Бранислав је почео свој пионирски подухват кад нико није знао како треба узгајати боровнице: Ово је рецепт за органску плантажу

Биљана Ристивојевић

31. 10. 2023. у 16:28

У НАСЕЉУ Грабовци код Руме Бранислав Рахар је пре 14 година почео свој пионирски подухват.

Бранислав је почео свој пионирски подухват кад нико није знао како треба узгајати боровнице: Ово је рецепт за органску плантажу

Фото: Уступљене фотографије

Узгој ароније и није био тако популаран нити се о томе много знало, али се и те како развијала свест о позитивним здравственим и нутритивним својствимаове бобичасте биљке. Кренуо је са засадом ароније на 2,6 ха, а данас се та цењена жбунаста биљна врста из породица ружа у његовом газдинству простире на 12 ха.

– Знао сам да аронија има високу природну отпорност и скромне потребе за агротехничким мерама те да је због тога погодна за органску пољопривредну производњу. Осим ове вредне прехрамбене и лековите биљке бавим се и производњом боровнице на површини од 2.75 ха. Цела плантажа боровнице је покривена противградном мрежом као и савременим иригационим системом што је велики успех. И плантаже ароније су такође у интензивном узгојном систему са иригационим системом,машинским одржавањем што подразумева међуредно кошење, окопавање...

Бранислав је свестан колико машине олакшавају овај тежак посао, па је од почетка сваки зарађени динар улагао у машински парк. Поносан је што на његову плантажу често долазе они који би да се и сами испробају у том послу, а њему никада није тешко да људима несебично пренесе стечена знања и искуства.

– Код нас се о узгоју ароније и боровнице није много знало. Требало је пуно труда, читања литератуте и сарадње са стручњацима да би се стигло до данашње производње. Имамо и д.о.о.Труеберрy преко које радимо посао везан за прераду и продају матичних сокова од ароније. Пуно тога има али ово је у кратким цртама.

Фото: Уступљене фотографије

Бранислав каже да за сада има једног радника у у сталном радном односу и поприличан број сезонских радника како на самом одржавању плантажа тако и у берби боровнице.

– Бербу ароније сам решио комбајном, али берба боровнице је проблем. Тешко је пронаћи људе у периоду када је треба обрати, али се надам да ћемо и за то пронаћи решење.

 Бранислав је такође међу кандидатима у избору за "Најдомаћина 2023".

У току је избор за најбољег пољопривредника Србије у пет категорија. Укупни наградни фонд износи 7.000.000 динара, док је главна награда за Најдомаћина Србије 2.000.000 динара! Категорије су сточарство, ратарство, воћарство, повртарство и органска производња, а пријаве се врше кликом на линк.

Сваког дана, представљаћемо кандидате на основу њихових пријава за учешће. Имаћете тако приику да их упознате кроз њихову "личну карту".

*Газдинство: Ово домаћинство је у власништву Бранислава Рахара

*Место: Грабовци код Руме, Сремски округ

*Назив фарме: "Бранислав Рахар"

*Делатност: Воћарство - органски плантажни узгој ароније и боровнице

*Даља прерада: Прерада и продаја матичних сокова од ароније - д.о.о.Труеберрy

*Мреже: Фб Бранислав Рахар

Фото: Уступљене фотографије

Подсетимо, поред ваших пријава жири ће користити и јасно дефинисане критеријуме да издвоји 100 најбољих пољопривредних газдинстава у Србији, од којих ће након тога издвојити 11 најбољих.

Ако ваш породични посао или посао неко кога знате одговара наведеним критеријума позивамо вас да се пријавите кликом на овај линк.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

О ПЛЕСУ ДОНАЛДА И МЕЛАНИЈЕ БРУЈИ ПЛАНЕТА: Непријатна сцена све оставила без речи (ВИДЕО)