ТУРИСТИ ОСТАВИЛИ 1,2 МИЛИЈАРДЕ ЕВРА: У првих десет месеци 2021. године значајан девизни прилив остварен од боравка страних гостију у Србији

Ј. Субин

05. 01. 2022. у 11:19

СРБИЈА је за првих десет месеци прошле године имала девизни прилив од милијарду и 275 милиона евра. Опоравак, једне од најтеже погођених грана привреде у пандемији, иде добро, али је и даље рекордна 2019. недостижна. Нарочито када је реч о страним туристима и "оживљаваљу" градова.

ТУРИСТИ ОСТАВИЛИ 1,2 МИЛИЈАРДЕ ЕВРА: У првих десет месеци 2021. године значајан девизни прилив остварен од боравка страних гостију у Србији

Фото Танјуг

Засада, најбоље пролазе планински центри, који су и у јеку пандемије били пуни. Како су нам рекли, на планинама, ових дана, али и током новогодишњих празника, тражило се место више, јер су хотелски капацитети били готово попуњени.

Девизним приливом, ових дана, може да се похвали и Београд. Како је рекао заменик градоначелника Горан Весић, само током празника, српска престоница је од туриста зарадила 100 милиона евра. Страних гостију у децембру било је много више, нарочито што се добар део Европе затворио, корона-мера има и у региону, па су многи странци дошли у Србију и Београд да се опусте.

Недавно је и министарка туризма Татјана Матић изјавила да су ово подстицајни резултати, који показују да наша земља постаје све атрактивнија дестинација у свету. Као и да туристичко-угоститељски сектор на јединствен начин креира имиџ својих локалних туристичких производа.

- Важно нам је што видимо да се туризам опоравља, нарочито када су инострани туристи у питању - испричала је за "Новости" Марија Лабовић, директор Туристичке организације Србије. - Није још ниво из 2019. али иде у правцу опоравка. Ипак, у односу на укупан промет 33 одсто чине страни туристи, осталао су домаћи. Највише страних гостију прошле године било је из Босне и Херцеговине, Турске, Русије, Црне Горе, Северне Македоније, Румуније, Немачке и Хрватске. Они су увек били у "топ 10" држава.

Како каже Лабовић, надлежни би волели да се отворе и ова даља тржишта, али од тога нема ништа, бар у првој половини године, због пандемије. Туристичка организација Србије бавиће се ове године ребрендирањем наше земље као дестинације.

- Настављамо са нашим промотивним активностима, да будемо присутни на свим значајним тржиштима, а фокус ће и даље бити на активном одмору, боравку у природи, гастрономији и културно-историјском наслеђу - нагласила је Лабовићева. - Странци највише воле Београд. Више од 50 одсто свих иностраних гостију посети српску престоницу.

И док се Београд полако "хлади" од вреле ноћи, планински центри у Србији - Копаоник, Златибор, Дивчибаре, Стара планина су се "усијали". Према речима Лабовић, попуњеност је за новогодишње празнике била 90 одсто, а тако ће бити и док траје зимски распуст.

- Осим на планинама туриста има и у бањама - казала нам је Лабовићева. - Надамо се да ће епидемиолошка ситуација дозволити да сезона траје што дуже.

ДОДЕЛА ВАУЧЕРА

НА шалтерима пошта у Србији у уторак је до 14.35 поднето 27.915 пријава за ваучере за одмор у Србији. Подношење пријава почело је 1. јануара, а у овом циклусу грађанима је понуђено 100.000 ваучера вредних по 5.000 динара за одмор у Србији ове године. За ваучере могу да се пријаве пензионери, студенти, незапослени и запослени чија су примања мања од 70.000 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

СУПЕРШУТ СТИГАО НА КОСОВО И МЕТОХИЈУ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА И ФОНДАЦИЈА МОЗЗАРТ ЗА ПОМОЋ ПОРОДИЦИ МАТИЋ