ПКС: Ускоро стратегија за развој водоничних технологија у Србији
ИЗРАДА Водоничне стратегије Србије је мултидисциплинарни процес и захтева допринос целокупне стручне јавности и научне заједнице, речено је на представљању Нацрта Водоничне стратегије Републике Србије на Машинском факултету, објавила је Привредна комора Србије.
Представљањем нацрта тог документа отворен је дијалог о могућностима развоја и примене водоничних техологија у електро-енергетском систему, индустрији, саобраћају, образовном систему и другим областима привредног и друштвеног живота.
Министарство рударства и енергетике је крајем 2021. поверило ПКС посао координације израде сепарата Стратегије употребе водоника у енергетици и индустрији, као интегралне компоненте Стратегије развоја енергетике Републике Србије до 2040, са пројекцијама до 2050.
За израду Нацрта основног концепта Водоничне стратегије ПКС је ангажовала конзорцијум окупљен око Машинског факултета Универзитета у Београду, уз подршку Немачког савезног министарства за сарадњу и развој (БМЗ) путем Немачко-српске Иницијативе за одрживи раст и запошљавање, а у оквиру пројекта "Развој Нацрта водоничне стратегије Републике Србије и организација округлих столова и промоције".
Директор Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационалнизацију у ПКС Михаило Весовић посебно је захвалио Министарству рударства и енергетике које је препознало тему водоника као изузетно важну и што је посао израде поверило баш ПКС.
Он се осврнуо на тренутну енергетску кризу и у том контексту, подвукао значај развоја и примене обновљивих извора енергије, посебно са аспекта производње "зеленог" водоника, што је и основни циљ овог пројекта.
Нагласио је да је на овом пројекту потврђена дугогодишња успешна сарадња и партнерство са Немачком организацијом за међународну сарадњу (ГИЗ).
Декан Машинског факултета Владимир Поповић истакао је важност мултидисциплинарности ове тематике, која упућује на то да се, током израде овог стратешког документа, поред непосредно ангажованих институција и појединаца, укључи целокупна стручна и научна заједница.
Државни секретар у Министарству рударства и енергетике Маја Матија Ристић подвукла је изузетан значај овог документа, посебно у контексту финализације израде Националне стратегије енергетике и Интегрисаног националног плана за енергију и климу и потребе да се основни концепт Водоничне стратегије усклади са ова два стратешка документа.
Истакла је важност даљег повећавања удела обновљивих извора енергије у свеукупном енергетском миксу Србије, имајући у виду и Европски зелени договор и Зелену агенду за Западни Балкан.
Координатор Тима за израду основног концепта Нацрта водоничне стратегије Србије Радивоје Митровић дао је краћи приказ најновијих истраживања у домену технологије, производних процеса, потребе развоја стручних кадрова у високошколском образовању и науци, дао осврт на значај развоја и примене водоника у свету и ЕУ.
Отворио је и питање потенцијала и ресурса за производњу, транспорт, складиштење и коришћење водоника у индустрији, енергетици, пољопривреди, саобраћају и другим делатностима у Србији, и осврнуо се и на потенцијалне ризике у погледу тренутне економске исплативности производње водоника, безбедносне аспекте, финансијске и друге изазове водоничне транзиције.
У дискусији су учествовали непосредно експерти који раде на документу, а говорило се о потенцијалима у енергетици, искуствима ЕУ у примени водоника у горивним ћелијама за погон аутобуса, о предвиђањима да би удео водоника у енергетици могао да нарасте и до 25 одсто до 2060, као и о заинтересованости привреде где је истакнута спремност за укључивање у конкретније пилот пројекте уз назнаку да поред инвестиционих трошкова, посебно треба имати у виду касније оперативне трошкове (ОПЕX) за одржавање инсталација и постројења.
Учесници скупа позвали су стручну јавност да се укључу у развој стратегије чији је приоритет практична примена.
Финализација Нацрта водоничне стратегије подразумева њену потпуну усклађеност са Националном стратегијом енергетике и Интегрисаним националним планом за енергију и климу, Страгегијом нискоугљеничног развоја Србије са Акционим планом и другим важним националним документима и политикама.
Најављени су и скупови са цивилним сектором, промотивни догађаји у регионалним привредним коморама и друго.
Учесници су истакли да треба искористити ЕУ програме финансирања и кроз конкретне пилот пројекте тестирати иновативна решења, градити капацитете, иновирати знања и активно се прикључити транзицији ка зеленој и дигиталној економији.
Препоручујемо
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)