ЈОЖЕ МЕНЦИНГЕР ЗА "НОВОСТИ": Американци су криви за рат у Украјини
БИЛО је крајње време за одлазак Јанеза Јанше с власти. Овом реченицом чувени словеначки економиста и политичар Јоже Менцингер започиње интервју за "Новости" и поручује да је то разлог победе Роберта Голоба, који је све изненадио због огромног броја људи који је гласао за њега.
Према његовим речима, Голоб је уништио и странке на левици, које је избацио из парламента попут ЛМШ (странка Марјана Шареца који се баш као Голоб појавио преко ноћи на претходним изборима) и САБ (некадашњу његову партију који води бивша премијерка Аленка Братушек). Остатак левице се једва спасао.
Када су српско-словеначки односи у питању, мишљења је да промена власти неће много тога променити:
- Можда ће се охладити пријатељство према Вучићу, а које гаји председник Словеније Борут Пахор. Он је још једна несрећна појава у словеначкој политици. Срећом на јесен одлази. Избор Голоба ће више утицати на словеначко-хрватске односе. У Хрватској се сматра да је пораз Јанше индиректно и пораз Пленковића.
* Прво корона, потом рат у Украјини потпуно су променили свет. Шта чека светску економију у наредним годинама. Какве су ваше прогнозе хоће ли пре свега европска економија опстати?
- Мислим, да је рат у Украјини економски много пресуднији од пандемије. Корона пролази и постаће некакав грип. Но, истина је, да је економија у пандемији заустављена не само због мале потражње него и због смањене понуде, коју су проузроковале рестрикције у којима су веома погођени неки сектори, као што је туризам. Опоравак због пандемије ће бити веома брз. Сасвим другачији ће бити резултати рата у Украјини. Још се не зна када ће се завршити, но он очигледно економски највише погађа Русију јер ЕУ релативно успешно уводи санкције и постепено смањује зависност од руског гаса. Код тога сам образив, не жури се превише, да не би штетили сами себи. Украјински рат је, иначе пре свега политички учврстио, ЕУ, па и њену економију.
* Пре две године за "Новости" сте рекли да је корона крај либералног капитализма, колико сте били у праву?
- Корона је са многим прерасподелама доходака и социјалним мерама, барем у Словенији, придонела прерасподели у корист сиромашних, мада се разлике нису много смањиле.
* Како ће изгледати светска економија ако енергенти ускоро не појефтине?
- Вратиће се инфлација и повећаће се интересовање за друге видове енергије, а то се неће десити преко ноћи. Мислим, ипак, да ће се цене енергената смирити.
* Може ли Европа без енергената из Русије? Недостаје још 40 одсто гаса и 30 одсто нафте, иако су из ЕУ након кримске кризе рекли да ће се одрећи енергије из Сибира - та зависност је за осам година повећана...
- Кримска криза је била далеко мање значајна од садашње. Након ње нико није озбиљно размишљао о садашњем рату, па је све ишло старим путем, санкција и није било. Тек сада је, на пример, дошло до замрзавања радова на "Северном току", за време кримске кризе нико није размишљао о Криму као делу Украјине, то се ни сада неће променити.
* Да ли ће из ове кризе више профитирати САД или Кина?
- Према мом мишљењу дугорочно - Кина, а краткорочно САД, које су рат добро искористиле за продају свог гаса и наоружања, те јачање улоге у НАТО.
* Рекли сте да је Србији досад било лакше зато што је у тесним везама са Русијом. Како бисте ви, да сте у нашој позицији одговорили на захтеве за санкцијама?
- Као економиста одговорио бих слично Србији, као човек придружио бих се санкцијама, а то не би имало ефекта на рат. Мислим, да је Србија једина земља с редовним авионским линијама између Београда и Москве. Иако мађарски премијер Виктор Орбан подржава Путина и не сарађује у санкцијама, он због чланства у ЕУ такве подршке као Србија не може себи приуштити.
* Као један од сведока распада СФРЈ како видите тај "наш" простор данас?
- Прво, морам да кажем, да има много сличности између догађања у Југославији и у Украјини. Кривица није само на руској страни него и на украјинској. Централна власт у Кијеву није омогућила аутономије Луганска и Доњецка, дакле дела у којем је становништво руско и које је тражило већу самосталност, некакву конфедерацију. Оно се због тога све више ослањало на Русију, што је Путин искористио. Сигурно је, да је велики део становништва Крима проруски. И код нас је било слично. Словенија је тражила некакву конфедерацију односно асиметричну федерацију на што Туђман и Милошевић нису пристали. Обојица су сањали о великој Хрватској односно великој Србији. Нажалост, разумни људи - на пример Кучан и Глигоров, нису превладали због чега је настао крвави рат у којем је највише страдала Босна. Страдање становиштва у Украјини је много веће, јер се ради о већој земљи.
* Ко је за то крив?
- Велики део кривице пада на САД, која шири НАТО, мада је очигледно, да Русија то неће допустити, да Украјина постане чланица, што добро знају и на западу на то тихо пристају. Самим тим је Путин постигао један од циљева. Ваља нешто додати, 90 одсто садашњих вести из Украјине су вести који повећавају кривицу Москве и смањују кривицу украјинске стране.
СРБИЈА БИЛА ПАМЕТНИЈА ОД ЕУ
* СРПСКА привреда је кроз корону имала други по висини раст на Старом континенту, да ли пратите стање у нашој економији и како га оцењујете?
- У корона кризи били сте очигледно паметнији од ЕУ и нисте постављали толико ограничења.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (1)