И МЛЕКО МОРА ПО ЕВРОПСКОМ СТАНДАРДУ: Ниво афлатоксина од децембра 2022. године опет 0,05 микрограма по литру

Ј. Субин

21. 12. 2021. у 10:38

ДОЗВОЉЕНИ ниво афлатоксина у млеку од децембра следеће године биће пет пута мањи него што је сад. Тако, уместо 0,25, у млеку неће смети да буде ове канцерогене материје више од 0,05 микрограма по литру. Концентрације ове материје, већ годинама су у Србији на клацкалици, нарочито што је наша земља подручје које је подложно овој гљивици. Уз то, памти се и афера афлатоксин 2013. године, која је продрмала млекре, произвођаче али и тадашње политичаре.

И МЛЕКО МОРА ПО ЕВРОПСКОМ СТАНДАРДУ: Ниво афлатоксина од децембра 2022. године опет 0,05 микрограма по литру

Фото М. Анђела

Измењени Правилник о максималним концентрацијама одређених контаминенти (загађивачи) у храни, за афлатоксин почиње да важи од 1. децембра 2022, а стручњаци сматрају да ће највише проблема код прилагођавања, имати мали произвођачи. Ништа лакше неће бити ни малим млекарама, које, у највећем броју случајева, нису ни котролисале ниво овог микотоксина.

- Произвођачи млека су се прилагодили, али треба то да ураде и они који праве сточну храну - рекла нам је Сања Бугарски, председник Асоцијације произвођача млека Војводине. - То се највише односи на фирме које лагерују кукуруз и све остале компоненте које се користе за смешу хране за животиње, а може да садржи афлатоксин. Ти смештајни капацитети морају да буду како треба. Да зрно буде добро осушено пре него што се складишти.

Већина произвођача, који млеко предају "Имлеку", већ има европске границе дозвољеног афлатоксина. Ова компанија, како нам је Бугарски испричала, млеко извози, и ограничење за њих је 0,05 микрограма по литру.

- Када се и деси да је проценат ове материје у млеку већи од 0,05, стизале су дестимулације, па смо били приморани да и о томе водимо рачуна - истиче Бугарски. - За остале млекаре нисам сигурна колико су се уопште и бавиле афлатоксином. Када буде почео правилник да важи мораће да се ускладе. Али, ми смо такво поднебље, где је појава афлатоксина у сточној храни честа. Због климе и температуре. Иначе, не постоји студија која је доказала утицај афлатоксина на људе. Не треба заборавити ни да га највише има у орашастим плодовима, али је суштина у томе колико се поједе.

У компанији "Имлек" кажу да они подржавају ову одлуку и иницијативу, да се прописи прилагоде стандардима ЕУ.

- То није никаква нова мера, већ је стандард који се одавно примењује на тржишту ЕУ - казао је Дарко Самарџија, извршни директор "Имлека". - Једноставно, то ће морати да се примењује и код нас. Контрола сировог млека у Србији ће се апсолуто ефикасно обављати пуштањем у рад Националне лабораторије у Батајници.

АФЕРА УЗДРМАЛА НАДЛЕЖНЕ

СРБИЈУ и регион, 2013. године, потресла је афера афлатоксин у млеку. Тада је и јавност први пут чула за овај микотоксин, који је канцероген, али и да млекаре у нашој земљи не могу да задовоље европске стандарде. Афлатоксин је тада до млека стигао преко зараженог кукуруза, који у то време, није много био ни контролисан на ову супстанцу, коју производи буђ.

Границе су се од тада неколико пута мењале, од 0,5, па 0,05, да би већ годинама била 0,25 микрограма по литру. И то све уз објашњење да је Европи требало више од пет година да смањи ниво са 0,5 на 0,05 миркограма по литру, а да се код нас све ради "преко ноћи". Читав случај, уздрмао је и политичку сцену у нашој земљи, али и ресорног министра пољопривреде у то време. Ипак, случај "афлатоксин" је само био заборављен "преко ноћи".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи