МЛАДИМА ВЕЋИ ЛИМИТ: Порез на доходак пријављује се до 16. маја, а погађа примања већа од 3,27 милиона
НАЈПЛАЋЕНИЈИ грађани Србије имају рок од око месец дана да поднесу пореску пријаву како би измирили намет на годишњи доходак грађана.
Лимит преко кога их држава сматра званично богатима је, у случају лањских зарада, 3.268.224 динара. Млади до 40 година старости, међутим, на порезнике не морају да мисле уколико њихова примања нису премашила око 6,6 милиона динара, односно двоструки лимит.
Надлежни процењују да ће већи неопорезиви праг приликом утврђивања годишњег пореза на доходак ове категорије суграђана, касу коштати око 1,5 милијарди динара. Према подацима из ранијих година у Србији је било мање од 9.000 обвезника млађих од 40 година.
- Циљ те мере је да се дају додатни подстицаји за задржавање у Србији креативних младих људи - објашњавали су раније у Министарству финансија. - По основу примене наведене мере процењујемо смањење прихода, међутим, с обзиром на то колико је значајно стварање повољног амбијента за креативне младе људе, очекивано смањење пореских прихода је и више него оправдано.
Обавезу плаћања овог пореза у нашој земљи имају добро плаћени резиденти Србије. Обрачунава се на примања која су зарађена у Србији и у другим државама. Обвезници су и нерезиденти, али се њима обрачунава само доходак остварен у Србији.
Неопорезиви износ је трострука годишња просечна плата у Србији, остварена у претходној години, за коју се порез и плаћа. Опорезује се разлика укупно зарађене суме и њега. Тај износ се умањује за личне одбитке, али они не смеју да пређу половину дохотка за опорезивање.
Како незванично сазнајемо у Пореској управи, добро плаћени суграђани се још не јављају.
Њихово искуство показује да се пријаве подносе ближе року, а то је ове године 16. мај. Где је постављена лествица, међутим, зна се још од краја фебруара. Статистика је тада изашла са подацима о просечној годишњој плати у Србији.
- Обрачунске службе великих фирми ових дана издају запосленима податак о исплаћеним зарадама - појашњавају порезници.
- То је обично сигнал да они, који испуњавају услове, мисле о подношењу пореске пријаве за порез на годишњи доходак грађана.
Број званичних богаташа у Србији је из године у годину све већи. Лане је Пореској управи пријаве поднело 30.290 грађана, за доходак остварен у 2020. Годину пре, примања најмање три пута већа од српског просека имало је 27.866 наших становника. Током 2019. године, добре плате је остварило 25.612 запослених, а у 2018. години - 23.238. Годинама пре тога око 20.000 људи је зарађивало знатно више од просека.
ОЧЕКИВАЊА
БУЏЕТ Србије ове године од пореза на доходак грађана очекује укупно 87,7 милијарди динара. Највећи део, око 50 милијарди, требало би да стигне од зарада. Од пореза на дивиденде, пореза на приходе од камата, годишњи порез на доходак, па и на приходе од закупа непокретности, ове године очекује - 37,7 милијарди динара.
СТОПЕ
ПОРЕЗ на годишњи доходак грађана има две стопе. За све старије од 40 година, који неопорезиви део премашују до двоструког лимита, око 6,6 милиона динара, стопа је десет одсто. Приходи који су већи и од ове суме, опорезју се стопом од 15 одсто.
Препоручујемо
ИСТИЧЕ РОК ЗА ПЛАЋАЊЕ ПОРЕЗА: Данас последњи дан за измиривање обавеза за први квартал
14. 02. 2022. у 09:14
ВАЖНО ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Рок за плаћање прве рате пореза на имовину 14. фебруар
04. 02. 2022. у 19:38
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)