ЧАДЕЖ ЗАДОВОЉАН ПОСЕТОМ: Очекујемо јапанске инвестиције у Крагујевцу и Рашки (ФОТО/ ВИДЕО)
ЈАПАНСКЕ компаније заинтересоване су за нова улагања у Србији, ширење својих инвестиција на сектор текстилне, машинске индустрије, прехрамбено-прерађивачки сектор и иновативну пољопривреду, као и за сарадњу са нашим индустријским парковима и иновативним компанијама, изјавио је данас у Токију Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије.
Државно-привредна делегација Србије, која борави у тродневној посети Јапану, имала је данас низ састанака са представницима јапанских корпорација, попут компаније Иточу (Itochu), Мицубиши (Mitsubishi), Тошиба (Toshiba), са којима су договорени даљи састанци и наставак сарадње на остваривању заједничких пројеката.
Председник ПКС је оценио данашњи дан као веома успешан за српску државно-привредну делегацију и навео да постоји огроман потенцијал за сарадњу српских и јапанских компанија и продубљивање већ постојеће сарадње.
У компанији „Иточу", која је већ присутна у Србији у сектору енергетике са великим пројектом на депонији „Винча", а послује у свету у бројним областима, разговарало се о могућим инвестицијама у текстилну индустрију Србије.
- Они су огромни када је у питању текстилна индустрија и мода, а понудили смо им сарадњу са изузетно добром компанијом Luss Textile из Рашке, која већ сада ради за највеће брендове попут 'Монклера', 'Риплеја', 'Филипа Плејна'. Luss Textile има довољно капацитета и граде нову фабрику, а постоји велико интересовање јапанске стране да се разговара о могућим пословима код нас - рекао је Чадеж.
Са истом компанијом, односно њиховим делом који се бави машинском индустријом, било је речи о потенцијалима „Мајнд парка", највећег приватног индустријског парка у Србији и једним од најмодернијих у Европи, а у којем се производи „Сименсов" трамвај, како би евентуално део својих активности пребацили у српски индустријски парк.
- Њима је европско тржиште изузетно важно. Данас не можете да послујете на европском континенту ако немате бар део производње у Европи, а због логистичких и оперативних трошкова. Идеја им се јако допала и већ смо организовали наредне састанке - објашњава Чадеж.
Такође, са јапанским колегама се разговарало о њиховом даљем инвестирању у прераду хране у Србији.
- Они су већ присутни у нашој земљи, купили су једну компанију за прераду воћа и поврћа из Србије и једну компанију за паковање, а те српске компаније су утростручиле своје приходе од када су у власништву јапанских партнера - каже председник ПКС.
Додаје да је јапанским колегама предочена могућност сарадње са српским пољопривредним институтима који се баве иновативним технологијама за пољопривреду, као што је институт „Био Сенс".
- Са нама је и компанија Bitgear (Битгир) која већ сада ради широм света нешто што је заиста фантастично када су у питању технологије сензора, штедећи људима који се баве пољопривредном производњом 30 до 40 посто трошкова у наводњавању и ђубриву. То су ствари које су их занимале и које желе да чују - истакао је Чадеж.
Српска делегација посетила је и „Мицубиши" корпорацију, која је активна у бројним индустријама у свету, где се разговарало о могућностима даље сарадње, посебно са српским индустријским парковима, док су представници домаће породичне иновативне компаније „Микроелектроника" имали разговоре у „Тошиби". Чадеж истиче да Јапан има велике компаније, конгломерате, и да су им потребне мале српске иновативне технолошке компаније које могу да својом креативношћу допринесу бржем пословању и развоју јапанских корпорација.
- Србија данас јесте дестинација будућности за иновације и иновативност коју сви виде и то је оно што се променило у протеклих десет година и што су наши пријатељи из Јапана приметили - закључио је Чадеж.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)