ОЧУВАЛИ СМО СТАБИЛНОСТ И ФИНАНСИЈСКИ СИСТЕМ: Гувернерка Табаковић на Годишњој скупштини Банке за међународна поравнања

Татјана Марковић

29. 06. 2021. у 18:54

ГУВЕРНЕР Народне банке Србије Јоргованка Табаковић учествовала је данас на 91. Годишњој скупштини Банке за међународна поравнања (Bank for International Settlements – BIS).

ОЧУВАЛИ СМО СТАБИЛНОСТ И ФИНАНСИЈСКИ СИСТЕМ: Гувернерка Табаковић на Годишњој скупштини Банке за међународна поравнања

Фото: Танјуг

У раду ове скупштине гувернер Јоргованка Табаковић учествовала је с гувернерима других централних банака које су чланице-акционари ове најстарије међународне финансијске институције.

Другу годину заредом, Годишњa скупштинa BIS-а одржанa је путем видео-конференције. На почетку, генерални директор BIS-а господин Агустин Карстенс представио је Годишњи извештај BIS-а за финансијску 2020/2021. годину и резултате који су остварени у пословању BIS-а. Констатовано је да је светска криза изазвана пандемијом подсетила на значај стабилности и међународне сарадње, због чега је година која је иза нас била година интензивне сарадње BIS-а с централним банкама и регулаторима.

- Све што смо радили и урадили у претходним годинама – од постигнуте и очуване ценовне стабилности и релативне стабилности девизног курса, усидрених инфлационих очекивања и јаког финансијског система до највиших девизних резерви – говори у прилог нашем истрајавању на стабилности и јачању земље. Такво превентивно деловање омогућило нам је и да се са економским ефектима пандемије боримо са знатно боље стартне позиције. Од почетка пандемије Народна банка Србије међу првима је реаговала како би подржала грађане, привреду и државу да финансијски лакше преброде ову кризу, чиме смо обезбедили и несметано функционисање свих финансијских токова. Били смо и међу првим регулаторима у региону и Европи који су увели мораторијум на отплату обавеза, а учешће проблематичних кредита у укупним кредитима додатно смо смањили, на 3,7%. Упркос кризи, водили смо рачуна да креиране механизме одбране чувамо, што се види и по бруто девизним резервама, које су на крају маја биле за oко 780 милиона евра више него на крају 2019. године. Све заједно омогућило је да Србија већ у првом тромесечју ове године премаши преткризни ниво бруто домаћег производа, уз повољне услове финансирања и очувану стабилност на свим сегментима финансијског тржишта - закључила је гувернер Јоргованка Табаковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину