МАЛИ ОТВОРИО СКУП У МИНИСТАРСТВУ ФИНАНСИЈА: Спроведено више од 70% мера за сузбијање сиве економије

08. 02. 2022. у 13:29

КООРДИНАЦИОНО тело за сузбијање сиве економије Владе Србије представило је данас Програм за сузбијање сиве економије 2022-2025, уз осврт на досадашње резултате остварене у борби за фер конкуренцију и повољан пословни амбијент, а министар финансија Синиша Мали је поручио да је борба са сивом економијом веома важна јер она успорава привредни раст и уништава конкурентност.

МАЛИ ОТВОРИО СКУП У МИНИСТАРСТВУ ФИНАНСИЈА: Спроведено више од 70% мера за сузбијање сиве економије

Фото: Танјуг

- Борба против сиве економије је веома значајна за нас, јер сива економије не само да утиче на мању наплату јавних прихода и успоравање привредног раста, него је опасност за конкуренцију - рекао је Мали отварајући скуп у Министарству финансија.


Они који раде у сивој зони утичу на то да они који раде легално губе послове, губе клијенте и новац и зато је борба за нас важан посао”, нагласио је Мали.

Подсетио је да је Влада Србије 2015. направила први програм са конкретним планом, и истако да са задовољством може констатовати да 71 одсто тог плана реализовано, што га чини најуспешније спроведеним републичким планским документом у 2020. години.

- Тај програм је дефинисао систем еФисклаизаицје који ће бити до краја маја уведе, потпуно нов систем еФактура који ће бити уведен до краја године што ће умногоме допринети смањењу сиве економије и већој легалности токова пралцања између правних лица и у малорподаји - рекао је Мали.

Најавио је нови Закон о јавниим набавкама и портал јавних набавки што је такође било у Програму из 2105. године.

Мали је најавио даље смањење оптерећења на зараде које су са 63 одсто смањена на 61 проценат и додао да је од прошлог месеца повећан неопорезиви део зараде са 18.300 динара на 19.300 динара.

- Такође смо укинули ПИО фонд на терет послодавца за 0,5 одсто, дакле знатно смо смањили оптерећење зарада како бисмо подстакли запошљавање и на тај начин утицали на самњење сиве економије - рекао је Мали.

Фото: Инстаграм/mali_sinisa

 



Министар финансија је најавио да ће једна од мера Програма 2022-2025 бити значајна реформа Пореске управе.

Додао је да је сада највећи део посла Пореске управе дигитализован и аутоматизован.

- Ми смо на прави начцин дефинисали пут којим треба да идемо, јер борба сиве екониоммије не може да се заврши једним потезом. То је континуирана активност. Програм за сузбијање сиве економије биће на јавној расправи до 28. фебруара. Већ у овом тренутку знамо да ће он садржати део који се односи на завршетак еФискализације и увођења еФактура, даље растерећење зарада, јер је наш стратешки циљ да из године у годину растерећујемо зараде како бисмо подстакли смањење сиве еконимије - рекао је министар финасија.

Најавио је такође повезивање Пореске управе са Царинском управом и инспекцијама, како би били још ефикаснији.

- Радиће се на решавању опорезивања флексибилних облика запошљавања и примени у што већој мери безготовинског плаћања и да се косчно реши проблем парафискалних намета, како би био створен транспарентнији амбијент за пословање привреде - навео је Мали.

Он је оценио да само заједно различити делови Владе могу да победе сиву економију и да ћемо уз повећање броја инспектора имати мање запослених на црно.

Поткрепио је то подацима да је 2012. стопа незапослености била 25,9 одсто, а да је данас око 10 процената.

- Одговорном економском политиком, стварањем кредибилитета доброг пословног окружења, привалчењем страних инвеститора, изградњом инфраструктуре, дошли смо до тога да тржисте ради само свој посао, јер људи имају избор где ће да раде и то је набољи пример системског приступа борби против сиве економије - закључио је Мали.

На састанку усчествују директор Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) за Западни Балкан Матео Коланђели, председник Савеза за фер конкуренцију НАЛЕД-а Иван Милетић, министарка државне управе и локалне сампоурпаве Марија Обрадовић, министарка за рад, запошљавање, социјална и борачка питања Дарија Кисић Тепавчевић, министарка трговине, туризма и телекомиуникација Татјана Матић и министарка привреде Анђелка Атанасковић.

Седници Координационог тела за сузбијање сиве економије, уочи доношења новог стратешког програма и акционог плана, присуствују по први пут и представници ЕУ и земаља чланица, како би размотрили будуће реформске приоритете и могућности за сарадњу у тој области.

На скупу ће говорити и шеф Сектора за сарадњу Делегације ЕУ у Србији Никола Бартолини, шеф Одељења за развојну сарадњу амбасаде Немачке Кристијан Шилинг, заменик амбасадора Велике Британије Доминик Отвеј, као и главни саветник у ЕБРД-у Јелена Ћирковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ВИДЕЛА ЈЕ ДА ЈОЈ БИЈУ МУЖА, ММА БОРЦА... А онда се десило оно што нико жив није очекивао (ВИДЕО)