СТРУЧЊАК ЗА ЕНЕРГЕТИКУ О КОЛАПСУ У ТЕНТ-у: Вештина и знање сачували систем, такав шок не би издржале ни европске земље
КОЛАПС у термоелектрани "Никола Тесла", током протеклог викенда, показао је натрпосечну вештину људи у комплетном електро-систему Србије и изузетну вредност наших хидроенергетских ресурса.
Ово у разговору за „Новости“ истиче стручњак за енергетику Александар Ковачевић.
- У тренутку када смо остали без капацитета, који су производили око 37 одсто струје, није дошло до распада система, а такав шок не би успеле да издрже ни многе велике европске земље - наводи Ковачевић. - Што се тиче испада из рада шест блокова у ТЕНТ-у, надлежни треба да утврде зашто је стигао такав угаљ и какво је управљање тим ресурсима. Са становишта електро-система, то је екстерни догађај.
Суштина је, како истиче, којом брзином и вештином је надомештен испад више од трећине производње струје. То је, како оцењује, веома добро урађено. Он наводи пример Велике Британије која има 75.800 мегавата инсталисане снаге, док Србија има 7.824. Ипак, у августу 2019. године, испад електрана, са мање од 2.000 мегавата, оборио је велики део британског енергетског систем.
- Наши хидро-ресурси су показали да су изузетно вредни - истиче Ковачевић. - Увоз струје је тек касније уследио, јер је за то потребно време, али у том тренутку ови ресурси су урадили одличан посао, изванредно брзо и ефикасно. Наш систем са великим хидроелектранама је толико флексибилан да представља стратешки капацитет европских размера. Омогућава стабилност ширу од нашег региона, и у централној Европи. Ово представља важну поруку у процесу придруживања Европској Унији која је управо отворила преговоре у Кластеру 4 који уључује енергетику.
Ковачевић наводи да се то показало и у јануару ове године, када је дошло до поремећаја на трафо-станици "Ернестиново" у Хрватској и испада далековода. Регионални систем се заљуљао, дошло је до поделе европског система на две синхроне целине, али је ЕМС био у стању да одржи стабилност фреквенција и води ресинхорнизацију система.
Електро-систем се припрема у складу са општим правилом "Н минус 1", а то значи да ако испадне један највећи блок, постоји резерва која то може да замени - објашњава Ковачевић. - Нама је испало шест блокова, то значи скоро "Н минус 6", а није дошло до распада система.
Вештину и знање су, како наводи, показали готово сви, од диспечерског центра до оператора на електранама, оних који су трговали струјом како би увезли потребне количине, као и у термоелектрани у Обреновцу. Мајсторство је што су у ТЕНТ-у успели да све ово време одрже на мрежи део производње са радом испод техничког минимума и уз неадекватан квалитет горива.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (7)