ВЛАДА ДОНЕЛА УРЕДБУ: Нема поскупљења хлеба у Србији, цена ограничена на 46 динара
ВЛАДА Србије донела је Уредбу о обавезној производњи и максималној малопродајној цени хлеба од брашна типа 500, познатог као "сава", на 46 динара у наредних шест месеци, са могућностима продужења.
Ово је јуче саопштила министарка трговине Татјана Матић и најавила да је планирана интервенција из робних резерви. Она је истакла да је то урађено како би се обезбедило снабдевање тржишта овом основном животном намирницом и спречило веће поскупљење, због раста цена житарица и брашна које су достигле рекордни ниво у свету и код нас.
- Малопродајна цена хлеба "сава" убудуће неће моћи да пређе 46 динара - истакла је Матићева.
- Без обзира на поремећаје на тржишту, пре свега када је у питању поскупљење пшенице, Србија има довољно залиха и обезбедиће и додатну интервенцију из Републичких робних резерви од 30.000 тона брашна пекарима и млинарима како би ова цена остала стабилна. Ако буде потребе, одреаговаће се и додатним количинама.
Она је рекла да је Унија пекара Србије сагласна са овим мерама Владе Србије. Као што су "Новости" прве објавиле, велике индустријске пекаре подигле су цену основне врсте белог хлеба који је познат под именом "сава". Зато је за последњих месец дана поскупео пет динара у трговинским ланцима широм Србије и углавном кошта од 44 до 49 динара. И у већина занатских пекара, где је ова векна обично мало скупља него у мегамаркетима, исто су толико подигли цену, па за пола килограма треба издвојити од 45 до 55 динара.
На овај скок је утицало велико поскупљење трошкова производње, а тај тренд би се наставио да Влада није уредбом то зауставила. Порасле су цене жита, брашна, квасца, струје, као и трошкови транспорта. Сви инпути на тржишту су поскупели 20 до 40 одсто тако да је морао и хлеб. Како су из Уније пекара навели, хлебно жито сада кошта 48 динара. Струја је са 47 до 50 евра по мегават-часу поскупела на 120 евра у просеку.
Министарка је јуче нагласила да Србија располаже довољним робним резервама и да се без обзира на било каква поскупељења енергената, то неће одразити на максималну малопродајну цену хлеба "сава".
ПРЕТХОДНА УКИНУТА 2019. ГОДИНЕ
МИНИСТАРКА трговине Татјана Матић подсетила је да је Влада Србије последњу уредбу овог типа ставила ван снаге пре две године када је максимална малопродајна цена била 46,5 динара. Пре тога, како је навела, на снази је био пропис према ком је та цена износила 48,8 динара.
БОНУС ВИДЕО: GDE JE SRPSKO BLAGO: Kakva je sudbina hiljada rukopisa, relikvija, ikona, umetničkih dela...
Препоручујемо
РЕЗУЛТАТИ ГОДИНУ ДАНА РАДА ВЛАДЕ: У тешким временима постигли смо много - економски резултати бољи од очекиваних (ВИДЕО)
02. 11. 2021. у 11:09 >> 12:00
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (3)