ЕУ ХВАЛИ МОНЕТАРНУ ПОЛИТИКУ НБС: Србија током пандемије показала способност да поледице сведе на минимум
ЕВРОПСКА централна банка и Европска комисија оцениле су да је Србија потврдила способност да економске последице пандемије сведе на минимум, као и да је одговор Народне банке Србије на пандемију био правовремен и снажан, речено је данас у Бриселу.
То је оцењено на редовном годишњем дијалогу земаља чланица Европске уније, Западног Балкана и Турске, као и Европске комисије и Европске централне банке.
Састанак је део економског и финансијског дијалога чији је циљ припрема Западног Балкана и Турске за приступање Европској унији, а српску делегацију предводила је гувернерка НБС Јоргованка Табаковић. У дијалогу је учествовао и државни секретар у Министарству финансија Гојко Станивуковић.
Табаковић се сагласила са оценом европских званичника да је "утицај кризе изазване пандемијом вируса корона у Србији ублажен снажним основама из преткризног периода, чему су допринеле и прудентне политике које су вођене претходних година".
Као пример, гувернерка је истакла стратешке активности на ширењу базе инвеститора и тржишта, што су и европски званичници препознали, оцењујући да је смањење робног извоза Србије ублажено распрострањеношћу оствареном у претходном периоду.
-Упркос пандемији, нето приливом страних директних инвестиција и током прошле године обезбеђена је покривеност дефицита текућег рачуна од око 1,5 пута. Ово је шеста узастопна година у којој бележимо пуну покривеност дефицита најстабилнијим приливима, а пројектујемо наставак овог тренда и у годинама које следе, навела је она.
Посебно је нагласила важност стратешких одлука председника Александра Вучића, које су омогућиле и снажан одговор Србије на пандемију и брз економски опоравак.
Одговорним вођењем економске политике у претходних девет година повећана је, додаје, отпорност наше економије на различите негативне утицаје.
-Уз правовремене и обимне монетарне мере и фискалне подстицаје, и уз успешну стратегију вакцинације, то је кључно допринело да већ у првом тромесечју 2021. године наш бруто домаћи производ премаши преткризни ниво. Све заједно, уз наставак реформи и инвестиција, имаће за резултат да и ове године, као и прошле, Србија има једну од највећих стопа раста у Европи, рекла је Табаковић.
Европска централна банка и Европска комисија оцениле су и да је, реагујући благовремено и снажно, НБС пружила значајну подршку брзом економском опоравку у Србији.
Како је рекла, својим мерама НБС доприносила је додатном расту ликвидности банака у периоду када је то било најпотребније.
-Обезбедили смо несметано функционисање финансијског система и још повољније услове финансирања привреде и грађана Народна банка Србије је често била прво уточиште реакција којима смо подржали грађане, привреду и државу да финансијски лакше преброде ову кризу.
Уз мере из области финансијског сектора, укључујући и омогућен мораторијум на отплату кредитних обавеза и кредите из гарантне шеме, повољни услови финансирања допринели су расту кредитне активности од око 10 одсто међугодишње на крају 2020. године.
То је и током пандемије доприносило равномерном опоравку потрошње и инвестиција, истакла је Табаковић.
Европска централна банка и Европска комисија констатовале су и да је инфлација остала ниска и стабилна, као што је то био случај и у претходних седам година.
У 2020. години инфлација се кретала око доње границе дозвољеног одступања од циља (3 ± 1,5 одсто), уз пројекцију да ће се у средњем року кретати око централне вредности циља НБС.
Истакнути су и значај очуване усидрености средњорочних инфлационих очекивања и током пандемије, стабилност девизног курса, као и адекватан ниво девизних резерви мерен различитим критеријумима.
Европска централна банка и Европска комисија оцениле су и да је, захваљујући доброј позицији коју је имао пре избијања пандемије, као и правовременој и адекватној подршци економске политике, домаћи банкарски сектор остао отпоран на ризике.
На то указују и показатељи адекватности капитала и ликвидности, који су и током пандемије остали знатно изнад регулаторних минимума.
Поред тога, оцењено је и да је криза изазвана пандемијом вируса корона потврдила значај свих претходно предузетих мера и активности на плану решавања питања проблематичних кредита, захваљујући којима је учешће проблематичних кредита у укупним кредитима крајем 2020. године снижено на 3,7 одсто, а на том нивоу било је и на крају маја 2021. године.
Констатован је и напредак који се остварује у процесу динаризације, и то у условима повећане неизвесности изазване пандемијом.
Највећи напредак у претходној години дана забележен је код учешћа динарских кредита привреди, које је током претходних дијалога истицано као приоритет, а наводи се и даљи раст динарске штедње становништва.
Тиме је у знатној мери испуњена препорука дата у оквиру прошлогодишњег дијалога - да се настави подршка већој употреби домаће валуте.
Једине препоруке у оквиру овогодишњег дијалога из надлежности НБС односе се на наставак примене снажног регулаторног оквира у финансијском сектору у складу с најбољом међународном праксом, као и наставак подршке процесу динаризације, укључујући промовисање инструмената заштите од девизног ризика.
Такође, подаци које НБС, као један од важних произвођача званичне статистике у земљи, редовно доставља европским институцијама, оцењени су као усклађени с методолошким захтевима Евростата и Европске централне банке.
Говорећи о мерама за наредни период, Табаковић је истакла да је пред свим учесницима дијалога богата реформска агенда, као и да је Србија своју агенду јасно дефинисала у Програму економских реформи.
-Напретком сваке земље појединачно стварамо основе за још већи заједнички просперитет. Задатак НБС јесте да останемо прва асоцијација за стабилност и поверење, закључила је гувернерка.
Препоручујемо
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)