ЕПС ПРИКУПЉА ИНФОРМАЦИЈЕ ЗА МУП И БИА: Утврђују се све околности које су довеле до колапса блокова ТЕНТ протеклог викенда

Е. Б. ТАЛИЈАН

17. 12. 2021. у 08:30

РЕСТРИКЦИЈА струје у Србији неће бити, енергетски систем се полако подиже и најгоре је прошло.

ЕПС ПРИКУПЉА ИНФОРМАЦИЈЕ ЗА МУП И БИА: Утврђују се све околности које су довеле до колапса блокова ТЕНТ протеклог викенда

Фото Танјуг

Ово је јуче поручила премијерка Ана Брнабић и истакла да би безбедносне службе требало да провере све што се десило протеклог викенда.

Истовремено, Влада Србије донела је на јучерашњој седници Закључак о сагласности да се крајњим купцима електричне енергије на територији Србије, на подручјима у којима је услед снежних падавина дошло до ненајављених прекида у снабдевању електричном енергијом дуже од 24 сата кумулативно, умањи утрошени број киловат-сати за месец децембар ове године у износу од 50 одсто.

Како "Новости" сазнају, унутрашња контрола "Електропривреде Србије" прикупља информације у вези са околностима које су довеле до колапса термоелектране "Никола Тесла" између суботе и недеље, које ће проследити Министарству унутрашњих послова и Безбедносно-информативној агенцији.

Премијерка је оценила да је невероватно да испадне шест блокова и да су морали да постоје контролни механизми.

- У овом тренутку важно је да се подигну сви блокови, појача откопавање угља и увоз смањи на минимум - рекла је Брнабићева новинарима после пуштања у рад платформе "е-консултације".

- Невероватан је толики степен неодговорности и некомпетентности у "Електропривреди Србије".

Милорад Грчић, Фото Танјуг

На питање да ли је сменом четири директора ЕПС-а стављена тачка на утврђивање одговорности, она је казала да ћемо видети да ли је ово крај приче, али да је сигурно да ћемо још дуго разговорати о томе и зашто се то десило.

- Нисмо имали рестрикције ниједан дан, а у фебруару 2012. године их је било за привреду, која је због тога изгубила стотине милиона евра - констатовала је премијерка. - Није имао ко тада да позове на одговорност, јер није било медија који су смели да поставе питање које се није свиђало владајућој гарнитури, а данас имамо бројне медије који питају да ли је смена директора довољна. То показује колико се Србија променила и колико је већа демократичност у друштву.

Поводом статуса вршиоца дужности директора ЕПС-а Милорада Грчића и валидности његових одлука, Брнабићева је рекла да су функције в. д. проблем у јавној управи, али да се то решава. Новинаре је занимало и каква је судбина Грчића, а Брнабићева је рекла да "нисмо овде да причамо о томе".

- Видећемо, он разуме колика је његова одговорност - истакла је премијерка. - Та свест није постојала 2012. године.

Подсетимо, Грчић је у среду донео одлуку да смени четворицу директора у ЕПС-у који су одговорни што је дошло до застоја у раду блокова у ТЕНТ-у. Како су истакли из овог предузећа, утврђено је да је до проблема дошло на више нивоа. у "Колубари" је у вагоне утоварен угаљ лошијег квалитета, који се током транспорта натопио влажним снегом и замрзнуо, а такав није смео да буде употребљен у блоковима термоелектрана. Ове грешке довеле су до застоја у раду блокова и у грејању Обреновца. Грчић је истакао да је одговорност за рад целог система на њему, као директору ЕПС-а, али и да непосредни руководиоци морају да сносе одговорност за недопустиве грешке у раду.

Зорана Михајловић, Фото Танјуг

Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић, ни јуче није одговорила на питање да ли се осећа одговорном због кризе у електроенергетском систему, већ је оценила да је најлакше сменити министра, али да то неће решити вишегодишње проблеме у ЕПС-у.

- Недовољна улагања у комплетан систем су озбиљан фактор који је довео до кризе - казала је Михајловићева.

- Информације које смо добијали и Министарство и Влада и председник Републике очигледно нису биле тачне. Најлакше је сменити министра, али то неће решити проблеме у планирању и руковођењу у енергетском сектору.

Последице невремена, праћеног обилним снежним падавинама, које је нанело велике штете дистрибутивној мрежи широм Србије, санирају се и ситуација са електричном енергијом се нормализије. Према подацима од четвртка ујутру, без струје је 1.500 потрошача, а екипе "Електродистрибуције Србије" ће бити на терену све док сви не добију електричну енергију.

ДРЖАВА НЕ ПЛАЋА УВОЗ СТРУЈЕ

"ЕЛЕКТРОПРИВРЕДА Србије" троши свој новац за увоз струје, који је акумулирала из текућих прихода у пословању, а држава за сада не даје средства за то. Ово је јуче рекао министар финансија Синиша Мали, истичући да је Влада спремна да помогне, ако у било ком тренутку буде потребан додатни новац за набавку електричне енергије. Он је поручио грађанима да цена струје неће бити виша.

ПРИШТИНА БИ ТРАНСМИСИЈУ СА СРБИЈОМ

ПАРАЛЕЛНИМ институцијама на КиМ стигао је предлог албанске странке ДПК у вези са енергетском кризом. Они траже да се приоритетно размотри деблокирање линија преноса електричне енергије са Србијом, како би се избегле високе цене трансмисије и олакшала трговина струјом. Ово јавља портал "Коссев" преносећи изворну вест "Кохе". Подсетимо, оператор косовског система KOSTT је, у децембру 2020, одлучио да напусти регулаторни блок ЕМС у оквиру кога су Србија, Црна Гора и Северна Македонија, и да се прикључи на блок са Албанијом.

* * * * * * * * * *

ВУЧИЋ САЗВАО САСТАНАК СА ЉУДИМА ИЗ ЕНЕРГЕТСКОГ СЕКТОРА

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић сазвао је за данас пре подне хитан састанак са члановима Владе Србије и представницима енергетског сектора. Тема разговора биће тешка енергетска ситуација са којом се суочава Европа, а која би могла да остави последице по регион и нашу земљу. Размотриће се неопходне мере које би требало предузети како би се током зиме обезбедила енергетска стабилност Србије и довољно струје и гаса за грађане и привреду. На тржишту Старог континента струја и плаво гориво достижу рекордне цене. Вредност гасних фјучерса у Европи је у среду, први пут од 6. октобра, премашила 1.550 долара за хиљаду кубних метара на лондонској берзи, а на холандоској је достигла 1.553,9 долара. Подсетимо да је Србија постигла договор да плави енергент плаћа 270 долара за 1.000 кубика у наредних шест месеци. Проблем би могао да се реши пуштањем у рад "Северног тока 2" којим би у Европу стизао руски гас. Међутим, како је енергетика геополитичко питање, ситуацију додатно компликује чињеница да одлука о сертификацији овог гасовода неће бити донета у првој половини 2022. године, што значи да њиме неће моћи да потече плаво гориво. Фјучерси за електричну енергију по мегават-сату сада су од 200 до 250 евра када се купује струја за идућу годину. Ако се набавља данас за сутра, онда се цена креће око 320 евра. У Бугарској и Северној Македонији се најављују поскупљења струје.

Амерички магазин "Форбс" у недавно објављеном чланку констатује да се Европа пита како је све могло тако брзо да крене наопако и зашто се земље Старог континента суочавају са највишим ценама гаса и струје у историји, што доводи до економске штете, могућих рестрикција и "залеђених" кућа и привреде ове зиме.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (5)

ОСИГУРАЈМО ВАШ УСПЕХ ЗАЈЕДНО!