СУМЊЕ БИА И ПОЛИЦИЈЕ: Систем ЕПС урушавају саботаже

Е. В. Н.

12. 01. 2022. у 09:00

ПОСТОЈЕ основане сумње да један део запослених у Рударском басену "Колубара" организовано спроводи саботаже, које негативно утичу на енергетски систем целе државе.

СУМЊЕ БИА И ПОЛИЦИЈЕ: Систем ЕПС урушавају саботаже

Ватрогасно возило поред машине која је горела у ноћи између понедељка и уторка / Фото ЕПС

Према сазнањима "Новости", подаци до којих су у току досадашње истраге дошле Безбедносно-информатива агенција (БИА) и полиција упућују на то да учестали пожари, хаварије, оштећења, прекиди производње у срцу српског електросистема нису нимало случајни и да иду у правцу дестабилизације економских и политичких прилика у земљи.

Добро обавештени извори нашег листа наводе да ће се посебно проверавати улога Милана Ђорђевића Ђокина, доскорашњег председника синдиката ЕПС, с обзиром на то да он има и те како велики утицај на поједине раднике, иако више није на функцији:

- Постоје сумње да је Ђорђевић уплетен у саботажу и да је спроводи преко својих људи које контролише и које је својевремeно запошљавао. Наведене делатности није могао да изврши нико од руководилаца средњег или вишег нивоа унутар ЕПС, већ они на нижим позицијама, укључујући и раднике који су непосредно ангажовани у производњи - наводи саговорник "Новости".

Дешавања у "Колубари" само су рефлексија борбе појединаца из власти за утицај у домаћем енергетском гиганту. У том смислу је индикативан јавни сукоб који се ових дана распламсао између министарке рударства и енергетике Зоране Михајловић и челних људи ЕПС.

- Није тајна да Михајловићева жели да преузме потпуну контролу над ЕПС, с обзиром на то да актуелни директор Милорад Грчић није њено кадровско решење и да са њим практично не сарађује. Ако се има у виду да је она у добрим односима са бившим вођом синдикалаца Ђорђевићем, онда се на овај случај баца посебно светло. Односно, не искључује се могућност да се учесталим "кваровима", недуго после Ђокинове смене, стезао обруч око Грчића, као и четворице већ смењених директора, иако они сносе објективну, али не и суштинску одговорност. Јер, сумња се да су саботаже спроводили непосредни извршиоци на коповима. Имајући у виду дрскост поменуте групе, која и даље наставља са саботажном делатношћу, све указује да је неко ораганизаторима и извршиоцима обећао заштиту.

Дешавања у чувеном рударском басену неизбежно добијају и политичку ноту.

- Не треба занемарити и да поједини кругови настоје да се уочи избора створи слика у народу како је власт неспособна да у периоду опште енергетске кризе држи ствари под контролом. Свакако је упадљива и координација између "кварова" на коповима и у Термоелектрани "Никола Тесла" и њихове медијске обраде у појединим опозиционим медијима - објашњава извор нашег листа.

До низа хаварија у систему Термоелектрана "Никола Тесла" дошло је за само месец дана. Како наводи наш саговорник, оне су изазиване тако што су у млинове за угаљ убацивани комади челика који су правили огромну штету. Вештачки су подизали притисак у инсталацијама, подметали пожаре, палили мазут...

Последњи, пети инцидент догодио се у ноћи између понедељка и уторка на најважнијем и најпродуктивнијем копу за снабдевање ТЕНТ-а, "Тамнава - Западно поље" у Рударском басену "Колубара", где је избио пожар на одлагачу јаловинског система. Последице су брзо саниране и производња угља је стабилна. Подсетимо, до прве хаварије је дошло 12. децембра, када је шест блокова ТЕНТ-а испало из погона. Утврђено је да је у вагоне утоварен угаљ лошијег квалитета, који се током транспорта натопио влажним снегом и замрзнуо, а такав није смео да буде употребљен у блоковима термоелектрана.

Осам дана касније дошло је до експлозије, односно пуцања поклопца на аутоклаву у погону сушаре, која је део прераде РБ "Колубара". То је уређај у коме се суши угаљ намењен малопродаји, тако да тај догађај није имао никаквог утицаја на снабдевање термоелектране овим енергентом и производњу струје. Убрзо потом, 26. децембра избио је пожар на горионику за мазут блока Б1, који је брзо угашен. Дан касније дошло је до хаварије на блоку Б2 коју је изазвало оштећење млинског кола. Убрзо су оба блока поправљена и враћена на мрежу. Срећом, повређених није било ни у једној од ових хаварија.

МИНИСТАРСТВО: МЕНАЏМЕНТ ЕПС И ЕМС НЕСПОСОБАН

РЕСОРНА министарка Зорана Михајловић реаговала је јуче на дописе које су јој упутили ЕПС, ЕМС и Агенција за енергетику о чему су "Новости" писале у уторак. Ова два јавна предузећа и регулаторно тело су указали да ће форсирање укључивања објеката обновљивих извора енергије (ОИЕ) на мрежу имати драматичне последице на електроенергетски систем и енормно повећати цену струје за грађане и привреду. Министарка је њихове тврдње одбацила као неистините и оценила да су дописи отпор свему што је промена. Она је навела да је питање ОИЕ будућност Србије. Државна секретарка у Министарству енергетике Јованка Атанацковић сматра да је реаговање ЕПС-а, ЕМС-а и Агенције само знак неспособности менаџмента ових предузећа и институција да примене Закон о ОИЕ.

ЂУКАНОВИЋ: ДА ЛИ ЋЕ МИНИСТАРКА ПОДНЕТИ ОСТАВКУ?

ПОСЛАНИК Српске напредне странке Владимир Ђукановић након пожара на одлагачу јаловине у копу "Тамнава - Запад", рекао је да је убеђен да су хаварије намерно изазване и поставио је питање смене министарке Зоране Михајловић.

- Хоће ли тужилаштво ухапсити неког за учестале хаварије у "Колубари" - упитао је Ђукановић на свом твитер-профилу. - Има ли неке истраге? Хоће ли министарка поднети оставку или Влада да затражи њено разрешење? Где се изгубила реч "одговорност"? Убеђен сам да су хаварије намерно изазване. Волео бих да нисам у праву.

БЕЗ СТРУЈЕ 0,1 ОДСТО КОРИСНИКА

ДИРЕКТОР "Електродистрибуције Србије" Бојан Атлагић рекао је да је мање од 0,1 одсто корисника без напајања електричном енергијом, као и да се сви кварови отклањају. Он је навео да се углавном ради о краткотрајним прекидима у брдско-планинским пределима на југу и истоку земље који би требало до буду решени до среде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину