ДРАМА СРПСКИХ ТУРИСТА У ГРЧКОЈ: Агенција неће да их врати у Србију, пребацује кривицу на Грке

Татјана Марковић

01. 07. 2021. у 23:19

КАДА је пре два дана агенција Геа турс окачила обавештење на свом Инстаграм налогу да обуставља превоз путника од и до Грчке, неколико држављана Србије, нашло се у великом проблему.

ДРАМА СРПСКИХ ТУРИСТА У ГРЧКОЈ: Агенција неће да их врати у Србију, пребацује кривицу на Грке

Фото shutterstock

Јер, само неколико дана пред полазак за Србију, сазнали су да морају сами да се сналазе, односно, да су препуштени сами себи око организације повратка.

- Драги путници, због тога што грчке пограничне службе онемогућавају несметан комби превоз, нисмо у могућности да наставимо са превозом на овој дестинацији до даљег. – Уколико дође до промена, благовремено ћемо вас обавестити на фејсбук и инстаграм налогу и нашем сајту. - гласи порука коју је пре неколико дана добила неколицина Срба који су били на годишњем одмору у Грчкој.

"Проблем је у Грцима"

Оваква порука, према речима директора агенције Геа турс, Зорана Баловића, наводно је продукт пословне политике и монопола грчких аутопревозника.

-Околности су страшне по нас и морално и материјално. Грчки цариници практично не дозвољавају да возимо путнике за њихову земљу комбијима и мини-бусевима. Измишљају прописе, отимају путнике, гурају у њихове аутобусе “Сиамос” и “Партикалос” које стите” наводно од нас - каже он.

Како је рекао, овакав начин путовања "из папуча у папуче", односно, од куће до адресе на мору, држављанима Србије је примамљив и радо га користе. Будући да су у неколико наврата имали проблема на граници Грчке и Северне Македоније, агенција је своје комбије пребацила на границу Бугарске и Грчке, односно гранични прелаз Промахонас. Међутим, епилог је на крају био исти, те је агенција одлучила да до даљњег стопира превоз путника у земљу Хелена.

-Наплацују огромне казне, муче возача и путнике. Нас који превозимо годинама уназад у сезони нема ко да заштити. Обратили смо нашем конзулату у Солуну, правној слузби Јуте, али су и они немоћни. Прописе селективно примењују, а објашњења су често небулозна - рекао је он на крају разговора, додајући како их путници траже, ал да им прилике не дају да им изађу у сусрет.

Фото Д. Митић

Правила као камен спотицања

Камен спотицања, крије се у томе што у овој агенцији нису знали да постоји правило да комби може да буде само 50 одсто попуњен, јер су раније пролазили без проблема, те су мислили да је исто правило као за аутобусе, где је дозвољено 80 одсто попуњености. У комбијима је та ситуација другачија, те уместо осам путника колико има седишта, дозвољен је превоз само четири путника. Када се ради о тачном броју путника, из агенције Геа нису знали о коликом броју путника се ради, додајући да је страшно све и да се ради о једној особи.

 

Комби превоз - легалан или не?

Поводом проблема наших туриста који су у Грчку отишли комби превозом, контактирали смо и директора Yуте, Александра Сеничића, који је навео како овакав превоз није легалан, те да потребна дозвола за вршење транспорта путника из земље у земљу. Такође, истакао је и да је Yута спремна да помогне путницима колико јој то могућности дозвољавају.

- Према мојим сазнањима, овакав превоз није легалан. За излазак из Србије и улазак у земље Европске уније, као и у друге земље, потребна је дозвоила за вршења превоза. Ја колико знам, комби превозиоци су комбиновали са страним партерима транспорт на границама, претоваривали су путнике из возила у возиоло. Неки су успевали и да уђу у земљу и да обаве превозр. Међутим, та ситуацјиа није никако добра. Превозник сад апокушава да се извуче из те ситуације како није продао повратне карте, нашао се у озбиљном проблему - каже Сеничић.

 Фото Ж. Кнежевић

"Хоћемо да помогнемо"

Према његовим речима, један од начина да се путници врате у земљу јесте да се контактирају туристички оператери из Србије, али и да је ту проблем јер све зависи од попуњености капацитета аутобуса, места боравка, те и од термина у којима се аутобуси враћају за Србију, пошто се аранжмани врше углавном на седам, десет и четрнаест дана.

Фактор који условаља све, јесте и корона, односно - аутобуси који улазе и излазе из земље, могу да буду попуњенои максимално 80 посто. Оваква ситуација не важи у Србији и Северној Македонији, где је дозвољен пун капацитет.

- За путнике који се још нису снашли, најбоље је да некако дођу до Солуна. Оданде је лакше наћи начин повратка у Србију. Када се врате, мој савет је да контактирају надлежне инспекције, и туристичку и саобраћајну, да се ту види одговорност и евентуално уђе у судски спор око надокнаде штете - рекао је директор Yуте.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи