НАНОТЕХНОЛОГИЈА, АI И ТРУСТ МОЗГОВА НА ЈЕДНОМ МЕСТУ: Србија гради биомедицински и биотехнолошки кампус „БИО4“

В. Н.

02. 01. 2022. у 12:49

У БЕОГРАДУ ће 2023. године почети изградња "БИО4 кампуса" који ће бити први овакав кампус у ширем региону и препознатљива тачка на глобалној мапи развоја у областима биомедицине, биоинформатике, биотехнологије и биодиверзитета.

НАНОТЕХНОЛОГИЈА, АI И ТРУСТ МОЗГОВА НА ЈЕДНОМ МЕСТУ: Србија гради биомедицински и биотехнолошки кампус „БИО4“

Директорка Института Јелена Беговић

Упућени кажу да четврта индустријска револуција брише границе између физичког, дигиталног и биолошког света. 4.0 револуција неће утицати само на економију и финансијска тржишта, већ ће обликовати друштва и имати директан уплив у наше животе, каже за „Предузетник“ др Јелена Беговић, директорка Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство Србије (ИМГГИ).

„Свесни смо незадрживог развоја, али и повезивања вештачке интелигенције (AI), роботике, интернета ствари (Internet of things), нанотехнологије, генетичког инжењерства, биотехнологије. Приметна су и три тренда - дигитализација здравства, развој биомедицине и генерисање велике количине података“, додаје Беговићева.

Ови „револуционарни бумови“ траже новине у образовању и флексибилне системе који могу да прате промене и изнедре стручњаке у областима које до пре пар деценија нису биле познате, на пример, биоинформатичаре. Одговоре и решења на савремене изазове, истиче Беговићева, даје пројекат БИО4 кампус:

„Кампус представља национални пројекат изградње јединственог комплекса у оквиру којег ће се окупити стручњаци, знање и инфраструктура, Идеја водиља јесте да Србија буде препознатљива на глобалној мапи истраживања и развоја. Кампус ће постати место сусрета и комуникације, где велике биофармацеутске и биотехнолошке компаније могу да успоставе сарадњу са научницима различитог профила, клиничарима, стартап компанијама, предузетницима и развијају производе који ће животе свих нас учинити бољим и квалитетнијим. Овај центар треба да привуче и део наше дијаспоре, омогући проток људи у оба смера, интензивира интернационализацију науке привлачењем стручњака из региона и читавог света“.

Сви под истим кровом

Предвиђено је да се у оквиру кампуса налазе Биолошки и Фармацеутски факултет, најмање пет института - ИМГГИ, Институт за медицинска истраживања, Институт за мултидисциплинарна истраживања, Панда центар Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“, део Института за вештачку интелигенцију и испостава Научно-технолошког парка Београд за БИО4 стартапе, развојна одељења, производни капацитети...

Србија хаб за нанотехнологије

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж и Јелена Беговић разговарали су са Дрором Фикслером, директором Бар-Илан Института за нанотехнологије и напредне материјеле (БИНА) у Израелу прошлог месеца о могућностима реализације заједничких пројеката, међу којима је и сарадња у оквиру БИО4 кампуса. Чадеж је том приликом истакао да је Србија спремна да примени знања и искуства Израела у развоју иновација и нанотехнологија и постане регионални хаб за умрежавање са реномираним израелским институтима, универзитетима, стартап и иновационим центрима. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЋ ОБРАЗОВАЊА: Кључ за инклузивнију и праведнију будућност