Светску винску нишу освајају аутохтоне сорте
НИШУ на светском тржишту, вина региона Отвореног Балкана могу да освоје пласманом квалитетних, аутентичних сорти, особених карактеристика подручја на којем су настала.
Међу српским винима, то су грашац, прокупац, смедеревка, тамјаника, али и наши локални тероари у интернационалним сортама, као што су каберне из Неготинске крајине, шардоне са Фрушке горе, мерло и совињоиз Шумадије, наводе енолози и вински експерти.
- Имамо аутентичне сорте на којима треба да се ради и које треба да унапређујемо и то није само посао винара него и институција, факултета, експерата у различитим областима, ради што бољег приноса и резултата у виноградима. Након тога енолози извлаче максимум из тих сорти и финално их спремају за тржиште. Не треба занемарити ни интернационалне сорте у нашим виноградима, лако разумљиве страном купцу, захваљујући којима је српска винска индустрија и доживела успон јер су и то наши адути - истиче енолог Младен Драгојловић.
Игор Поповић, директор Сектора удружења привреде Привредне коморе Србије каже да је концепт представљања региона као винског подручја веома значајан за наше винаре да упознају нове људе, склопе нове послове и наравно, отворе нова тржишта.
- Други пут Wine vision by Open Balkan je у Италији где смо представили 240 различитих вина из Србије, Северне Македоније и Албаније. Изненађен сам великим интересом професионалних винара, али и дегустатора и љубитеља вина, међу којима има и доста прошлогодишњих посетилаца - указује Поповић.
Према речима Игора Луковића, главног и одговорног уредника магазина „Вино и фино" који је и вински судија и сомелијер, балканска вина, представљена у најбољој могућој селекцији на сајму Vinitaly у Верони окупирају велику пажњу посетилаца, али за успешну продају неопходно је континуирано присуство и промоција, стална комуникација са потенцијалним купцима и конзументима како би се наш регион позиционирао као релевантан за висококвалитетна вина.
- Српски произвођачи не могу да парирају количином на светском тржишту, али могу квалитетом и аутентичношћу - каже Луковић.
Као добар пример наводи Словенију која успешно пласира своја вина и постепено им налази место у винским картама познатих ресторана, од Пекинга до Њујорка.
- Верујем да је то пут који треба да следи и винарство Балкана - наводи он.
И за ракије као и за вина, шанса на светском тржишту је њихов пласман као јединствених аутентичних производа, каже Александар Јањић, заступник Савеза произвођача ракије у Србији. Како је истакао, домаћи извоз ракије порастао је у односу на 2018. годину са 5 милиона евра колико је износио 2018. на готово 14 милиона у 2023.
- Имамо производ који је јединствен у свету, шљивовица је наша ракија број један, али не треба заборавити ни ракије од дуње и остале воћне ракије - додаје Јањић.
На штанду „Wine vision by Open Balkan" на сајму Vinitaly у Верони, до 17. априла представљају се водећа вина из Србије, Северне Македоније и Албаније. Ово представљање организовала је Привредна комора Србије, уз подршку Генералног секретаријата Владе Србије, Развојне агенције Србије, Савеза винара и виноградара Србије, Савеза произвођача ракије и Београдског сајма.
Следећа презентација Wine vision by open Balkan биће одржана у Шенжену, на сајму Wine to Asia од 9. до 11. маја.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)