НЕОТВОРЕНА КРЕМА ЗА ЛИЦЕ ТРАЈЕ ВЕЧНО!? Шта значи пропис да не морају сви козметички производи да имају датум до ког треба да се искористе
НИШТА на планети није вечно, осим упакованог и затвореног козметичког препарата?! Такав закључак може да се изведе на основу новог начина декларисања ових производа, чија примена је стартовала пре две године, али тек сада почиње да улази у праксу на нашем тржишту.
Све је више таквих брендираних препарата, попут крема за лице, млека за тело или скидање шминке, лосиона, који на паковању немају наведен рок трајања, односно датум до ког треба употребити производ. Имају само симбол отворене кутије. То је ознака за други рок, који се односи на трајање прозвода од тренутка првог отварања.
На ову нову праксу пажњу су нам скренули читаоци "Новости", питајући да ли је то законито. Како сазнајемо од надлежне инспекције, то је у складу са Правилником о козметичким производима, који је донет још 2019. и хармонизован је са ЕУ регулативом. Он прописује да за козметички препарат, чији је минимални рок трајања дужи од 30 месеци, није обавезно навођење тог рока.
Мада се нигде не помиње да ови производи имају неограничен рок трајања, једино такав закључак може да се изведе, јер нико не спречава да се такав препарат продаје 10, 20 или више година све док има залиха. До сада су произвођачи морали скупо да плаћају уништавање производа чији је рок истекао на законом прописан начин. Чини се да их нови европски прописи, које смо и ми усвојили, растерећују од тих трошкова. Здрава логика налаже да све има свој рок трајања, и нејасно је зашто су ови производи изузети од таквог обележавања.
У једној апотеци фармацеут је нашим репортерима рекао да све више таквих препарата стиже из увоза на наше тржиште.
- То је сада дозвољено, не знам како може да буде без рока трајања - зачуђено је прокоментарисао фармацеут. - Тај датум се односи на рок до ког производ има декларисани квалитет и особине, а након тог рока их губи. Али, ми сада не знамо који је то рок. Мислим да ће то само омогућити да се увози и оно што не би требало.
У Сектору за инспекцијске послове Министарства здравља истичу да се преузимањем европских стандарда обезбеђује виши степен заштите здравља потрошача Србије.
- За козметичке производе чији је минимални рок трајања дужи од 30 месеци, навођење минималног рока трајања није обавезно - наводе у Министарству. - На овим производима треба да стоји ознака временског периода након првог отварања, на енгелском је то скраћеница PAO - period after opening, током којег се производ може користити без штетних последица по здравље потрошача. PAO информација се означава симболом отворене теглице, са означеним бројем месеци или година, унутар кутијице или поред ње. Ову ознаку не треба да садрже козметички препарати код којих концепт трајности након отварања није релевантан.
Период након првог отварања током којег се производ може користити без штетних последица по здравље потрошача, како истичу у Министарству, веома је важна информација. Зато што на разградњу производа много већи утицај има прва употреба и неизбежан ризик од микробиолошког загађења, него сама трајност производа. Како истичу, препарати који имају минимални рок трајања краћи или једнак 30 месеци, морају да имају наведен тај рок.
- Што се тиче контроле, да ли је производ на рафовима продавница у предвиђеном року трајања, прецизније да ли је безбедан, одговорност за то, као и за све информације на декларацији има лице које ставља производ на тржиште - објашњавају у Министарству. - Та одговорна особа у обавези је да на захтев санитарног инспектора достави све потребне податке и документацију.
Из компаније Beiersdorf, која на наше тржиште, између осталог, пласира производе "Еуцерин", истичу да поштују све законске обавезе и да су од фебруара прошле године, у складу са захтевима Правилника, престали са декларисањем рока трајања на производима чији је минимални рок трајања дужи од 30 месеци и наводе само PAO.
Узимајући у обзир све наведено и даље је нејасно зашто произвођачи за наведену врсту препарата више немају обавезу да истичу рок трајања. Остаје и питање коме таква пракса највише иде у прилог.
"ЗА" И "ПРОТИВ"
ЧИТАТЕЉКА "Новости" Сандра Б. истиче да нема поверења у козметичке производе на којима није наведен класичан рок трајања, односно прецизан датум.
- Увек водим рачуна о томе, избегавам да купујем препарате који то немају наведено - наглашава Сандра.
С друге стране, Јелена С. каже да не обраћа пажњу на то.
- Уопште не проверавам рок трајања, никада то нисам радила и не намеравам ни убудуће - наводи Јелена.
СИРОВИНЕ ИМАЈУ РОК ТРАЈАЊА, ПРЕПАРАТИ НЕМАЈУ
АЛЕКСАНДРА Станивуковић, фармацеут специјалиста козметологије, истиче да иако потрошач самим тим што производ нема рок трајања, може да закључи да је он неограничен, тај се термин не помиње у европској регулативи из које смо преузели ово правило. Она наводи и да не може произвођач за било који препарат да тврди да има минимални рок трајања дужи од 30 месеци, већ само за онај за који је то доказано студијом стабилности и стрес-тестом.
- У пракси се обично ради само тест убрзаног старења којим се доказује да је производ стабилан 12 месеци након првог отварања, што се приказује симболом отворене теглице на амбалажи - објашњава Станивуковићева. - Уколико отворени препарат у овом периоду остане физички и хемијски неизмењен, сматра се стабилним. То такође подразумева да ће остати неизмењен и у периоду пре првог отварања.
Сировине које се користе у козметичким производима најчешће имају рок трајања годину или две. Станивуковићева истиче да и за то постоји објашњење. Тврди се, како наводи, да када се те сировине помешају са антиоксидансима и конзервансима, онда им се продужава рок употребе.
Препоручујемо
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)