Програми подршке Европске уније српском бизнису

В. Н.

24. 02. 2023. у 06:05

ЕВРОПСКА унија је наш највећи трговински и инвестициони партнер чије земље чланице чине 58,7 одсто укупне спољнотрговинске размене наше привреде.

Програми подршке Европске уније српском бизнису

Фото Shutterstock

Укупна вредност извоза у ЕУ је достигла рекорд у 2022. години - 17,7 милијарди евра, што је 64,1 одсто укупног извоза.

Међутим, како би се сагледала шира слика и додатни значај сарадње домаће привреде и јавног сектора са ЕУ, као илустративни примери могу послужити и претприступни фондови који су годинама на располагању нашим компанијама и институцијама.

Заштита животне средине

Кључни инструмент подршке ЕУ из ког се финансира спровођење политичких, економских, правних и институционалних реформи је Инструмент за претприступну помоћ (ИПА). Корисници смо ове помоћи од 2007. године. Од 2014. до 2020. било је опредељено око 1,5 милијарди евра за Србију.

У Центру за ЕУ интеграције ПКС истичу да је jедан од најважнијих циљева ИПА III да се појача заштита животне средине, повећа отпорност на климатске промене, убрза прелазак на привреду са ниским нивоом емисија угљеника, развије дигитална економија и друштво и ојача одржива повезаност у свим аспектима. Кроз ИПА III биће опредељено 14 милијарди евра за Западни Балкан, а 42 одсто биће намењено транзицији ка зеленој и одрживој економији и пројектима из области заштите животне средине. Србији се ставља на располагање преко милијарду евра до краја 2027.

Прилагођавање стандардима

ИПАРД je инструмент за претприступну помоћ у области руралног развоја. Од 2014. до 2020. из овог инструмента ЕУ је обезбедила 185 милиона евра.

У марту прошле године, усвојен је ИПАРД III програм Србије, 2021-2027. Финансијскa подршка за овај програм повећанa је у односу на претходни период на 288 милиона евра. То ће са доприносом Србије и приватним средствима корисника обезбедити преко 580 милиона евра намењених сектору пољопривреде и руралног развоја.

Средства за путеве, железницу...

Инвестициони оквир за Западни Балкан (WBIF) je главни инструмент у припреми и спровођењу стратешких пројеката у области транспорта, енергетике, заштите животне средине и социјалне инфраструктуре у државама у процесу приступања ЕУ.  У Србији је кроз овај програм финансирано 45 пројеката вредних седам милијарди евра у јавном сектору.  За развој предузећа и иновација Западног Балкана одобрено је 246 милиона евра за финансирање МСП кроз програм WBEDIF.

Хоризонт Европа

Право учешћа на овом програму имају МСП, велике компаније, истраживачке групе, институти, универзитети, НВО. За разлику од претходних програма, сада је по први пут омогућено учешће и појединаца. Највише средстава – до 70 одсто је намењено МСП.

Учесници програма могу добити грант који покрива 70, а понекад и 100 одсто трошкова.

Иновације, прописи, стандарди...

Европска мрежа предузетништва (ЕЕН) је пројекат ЕУ подршке пословању предузећа. У претходних 14 година преко 18.000 домаћих фирми је користило услуге Мреже.

Привредници највише учествују на тренинзима и користе саветодавне услуге које пружају експерти Мреже - 75 одсто од укупног броја. Преко 6.000 српских компанија је учествовало на билатералним састанцима и компанијским мисијама, организовано је преко 9.500  међународних пословних састанака и потписано преко 420 уговора о сарадњи између домаћих и страних компанија.
 

Листа без краја...

Кроз Европски фонд за Југоисточну Европу, примера ради, до сада је одобрено 1,3 милијарди евра инвестиција, кроз Фонд за зелени развој 217,3 милиона евра, програмом Регионалне енергетске ефикасности готово 16 милиона, Програмом ЕУ за конкурентност МСП (COSME) 2,3 милиона евра...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.

23. 11. 2024. у 18:55

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (0)

РАФА НЕ ЗАСЛУЖУЈЕ ОВАКАВ ОПРОШТАЈ: Надалов тренер упутио тешке речи организаторима турнира