ЉУБИЦА ДРЕЈК: Интерес HBIS Serbia је побољшање утицаја на животну средину

Novosti online

09. 11. 2021. у 15:58

ГЕНЕРАЛНА менаџерка Функције за заштиту животне средине у HBIS GROUP Serbia Љубица Дрејк тврди да Железара HBIS Serbia поштује све важеће законе Републике Србије.

ЉУБИЦА ДРЕЈК: Интерес HBIS Serbia је побољшање утицаја на животну средину

Фото ХБИС

Да ли је и колико смањено загађење од како је ХБИС преузео железару?

Аерозагађење је данас тема број 1 у Србији и прст се упире у велике фабрике, посебно оне које су у кинеском власништву. Железара HBIS Serbia поштује све важеће законе Републике Србије и са новим инвестицијама ће успети да одржи корак са стандардима Европске уније. Кинески власник инвестирао је више од 300 милиона евра у пројекте заштите животне средине у протеклих пет година. Поређења ради, а већ то довољно говори, Американци су, као власници железаре, у 9 година свог управљања овом фабриком у Смедереву, што се сматрало златним добом у историји Железаре, уложили 80 милиона долара у заштиту животне средине. Након одласка америчког власника уследио је тежак период за фабрику, у којем смо заиста сведени на пуко преживљавање. Од када је кинески послодавац дошао, најпре је уложио у постојећа постројења за заштиту животне средине, што говори управо супротно од тврдњи да је наша опрема застарела и неодржавана од тренутка доласка новог власника.

Да, загађење јесте смањено од када је нови власник преузео фабрику. Имамо пример мерне станицу Радинац, која је у 2020. години забележила 148 дана прекорачења честица ПМ 10 и ПМ 2.5. Али, није тачно да су то лошији резултати него претходних година. На мерном месту у селу Радинац мерења од стране Агенције за заштиту животне средине рађена су 2010, 2011. и 2020. године. Резултат из 2020. је у просеку бољи него у 2010. или 2011. године, када је 110 дана више забележено прекорачење средњих дневних вредности. Када ове резултате увежемо са производњом, бројке такође показују напредак.

ХБИС Себиа већ три године ради наменска мерења тешких метала и прати максималне дозвољене концентрације за заштиту људи. Метали су рађени из узорака ПМ 2.5 и ПМ 10 и упоређени на годишњем нивоу, како је дато Уредбом о условима за мониторинг и квалитет ваздуха. У вредностима ПМ 10 и ПМ 2.5 се јасно види тренд опадања и ових вредности из године у годину. Концентрација ПМ 10 честица за годину 2019. – 113мг/м3, 2020. године – 76, а до сада у 2021. – 46мг/м3. Иста тенденција је и код ПМ 2.5 честица: 2019 – 75мг/м3, 2020 – 57, 2021. до сада – 30 мг/м3. То је конкретно и видљиво побољшање и те трендове прате и мерне станице у Раљи и у граду Смедереву.

У железари у Смедереву ради готово 5.000 људи, који живе у граду или у околним местима. Ми нисмо под стакленим звоном, које нас штити, а около загађује становништво. Нити овде радимо са гас-маскама. И ми смо грађани Смедерева. Зар мислите да бисмо радили не обазирући се на загађење против себе, против наше деце која расту у граду и околним селима? Због свих нас, као и наших комшија, интерес ове фабрике је побољшање утицаја на животну средину. Ми имамо врло развијен мониторинг и улажемо и напоре и новац у та стална побољшања, јер нам је интерес заједнички – континуално побољшавање перформанси заштите животне средине.

Који је одговор компаније на протесте еколошких организација у вези са загађењем, посебно у Радинцу и околним селима?

Закон сваку индустријску делатност дефинисе као загађивача, али зато постоје законски прописане вредности емисије које морају да се поштује. Наш утицај је неминован, али не баш онолики како се то представља у медијима јер су неоспорни и утицаји рада градских котларница на мазут, дима од ложења из домаћинстава, саобраћаја, паљења траве, гума, које сви трпимо. Тешко је утврдити шта је чији утицај, али нова аутоматска мерна станица коју донирамо ће управо помоћи да их одвојено пратимо. ХБИС сада на сваку примедбу инспектора, грађана и комшија реагује, све испитујемо и проверавамо. Испуњавамо и све законске обавезе за плаћање накнада кроз таксе “Загађивач плаћа” и таксе за унапређење и заштиту животне средине. Кумулативно, износ свих такси на годишњем нивоу је око 180 милиона динара.

Доласком ХБИС-а компанија је јасно поставила своје циљеве, а то је да ће ХБИС подићи перформансе животне средине ове фабрике на ниво какав имају железаре у ЕУ. Јасан циљ је тада постављен и до сада се све инвестиције реализују. Говоримо о великим пројектима који сами по себи захтевају велике инвестиције и време. Тако да једноставно речено, одговора на протесте нема, ми реализујемо оно што смо себи поставили као циљ. Већина навода покретача протеста је неоснована, па све наводи на сумњу у исправност њихових намера. Што се нас тиче – опредељење компаније је да заштита животне средине  најбитнији фактор после безбедности и заштите запослених, чак битнији од производње.

Један од напада на HBIS Serbia је IPPC дозвола. У смо поступку прибављања ове дозволе за локацију у Смедереву и наш захтев је јавно објављен у медијима, како закон налаже. Заинтересоване стране су имале могућност да погледају наш захтев и доставе своје примедбе. Једна од примедби је стигла од РЕРИ, у чијем смо фокусу интересовања и који је у више прилика наглашавао да не поседујемо ову дозволу. На наш захтев који је био јавно објављен у складу са важећим законом, РЕРИ је дао примедбу да се одбаци, уз образложење да нису имали довољно времена да исти погледају. Њихова примедба стигла је по истеку рока датог за достављање примедби. Све ово доводи у питање намере и РЕРИ-ја, с обзиром да су конструктивне и благовремене примедбе изостале. Уз то, наше постројење у Шапцу је добило IPPC дозволу 2014. године. Циљ компаније је да ову дозволу добијемо што пре и за Смедерево, а не да се процес одлаже, јер не видимо разлог да се то не деси. С друге стране изводе се закључци да је пораст оболелих од малигнитета директна последица рада железаре, што најблаже речено није коректно, нити је тачно. Чак је и директорка Института за онколигију и радиологију др Грујичић упозоравала после 1999. године на опасне последице бомбардовања. Тада је гађано трансформаторско постројење у кругу Железаре, за које ни дан данас није утврђено да ли је и у којој мери садржало канцерогено ПЦБ уље, чија је употреба сада и забрањена. Сви смо свесни какве последице може проузроковати сагоревање овог уља. Када говоримо о утицају на здравље, приступ мора бити много детаљнији и морају се узети у обзир сви утицаји, а не само пуко изношење бројки и једнократних анализа.

Шта компанија чини да додатно смањи загађење у Смедереву и околини?

Осим поменутих мерења ми смо у фабрици уградили 5 континуалних мерача на највећим емитерима, за које нам законска регулатива налаже да морамо имати континуално мерење загађујућих материја, пре свега прашине. Овим уређајима 24 сата, 7 дана у недељи пратимо рад наших система за заштиту животне средине.

Због још бољег мониторинга смо 9. јуна 2021. понудили Агенцији за заштиту животне средине да купимо и донирамо аутоматску мерну станицу за праћење квалитета ваздуха. Очитавањем података на овој станици моћи ћемо да пратимо утицај рада фабричких постројења у реалном времену, а биће нам омогућено и да пратимо утицај домаћинстава, пољопривредних радова и саобраћаја, што значи да ће она бити корисна свима нама. Жеља нам је да та мерна станица почне са очитавањем пре него што капиталне инвестиције у нашој фабрици почну да раде, јер ће се онда јасније уочити остварење њиховог позитивног утицаја на животну средину.

Засадили смо зелени појас око постројења за управљање отпадом и на делу Заштитног гаса, близу железничке станице. Ангажовали смо уговараче за редовно одржавање и поливање саобраћајница.

Такође, у фабрици планирамо да поставимо заштитни зид између Рудног двора и села Радинац, такозваног насеља “Седми рејон”, који ће представљати баријеру и побољшати стање по питању прашине из фабрике. Развијамо и пројекат отпрашивања ливне платформе Високе пећи број 2, пројекат постројења за издвајања цинка из високопећног муља.

Представници компаније су од завршетка претходне грејне сезоне граду Смедереву понудили могућност заједничког решавања проблема загађења, које узрокује рад котларница на мазут, тако што би се вишак топлоте из фабрике користио за загревање зграда. Предложили смо да се уради студија изводљивости грејања града или његових делова, отпадном топлотом коју имамо унутар железаре.

У компанији ХБИС Сербиа у завршној фази су 3 грандиозна пројекта очувања енергије и унапређења заштите животне средине: Нова аглолинија, Корачна пећ и Резервоар за високопећни гас. Рад нових постројења опремљених напредном и софистицираном опремом, имаће позитивне ефекте на очување заштите животне средине. Бољитак ће осетити сви у окружењу. Пројекат еколошке конструкције система третирања сировина (Нова аглолинија) има изузетно добар систем отпрашивања, а прашина се аутоматски враћа пнеуматским цевима у дозирни бункер. Сва пресипна места су покривена троструким системом отпрашивања који садржи електростатичке и врећасте филтере.

Када нова постројења буду покренута, према нашим очекивањима током читаве 2022. године моћи ће да се прате позитивни ефекти њиховог рада. Од августа стручњаци, инструктори из Кине обучавају запослене за рад на новим постројењима, што говори и о сложености нове опреме, као и о темељитом и озбиљном приступу и HBIS Group и компаније HBIS Serbia. Уходавање, квалитет рада са новом технологијом и безбедност свих запослених и локалне заједнице је императив компаније ХБИС Сербиа у овим финалним пословима наредних неколико месеци. Ова постројења су тек почетак свеукупног напретка у области заштите животне средине у нашој фабрици.

(Ројтерс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
(МАПА) ПУТИН ВЕЋ НАЦРТАО НОВУ МЕТУ У ДОЊЕЦКУ: Пада кључни украјински град, Руси напредују у Торецку - муке за Кијев тек долазе

(МАПА) ПУТИН ВЕЋ НАЦРТАО НОВУ МЕТУ У ДОЊЕЦКУ: Пада кључни украјински град, Руси напредују у Торецку - муке за Кијев тек долазе

РУСКЕ трупе напредовале су у Торецку, кључном логистичком чворишту Украјине и главној тактичкој мети Москве у региону Доњецка, према украјинском каналу "Дип стејт".

15. 10. 2024. у 19:38

ШТА СЕ ДЕСИЛО НЕПОСРЕДНО ПРЕД СМРТ ЗУКОРЛИЋА: Проговорио отац покојног муфтије - видели се четири сата пре: Мени сузе иду, а она...

ШТА СЕ ДЕСИЛО НЕПОСРЕДНО ПРЕД СМРТ ЗУКОРЛИЋА: Проговорио отац покојног муфтије - видели се четири сата пре: "Мени сузе иду, а она..."

ОТАЦ покојног народног посланика у Скупштини Србије и муфтије Муамера Зукорлића, хаџи Мехдија Зукорлић, испричао је до сада непознате детаље из живота свога сина.

17. 10. 2024. у 18:29

Коментари (0)

ЧЕТВОРИЦА СРБА ПРОГЛАШЕНА ЗА НЕПРИЈАТЕЉЕ УКРАЈИНЕ! Три фудбалска репрезентативца и тренер урадили ово - и нашли се на црној листи