КОНТРОВЕРЗНИ БИЗНИСМЕН КУПИО ФУДБАЛСКИ КЛУБ У ЕНГЛЕСКОЈ ЗА 120 МИЛИОНА ЕВРА: Колико је Шолак спреман да плати рушење власти?

Novosti online

05. 01. 2022. у 17:20

СВЕ то док укупни дугови Јунајтед група износе астрономских 4,4 милијарде евра, а акумулирани губици најмање 630 милиона евра, при чему се и једно и друго стално увећава, Драган Шолак спискао паре на Саутемптон.

КОНТРОВЕРЗНИ БИЗНИСМЕН КУПИО ФУДБАЛСКИ КЛУБ У ЕНГЛЕСКОЈ ЗА 120 МИЛИОНА ЕВРА: Колико је Шолак спреман да плати рушење власти?

Драган Шолак, Фото Промо

Ако је Драган Шолак спреман да плати 120 милиона евра за куповину фудбалског клуба у Енглеској, колико ли је тек спреман да уложи у рушење власти у Србији? Ово питање се логично намеће сваком гледаоцу информативних канала попут Н1 и Нове С, које раде под капом његове „Јунајтед медије“.

Председник државе Александар Вучић и Влада Србије су свакодневно на бруталном удару ове машинерије, која једва да констатује непоцењиве успехе српске економије, која у последње две године има убедљиво највећи привредни раст у Европи, а инфраструктура, ауто-путеви и пруге буквално су премрежили нашу државу.

Очигледно је да одлука да државни „Телеком Србија“ уђу у тржишну утакмицу са „Јунајтедом“ који је, иако приватна фирма, био фаворизован од претхподне владајуће врхушке је један од најтежих удараца за предузеће којим руководи Шолак, са малтешким пасошем и пребивалиштем у Швајцарској. Удари на власт и „Телеком“ су свакодневни, а Шолакови званични послови у Србији, али и у региону, су у стрмоглавом паду.

Експерти: Шолак махинацијама згрће богатство

- Посматрајући финансијске извештаје Јунајтед групе Драгана Шолака може се са сигурношћу констатовати да послује по овом принципу: привредна друштва која су чланице Групације генеришу велике приходе у пословима који сами по себи доносе велики профит. Власници капитала потом прибегавају разним оптимизацијама, којима утичу на висину плаћеног пореза на добит и остале порезе и накнаде, за које држава остаје ускраћена. Такође, исказивањем великих трошкова у пословању кроз разне уговоре о делу, интелектуалне услуге и слично, где је приметна велика вероватноћа злоупотреба, сувласници Јунајтед групе долазе до кеша који им је потребан за финансирање разних активности и гомилање личног богатства - закључили су недавно финансијски експерти који су анализирали пословање Јунајтед групе.

Упркос презадужености „Јунајтед групе“, изгледа да је конто тајкуна Шолака све већи. Преломну тачку у будућем фијаску „Јунајтеда“, је прелазак енглеске Премијер лиге са његових канала Спорт клуб на „телекомову „ Арену Спорт“. Овај последњи тржишни пораз, након што су у истом смеру на платформе националног телекомуникационог оператера „у композицији“ прешли, шпанска, португалска, НБА лига… и што се на Арени Спорт од следећег лета може гледати убедљиво најбољи спортски садржај и што више не постоји најважнији разлог да љубитељи спорта буду претплатници Шолаковог СББ.

Очигледно је да се Шолак осетио толико погођеним када је изгубио на тендеру утакмице енглеске Премијер лиге да је из чисте обести и ината одлучио да купи ни мање ни више него фудбалски клуб, члана те исте лиге.

Човек који целог живога додирне тачке са фудбалом није имао осим кроз трговину правима на ТВ преносе сада је потрошио, према извештајима британских медија, најмање 120 милиона евра како би постао већински власник ФК Саутемптон, тима који је традиционално у доњем делу табеле Премијер лиге и који већ дуже време тражи нове газде.

Како је објављено на Острву, Шолак у ову куповину није ушао преко своје „Јунајтед групе“ или банкарским кредитом, већ ће трансакцију да плати кешом, од свог личног новца.
То и није чудно. Наиме, док укупни дугови медијске хоботница „Јунајтед група“ износе астрономских 4,4 милијарде евра, а акумулирани губици најмање 630 милиона евра, при чему се и једно и друго из дана у дан без престанка увећава, лично богатство Драгана Шолака се не смањује!

Где завршавају паре од реклама то је тајна јер је његова компанија регистрована у медијском офшору у Луксембургу и колико од тога завршава на његовим приватним рачунима још је тајна. Да је накупио доста новца и ова куповина сведочи, а премијерка Србије Ана Брнабић је јуче изјавила да његово богаћење говори каква је била олигархија у Србији док су је водили Шолакови политички и пословни партнери. Брнабићева је подвукла да је све ово направљено новцем грађана Србије, злоупотребом државних ресурса („Телекома“) и политичке моћи.

Како било, цео Шолаков “бизнис модел” почива на томе да у земљама у којима послује, а пре свега у Србији, где има највећи бизнис, на сваки легални и нелегални начин избегава плаћање пореза и других обавеза, а потом да црпи зараду из својих сопствених компанија и огромне количине кеша пребацује у своје офшор фирме на егзотичним локацијама широм света.

Тако је Шолак постао власник луксузних вила на Женевском језеру и на Флориди, три приватна авиона, скупих голф терена, а сада и фудбалског клуба у Енглеској.

Занимљиво је да британски медији као да нису сигурни како да представљају Драгана Шолака, па неки пишу да је “тајкун из Србије”, а неки да је “тајкун рођен у Србији”. Истина је да је овај контроверзни бизнисмен, званично, бивши Србин! Наиме, како је једном приликом и лично потврдио, Шолак се 2017. одрекао српског пасоша и постао држављанин Малте, а стално пребивалиште му је у Швајцарској. За Србију га веже, поред порекла, то што у њој има бизнисе од којих масно зарађује, а преко својих медија попут Н1 и пословних партнера из опозиције остварује снажан политички утицај.

Ипак, изгледа да Драгана Шолака за Србију вежу и неке емоције, ако ништа друго потреба да буде “главни” и “највећи”, јер како друго осим као бахаћење на граници са чистим лудилом објаснити да је тај човек спреман да потроши најмање 120 милиона евра, а у будућности ће као већински сувласник имати још много нових трошкова, у знак некакве освете, само да покаже да му се може!

А за то време, како су пре само који дан, уочи новогодишњих празника, констатовали финансијски експерти који су детаљно анализирали пословање Јунајтед групе: “Уколико се обрати пажња на брзину којом се Групација задужује на тржиштима капитала, узимањем кредита или емитовањем сопствених обвезница, може се са сигурношћу констатовати да УГ своју ликвидност финансира позајмицама и кредитима и да је питање тренутка када ће Шолакова империја доспети у ситуацију да неће моћи да сервисира преузете обавезе, односно неће бити у могућности да плаћа доспеле, а неизмирене обавезе”.

Укратко: Шолаку је компанија на корак до банкрота, а он троши стотине милиона да се игра фудбала

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (2)

ЗВЕЗДА СЕ ПОХВАЛИЛА: Ових пет странаца иду с Маракане - весели