СРПСКИ ЕКОНОМИСТА О ИНФЛАЦИЈИ: Није опасна док је једноцифрена
ИНФЛАЦИЈА није велика опасност док је једноцифрена, она је у Србији у октобру износила 6,6 одсто, али је проблем ако постане двоцифрена, изјавио је данас економиста Љубодраг Савић.
Гостујући на ТВ Танјуг, Савић је рекао да инфлација има две компоненте - реалну и психолошку, додајући да се реална односи на оно што се дешава на тржишту, а да је психолошка опаснија јер људи због страха да ће поједини производи нестати масовно купују и стварају залихе, чиме повећавају тражњу.
-Инфлација док је једноцифрена није велика опасност, проблем је када она добије другу ногу, онда почне да функционише тај други елемент инфлације - психолошки. Ми смо тренутно далеко од те ситуације, рекао је Савић.
Истиче да је тешко рећи шта ће бити са инфлацијом до краја године, јер се с њом, како наводи, "никад не зна".
Савић додаје да држава донекле може да утиче на кретање инфлације, али упозорава да мора да размишља и о тој "психлошкој компоненти".
Објашњава да се цене производа могу контролисати умањењем царине, пореских оптерећења или замрзавањем цена, као што је то учињено са хлебом.
Међутим, додаје, психлошка компонента се не може лако конторлисати, јер када потрошачи процене да неког производа неће бити довољно, купују више и рачунају да када дођу идући пут у трговину да ће и цена бити виша.
-Они на тај начин повећавају тражњу и стварају услове да опет скочи цена, рекао је Савић.
Каже да је на повећање инфлације утицало повећање цена енергената, а да инфлација вуче повећање и осталих цена.
Указује да је, на пример, цена гвожђа порасла за 140 одсто, додајући да је тај материјал важан у станоградњи који је један од сектора који вуче наш БДП.
-Због тога и цене станова иду на горе, рекао је Савић.
Истиче да је светска привреда током пандемије доживела велики поремећај, јер су некада нормални облици сарадње постали тешки.
Савић указује да се, на пример, 95 одсто батерија производи у три земље Кини, Јужној Кореји и Јапану, а током пандемије био је отежан транспорт робе до Европе, што је утицало на повећање трошкова.
Подсетио је и на проблем који је направио теретњак у Суецком каналу.
-Такве ствари утичу на пораст трошкова, али самим тим и цене производа, закључио је Савић.
БОНУС ВИДЕО: "ФТ1П" даје одговор, како да оснујете предузеће?
Препоручујемо
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)