ГМ ЗРНО НА 29 ЊИВА: Инспекција контролисала порекло соје, узгој углавном за сопствене потребе

Ј. Субин

11. 08. 2021. у 09:56

У СРБИЈИ се и даље гаји генетички модификована соја. Последња контрола фитосанитарне инспекције Министарства пољопривреде, показала је да од 640 узорака и контролисаних парцела, на 29 њива је пронађена ГМ соја.

ГМ ЗРНО НА 29 ЊИВА: Инспекција контролисала порекло соје, узгој углавном за сопствене потребе

Фото Танјуг

Некада је Мачва предњачила када је реч о узгоју модификоване соје, сада је има у свим крајевима.

Надлежне службе, како су нам рекли у ресорном министарству, издале су решење да се соја уништи, а против власника ће бити поднете пријаве.

- Није више у Мачви највише ГМ соје, има је свуда, и у Шумадији - рекао нам је Бранислав Недимовић, министар пољопривреде. - Нигде није нешто доминантно пронађена. Све су мале парцеле. Уништавање ГМ соје је почело. Сваке године имамо све мање њива на којима се она налази. Постоје строге контроле и све се уништава.

Стручњаци у Србији објашњавају да се ГМ соја највише узгајала у Мачви, Срему и Банату. Пољопривредници је углавном користе за исхрану стоке, јер је врло тешко, готово немогуће, да прође контролу у откупним центрима. Овако, нико не контролише шта једу животиње, нарочито не ону храну која се продаје по самим селима. Узгајивачи таман имају фину прилику да додатно зараде.

Претпоставља се и да ГМ соје има више од парцела које се пронађу. Овакви усеви трајно уништавају земљу, нарочито када се користе посебна средства, којима се третирају. И ове препарате, пољопривредници, набављају на црно. Раније се говорило да највише семена долази из Румуније и Босне и Херцеговине.

Иначе, узгој, промет и употреба генетички модификованих организама (ГМО) забрањена је у нашој земљи. У храни за стоку дозвољено је да се оваква храна нађе, али само до 0,9 одсто. Да се ГМ храна већ налази на нашим трпезама, потврђују и стручњаци који истичу да је највише има у прерађеној храни страног порекла, али у проценту који се толерише у ЕУ.

КАЗНЕ ДО ТРИ МИЛИОНА ДИНАРА

КАЗНЕ за пољопривреднике код којих се пронађе ГМ соја превише су благе. Оне су новчане, иду до 50.000 динара. Компаније могу бити кажњене од 500.000 до три милиона динара. Уништавање соје обавља сам власник, тањирањем, и то у присуству надлежне инспекције.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТУГА! Преминуо Дражен Далипагић Праја