БЕЗ ЗАРАДЕ ПРЕД ПРОЛЕЋНУ СЕТВУ: Ратари би хтели да се скине забрана извоза пшенице, кукуруза и уља
ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ у Србији нису задовољни одлуком државе да се забрани извоз пшенице, кукуруза, брашна и уља.
Како кажу, из дана у дан имају штету, што им додатно отежава већ незавидан положај, али и поспешује све сиромашнију предстојећу сетву. Да би требало укинути ову уредбу, сматрају и стручњаци из Привредне коморе Србије, али и Удружења "Жита Србије".
У Савезу удружења пољопривредника Баната упозоравају да се овим доводи у питање даља производња, јер уз финансијску штету коју имају забраном извоза, ђубриво и гориво плаћају по ценама које прате трендове у свету. Како кажу, Србија производи пшеницу и кукуруз у великој мери изнад сопствених потреба, па је наша пољопривреда извозно оријентисана. Када нема извоза, на домаћем тржишту се стварају вишкови, а њихова цена пада. Домаће тржиште је могло да се сачува и да је држава повећала куповину за Робне резерве Србије.
Недавно је министар пољопривреде Црне Горе Александар Стијовић изјавио да су послали податке о потребним количинама брашна, уља и житарица на месечном нивоу и да очекују одлуку Владе Србије.
Према његовим речима, потребе Црне Горе за пшеницом су око 50.000 тона за шест месеци, укључујући и за млевење у брашно. А брашна као алтернативе пшеници 35.000 тона за исти период. Кукуруза за становништво око 3.000 тона, за сточну храну око 20.000 тона, а јестивог уља око 3.000 килолитара. Све ово на шестомесечном нивоу.
Како незванично сазнајемо, у Министарству пољопривреде, Црна Гора није имала неке неуобичајено веће количине које је тражила.
- Нико још не зна колика је штета, али се не зна ни до када ће то трајати и шта ће бити после ове забране - сматра Александар Богуновић, секретар Удружења за биљну производњу и прехрамбену индустрију ПКС.
- Сада би требало да буде најинтензивнији извоз, јер иду барже и цена је најбоља у марту, априлу и мају. Уз то, додатни проблем је тај што немамо много времена до нове сетве. Потребно је испразнити силосе, а ако се то буде "насилно" радило, питање је каква ће бити цена. Не може одједном велика количина робе да изађе. Треба натоварити од силоса до луке, па одатле на барже и даље да се вози. Динамика пражњења није тако брза. Кажу да у робним резервама има око 800.000 тона пшенице и око милион тона кукуруза.
Према речима Богуновића, зна се да је род пшенице био 3,7 милиона тона и да је наша потрошња око 1,7 милиона тона. До сада је извезено око 750.000 тона пшенице и око 85.000 тона брашна. То значи да је неких 850.000 тона пшенице остало за извоз. Тргује се само оним количинама које покривају ранији уговори. Термински уговори, међутим, не раде се за брашно. Регион у просеку годишње повуче око 60.000 тона пшенице.
- Прошле године био је слабији род кукуруза за неких 20 одсто, али и даље имамо значајне количине за извоз - каже Богуновић.
- Сада се не тргује кукурузом, сточни фонд не расте, већ се смањује и имамо га довољно.
Није логично ни брашно што не дозвољавају, нарочито што се годинама боримо да повећамо ту продају. Боље је да извозимо брашно него пшеницу. Не треба заборавити ни чињеницу да су купци ослоњени на нас.
ДОВОЉНО И УЉА
ПРЕМА речима Богуновића, Србија произведе дупло више уља него што су њене потребе.
- Око 170.000 тона уља произведемо, а потрошимо скоро 80.000 тона - објашњава Богуновић.
- И ту имамо стандардне купце. Ипак, највећи проблем ће бити овогодишња сетва. Јер ђубриво не само што је скупо, већ га и нема.
КРЕНУЛИ КАМИОНИ ЗА АЛБАНИЈУ
КОЛИЧИНЕ пшенице и кукуруза које су оцарињене кренуле су пут Албаније. За ову земљу договорен је извоз 30.000 тона пшенице и 17.000 тона кукуруза. Како је рекла Сунчица Савовић, директорка Удружења "Жита Србије", њихове чланице, према раније склопљеним уговорима, имају обавезу да до 30. јуна на различита тржишта извезу 459.000 тона пшенице, а до 30. септембра 670.000 тона кукуруза.
Иначе, Влада Србије јуче је одобрила извоз и у Италију.
Препоручујемо
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (0)