ГРАЂАНИМА ИСТА ЦЕНА ГАСА И СЛЕДЕЋЕ СЕЗОНЕ: Поремећај на европском тржишту довео до поскупљења плавог енергента

Е. Б. Т. - Б. В.

19. 08. 2021. у 10:24

ЦЕНА гаса за грађане у Србији остаје иста до краја следеће сезоне, упркос поскупљењу овог енергента на европском тржишту каквог није било од 2008. године.

ГРАЂАНИМА ИСТА ЦЕНА ГАСА И СЛЕДЕЋЕ СЕЗОНЕ: Поремећај на европском тржишту довео до поскупљења плавог енергента

Цена гаса достигла историјски максимум / Фото Танјуг

Ово, у разговору, за "Новости," потврђује генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић. Цена гаса је на холандском гасном чворишту ТТФ пре три дана достигла 585 долара на 1.000 кубика. Србија га набавља знатно повољније, за 260 долара, на основу дугорочног уговора који има са "Гаспромом".

Како Бајатовић наводи, цена за комерцијално снабдевање гасом у нашој земљи зависи од договора који ће се постићи са руском компанијом.

- Тренутно разговарамо са "Гаспромекспортом" о продужетку уговора и условима, јер садашњи важи до Нове године - истиче Бајатовић. - Он је заснован на нафтној формули и знатно је повољнији. Сада имамо разлику од 200 долара у корист српске привреде. Ово је, у ценовном смислу, већи поремећај него 2008. године. Процењујем да ће спот тржишта бити неликвидна. Мале залихе у складиштима по Европи не указују да ће поремећај на тржишту бити брзо решен.

Он истиче да ће јавност бити обавештена уколико дође до било каквих промена. Поједини енергетски стручњаци сматрају да Србија сада има бољу позицију у преговорима о цени са руском компанијом, него приликом закључивања претходног уговора.

- Цене гаса се формирају и на основу повучених количина - објашњава наш саговорник. - Ми сада постајемо битни играчи, јер се економски развијамо и трошимо све више овог енергента и повлачићемо још веће количине. На то утиче и што од 1. октобра постајемо транзитна земља, јер ће гас из "Балканског тока" стизати у Мађарску.

На нашој страни за преговоре о цени је и гасна интерконекција Ниш - Димитровград - Софија, која треба да буде завршена до јуна следеће године и омогући нам друге изворе снабдевања.

У Европи је цена гаса достигла досадашњи максимум и сада се хиљаду кубика плавог горива продаје за више од 585 долара. До поскупљења је дошло после пожара који се догодио у "Гаспромовој" фабрици за кондензацију гаса у Новом Уренгоју, као и минималном транзиту преко Украјине. За септембар је "Гаспром" резервисао само четири одсто допунских количина за транзит преко Украјине што значи да ће се складишта у Европи слабо пунити.

По уговору "Гаспрома" са Украјином он кроз њихов транспортни систем мора да пребаци у Европу 40 милијарди кубика годишње, а ако жели додатне количине мора да плати скупље. Сада "Гаспром" пуни своја складишта у Русији, како би имао довољно плавог горива за зиму.

У Москви се надају да ће престати притисци из Европе, јер ће им гас који буде стизао "Северним током 2" бити знатно јефтинији од оног који стиже бродовима цистернама из арапског света. Подземна складишта у Европи су полупразна. Велике врућине су такође утицале на повећану потрошњу струје због рада расхладних уређаја. За рад електрана су биле потребне веће количине гаса. То је био разлог што је цена гаса одмах скочила на 540 долара за хиљаду кубика.

ДРЖАВА МОЖЕ ДА РЕГУЛИШЕ ПОСКУПЉЕЊЕ

ПОЗНАВАЛАЦ гасних прилика Срећко Ђукић сматра да ће, имајући у виду ситуацију на европском тржишту, неминовно доћи до поскупљења гаса у Србији, али да држава може да регулише цену за грађане.

- Преко "Србијагаса" може поново, као што је у неком ранијем периоду рађено, цена овог енергента да се држи као социјална категорија - објашњава Ђукић за наш лист. - Држава може да не дозволи поскупљење за грађане, али онда ће "Србијагас" отићи у губитак.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СТРАХИЊА ПАВЛОВИЋ ОТПИСАО ТУРКЕ: Жозе Мурињо због Србина употребио план Б, довео двојицу искусних штопера (ФОТО)