крива није ишла само узлазном путањом. За годину дана забележен је пораст од око 10 одсто,највећи пик дуговања био је у новембру и децембру, док је овог јануара и фебруара дошло до лаганог пада. Тих у просеку око пола милијарде дуга готово је занемарљиво.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИНИ ФЕДЕРЕР ОСВОЈИО АУСТРАЛИЈАН ОПЕН! Током турнира изгубио само један сет - и то од Србина!