ИСПЛАТИВИЈЕ ОД КУКУРУЗА, ПШЕНИЦЕ... Лековито биље као извор прихода (2)
СРБИЈА има вековну традицију сакупљања лековитог и ароматичног биља.
Од преко 700 врста самониклог биља, око 420 је регистровано као лековито и ароматично, а укупно се око 250 налази у промету.
Србија је извозник сировина лековитог биља, али и увозник производа више фазе прераде.
Повећањем сировинске базе развојем плантажног гајења намеће се потреба и за подизањем различитих погона и постројења за обраду, сушење, дестилацију етарских уља и остале даље видове финализације, што аутоматски увећава потребу за запошљавањем радне снаге, а кроз извоз финалних производа и остваривање далеко већих финансијских ефеката.
Процена је да се производња етарских уља, с обзиром на потенцијал, може удесетостручити, али је потребно инсталирати дестилерије у близини ресурса који су економски исплативи.
Производња лековитог биља доноси већи, бржи и лакши профит од других пољопривредних производњи. Приход од гајења лековитог и ароматичног биља је значајно већи у односу на стандардне културе, а може се користити сва постојећа агротехника, механизација и инфраструктура.
На основу података са којима ПКС располаже, са сигурношћу можемо рећи да је овај вид производње исплатив. Наиме, трошкови за производњу камилице износе око 600 евра по хектару, а чиста добит је око 900 евра. Око 700 евра потребно је уложити у производњу аниса, а профит је 1.250 евра. Затим, улагање у узгој босиљка износи око 850 евра, а добит је 1.100 евра, док су за производњу корена белог слеза трошкови 2.000 евра, а зарада 1.250 евра по хектару. Такође, прве године на нани се може зарадити око 600, а друге и треће око хиљаду евра.
Када је реч о предностима производње лековитог биља над сакупљањем, то је свакако добијање веће количине биљне сировине уједначеног стандардног квалитета са жељеним садржајем појединих биоактивних компонената, могућност избора еколошки прихватљивих услова за производњу, заштита ресурса угроженог биља од прекомерне експлоатације, могућност гајења врста које иначе не постоје у флори земље и на тај начин посредно смањење увоза,
Глобални тренд повећања коришћења лековитог биља и њихових производа на светском тржишту достиже око 60 милијарди долара. Последњих година расте потражња за лековитим биљним сировинама и производима, посебно у високо развијеним земљама Европе, Америци и у Канади. Европска унија представља највеће јединствено светско комерцијално тржиште за лековито, зачинско и ароматично биље.
РЗС
Према подацима РЗС-а у 2021. години укупна спољнотрговинска размена лековитог, ароматичног и зачинског биља била је 24 милиона евра (5,668 тонa), од чега извоз ових производа износи 14,8 милиона (3,092 тонe), а увоз 9,2 милиона евра (2,576 тоне).
Препоручујемо
ЧЕТВРТИНА ПЛАНТАЖА У ВОЈВОДИНИ: Лековито биље као извор прихода (1)
19. 02. 2023. у 06:15
ГЕОТЕРМАЛНА ЕНЕРГИЈА: Неискоришћен потенцијал Србије
18. 02. 2023. у 08:45УН циљ 7
РЕГИОН МОРА БИТИ ЗЕЛЕН! Самит циркуларне економије Западног Балкана у мају
20. 02. 2023. у 06:00УН циљ 12
ДОМАЋИ ИЗВОЗ ОПАО ЗА ЧЕТВРТИНУ: Расте увоз страног меда у Србију
16. 02. 2023. у 10:00
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (0)