ЈАК ДОЛАР НЕ ДРМА НАМ ДИНАР: Раст америчке валуте неће битније утицати на наше грађане

Б. Ца.

20. 12. 2021. у 07:24

РАСТ долара последњих недеља забринуо је многе који се питају хоће ли то имати утицај на домаћу валуту и домаћу економију.

ЈАК ДОЛАР НЕ ДРМА НАМ ДИНАР: Раст америчке валуте неће битније утицати на наше грађане

Фото М. Анђела

Стручњаци сматрају да не треба очекивати значајан утицај јачања долара на српски финансијски систем који је углавном везан за евро.

Како у Централној банци кажу, ризици су избегнути смањивањем јавног дуга у доларима, а нема ни бојазни за становништво, јер се кредити у америчкој валути не издају.

- Што се тиче директног утицаја јачања долара на српски финансијски систем, с обзиром на то да је српска економија више везана за евро него за долар, не треба очекивати значајан непосредан утицај - објашњавају из Централне банке.

- Чак је и јавни дуг у доларима заштићен од девизног ризика, а његово учешће у укупном јавном дугу током претходних година значајно је смањено - са око 34 процента с краја 2016. године на актуелних око 10 одсто укупног јавног дуга.

Фото Н. Скендерија

Фото АП

Када је реч о становништву, подсећају да због забране од 2011. године индексације кредита грађанима у било којој валути осим евра, данас оваквих кредита готово ни нема у билансима банака.

- Тренд јачања долара у односу на евро, али и у односу на друге најважније светске валуте траје од средине ове године, од почетка јуна, од када је ојачао готово осам одсто према евру - кажу у НБС.

- У највећој мери то је резултат очекивања тржишних учесника да би Федералне резерве САД могле започети повлачење стимулативних мера монетарне политике. Највише услед ризика растуће инфлације у САД и у свету. Осим тога, узрок су и очекивања да ће се наставити опоравак економије и запослености у САД, након великих поремећаја током епидемије.

Како наши саговорници објашњавају, на последњем састанку ФЕД - Одбора за федералне резерве, одржаном почетком новембра, овај процес је започет одлуком о смањењу нето куповине обвезница у оквиру програма олакшица, који ће бити завршен до средине следеће године. Тада би могло уследити и прво повећање референтне каматне стопе ФЕД-а.

- С друге стране, у зони евра, не очекује се да би Европска централна банка у скорије време могла да реагује на сличан начин, иако је и у зони евра дошло до снажног убрзања инфлације - кажу у НБС. - Очекивани ранији процес пооштравања монетарне политике у САД, утицало је на бржи раст приноса доларских обвезница и повећану тражњу инвеститора за овом валутом.

Да јачање долара не угрожава нашу економију, сматра и економиста Иван Николић.

- Овде је валута којом се тргује евро, а мали део спољнотрговинске размене се обавља у доларима, пре свега куповина енергената - каже Николић.

- Последњих година вођена је стратегија смањивања доларског удела у спољном дугу, због претходних лоших искустава наглог јачања долара, које се неповољно одражавало на номиналну вредност дуга у еврима. Сада смо неупоредиво мање изложени овом двоструком валутном ризику.

ВАЖАН ОДНОС

КРЕТАЊЕ курса динара у односу на долар зависи искључиво од кретања курса евра у односу на долар на међународном финансијском тржишту, узимајући у обзир стабилност динара према евру у дужем временском периоду - објашњавају у НБС.

- Кретање валутног пара евро - долар, који је најтргованији на свету, одражава кретања глобалних капиталних токова. Значајније промене могу утицати на перцепцију инвеститора за улагање у хартије од вредности.

УТИЦАЈ АМЕРИЧКИХ ИЗБОРА

ЈАЧАЊЕ долара у односу на евро је очекивано - каже економиста Иван Николић.

- Између осталог, то је резултат јаче и боље динамике америчке економије у однсу на европску.

Други битан фактор је повезан са изборима у Америци. Циклично кретање вредности долара према евру зависи умногоме од политичких фактора. У предизборној години по правилу долар слаби, а доласком нове администрације - јача. То се догодило ове године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину