МОРАТЕ ДА РАДИТЕ НА ДРЖАВНИ ПРАЗНИК: Ево да ли имате право на дуплу дневницу
ДРЖАВНИ празник Дан примирја у Првом светском рату биће обележен у четвртак, 11. новембра, а продавнице и угоститељски о објекти ће углавном радити.
Маркети и супермаркети махом ће радити уобичајено.
Тог дана ће бити и један од 13 празничних дана које смо имали у току 2021. године. Уједно и последњи до нове године.
Осим на дане државних празника, запослени имају право да не раде у дане одређених верских празника.
Шта ако морате да радите на државни празник?
Запослени има право да одсуствује на дан празника за који је законом прописано да се не ради и за то време остварује право на накнаду зараде, односно ако ради на дан празника остварује право на увећану зараду за рад на дан празника само за онолико дана колико је Законом прописано да се тај празник празнује.
С обзиром да је Законом прописано да се државни празник Дан примирја у Првом светском рату празнује један дан и право на накнаду зараде, односно на увећану зараду за рад на овај дан државног празника запослени може да оствари само за један дан.
Додатно, послодавци вам могу понудити и "заменски" слободан дан, уколико ваше радно време не може другачије да се организује. Све је наравно, ствар договора са вашим послодавцем, али му укажите уколико мислите да ваша законска права нису испоштована.
Према Закону о раду, запослени који ради на дан празника који је по закону нерадан дан има право на увећану зараду у висини утврђеној општим актом и уговором о раду, а најмање 110 одсто од основице.
Основицу за обрачун увећане зараде чини основна зарада утврђена у складу са законом, општим актом и уговором о раду.
Увећање од 110 одсто примењује се на уговорену сатницу, те запослени прима 100 одсто редовне зараде (дневнице) + 110 одсто редовне зараде (дневнице).
Запослени који ради на дан државног празника практично ће примити 210 одсто уговорене дневнице ако тог дана буде распоређен на рад.
Ако се договорите са својим послодавцем да не радите у четвртак, наш предлог је да узмете и петак као дан одмора и тако спојите с викендом - имаћете мини одмор од 4 дана.
Укупно 13 нерадних дана
У 2021. години постоји званично 13 дана који се празнују нерадно.
- Нова година - 1. и 2. јануар
- Први дан Божића, верски празник - 7. јануар
- Сретење - Дан државности Србије – 15. и 16. фебруар
- Васкршњи празници почев од Великог петка закључно са другим даном Васкрса
- Празник рада - 1. и 2. мај
- Дан примирја у Првом светском рату – 11. новембар
(Телеграф)
Препоручујемо
МАРАКАНА ОВО НЕ ПАМТИ: Транспарент какав досад није виђен у српском фудбалу (ФОТО)
05. 11. 2021. у 08:36
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (2)