ОД ПЛЕНИДБЕ ШТИТИ ПОПИС ЦЕЛОГ ПОКУЋСТВА: Нови Закон иде наруку власницима некретнина на које се пријављују без њиховог знања чак и фирме

С. Б.

24. 11. 2021. у 10:31

КАДА посланици усвоје нову верзију Закона о привредним друштвима, а предлог је ушао у процедуру, власници некретнина на чије су се адресе, без одобрења, пријавиле фирме - моћи ће да их туже.

ОД ПЛЕНИДБЕ ШТИТИ ПОПИС ЦЕЛОГ ПОКУЋСТВА: Нови Закон иде наруку власницима некретнина на које се пријављују без њиховог знања чак и фирме

Фото архива

Ма колико невероватна, ова ситуација није сасвим непозната ни порезницима, па ни извршитељима. Уколико би се власници некретнина, без своје кривице, нашли пред пленидбом ствари, могли би да поднесу приговор. А да би се од исте невоље сачували станодавци који своје квадрате издају, најбоље је да у уговору наброје све своје ствари.

У Комори јавних извршитеља објашњавају да немају увид у појединачне предмете, као ни евиденцију случајева у којима су извршни дужници привредни субјекти регистровани на адресама без сагласности власника објеката.

- Познато нам је да су у једном броју извршних поступака забележени такви случајеви, али они не преовлађују - кажу у Комори. - Јавни извршитељ има законску обавезу да достави акта на адресу седишта привредног субјекта, која је уписана у Агенцији за привредне регистре или на адресу за пријем поште. Чињеница да је на некој адреси фиктивно пријављена фирма, не значи да ће у пракси доћи до тога да се плени имовина. Закон о извршењу и обезбеђењу даје основ јавном извршитељу да изврши попис покретних ствари у том објекту, а власник као треће лице има могућност да поднесе приговор којим ће тражити да се извршење утврди недозвољеним и да приложи доказе. И током самог пописа може да стави примедбу да на одређеним стварима има права која спречавају извршење.

У случају да је дужник подстанар, који има пријављено пребивалиште на одређеној адреси, Закон о извршењу и обезбеђењу даје основ јавном извршитељу да попише покретне ствари у стану.

- Уколико је власник стана уједно и власник ствари у њему, он има могућност да приложи доказе о својој имовини - кажу извршитељи. - Због наведеног је битно да власник стана и подстанар закључе уговор о закупу са констатацијом да ли се стан издаје празан или не, уз навођење конкретних ствари које му припадају. Уговор је неопходно оверити код јавног бележника. Са таквим уговором, у случају да дође до пописа покретних ствари у стану, да ли због дуга власника или подстанара, једноставније ће се доказати власништво.

НЕПЛАЋЕНИ РАЧУНИ

КАДА су дугови настали због неплаћених комуналних услуга, извршни дужник је онај ко је званично пријављен код комуналног предузећа као корисник.

- Закуподавац и закупац у свом међусобном односу уређују ко плаћа комуналне услуге за време закупа и како се контролише испуњење ове обавезе - кажу у Комори јавних извршитеља.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

И ТАЈ ТРЕНУТАК ЈЕ ДОШАО: Луис Хамилтон има ново радно место (ФОТО)