МИНИСТАРКА ЂЕДОВИЋ: Мењамо регулативу у области ОИЕ

ЗА енергетску стабилност Србије у 2023. један од кључних корака је да највећи потрошачи, односно привреда, активно раде на повећању своје енергетске ефикасности.

МИНИСТАРКА ЂЕДОВИЋ: Мењамо регулативу у области ОИЕ

Фото: Министарство рударства и енергетике

Нова Стратегија развоја енергетике види енергетску ефикасност као „нови извор енергије“.

Ако знамо да се у Србији данас потроши око четири пута више енергије да би се произвела иста јединица БДП, јасно је да је штедња енергије добитна комбинација и за привреду и за државу. Поред нижих трошкова за предузећа, ово значи и смањење расхода државе за енергенте, а тиме и више новца за улагање у инфраструктуру, здравство, школство. Такође значи и здравију животну средину, као резултат смањења емисије штетних гасова, али и већу конкурентност привреде.

Једна од мера са највећим потенцијалом за смањење трошкова енергије јесте уградња соларних панела за производњу електричне енергије. Ова мера иначе је истакнута у плановима штедње енергије скоро 30 одсто компанија највећих потрошача у сектору индустрије и комерцијалним услугама којима је Министарство упутило препоруке, заједно са препорукама за јавни сектор, локалне самоуправе и домаћинства.

Закон о коришћењу обновљивих извора енергије омогућио је грађанима и фирмама да постану купци-произвођачи, односно да производе „зелене киловате” за сопствене  потребе, смањујући сопствене трошкове. Више од 80 индустријских компанија досад је добило овај статус, а укупна снага ових електрана је око 4 МW, што је близу половине укупне снаге купаца-произвођача. Такође, увидели смо неусклађеност регулативе са реалним стањем на тржишту у овој области, стога је у плану за први квартал 2023. и додатно унапређење регулативе у области ОИЕ, које је посебно важно за инвеститоре и за даљи развој обновљивих извора енергије.

За компаније које се баве производњом и где се више од 90 одсто електричне енергије троши управо на производњу, мере које се могу применити пре свега зависе од врсте индустрије. Од мера које не захтевају улагања за индустријска предузећа посебно су важни рационално коришћење расвете у производним халама, реорганизација производних процеса, а од мера које захтевају већа улагања могу бити значајне мере као што су коришћење ЛЕД расвете, уградња нових ефикаснијих компресора, аутоматизација производних процеса, које омогућавају ефикасније коришћење електричне енергије и смањење трошкова за електричну енергију.

Енергетска криза натерала је све нас да размишљамо више о томе шта можемо да урадимо да рационалније користимо енергију, како бисмо сачували стабилност снабдевања. Држава је свој главни задатак ове зиме, да свега има довољно кад су у питању електрична енергија и енергенти, успешно испуњавала током 2022. године. Са стабилизацијом производње струје и резервама гаса, нафте и нафтних деривата које смо обезбедили, очекујемо да тако буде и до краја ове зиме. Међутим, ако желимо да направимо корак даље и повећамо нашу енергетску ефикасност, а тиме и конкурентност привреде, да производимо више зелене енергије и имамо здравију животну средину, неопходна нам је подршка привреде, за коју верујем да дели нашу визију и да ће у овим циљевима пронаћи и сопствени интерес.

Привреда у енергетској кризи није пасивни посматрач, већ активни учесник који својим односом према енергији доприноси да смањимо потрошњу енергије, као и да имамо више енергије произведене из обновљивих извора, а то значи и здравију животну средину. Рачунамо на одговорност свих привредних субјеката да активно учествују у зеленој транзицији и буду енергетски ефикаснији.

БОНУС ВИДЕО: ДОНОСИ БИЗНИС И ОБУЗДАВА РЕКУ: Трстеничани имају велика очекивања од Моравског коридора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОВО ЈЕ СКАНДАЛ! НЕНОРМАЛНО! Предраг Мијатовић открио каква права има 25 играча Партизана: Никад то нисам видео!