ЖУТО ЗЛАТО ЗАСЕЈАНО НА МИЛИОН ХЕКТАРА: Пролећна сетва и поред скупог ђубрива и горива у залету за почетак априла
КУКУРУЗ, као наша стратешки важна житарица, ове године би требало да буде засејана на приближно милион хектара.
Од свих ратарских култура, ова житарица заузима највише простора и од ње зависи сточарска производња, поједине гране индустрије, али и извоз.
Како нам је испричао Ивица Ђаловић, руководилац Одељења за кукуруз Института за ратарство и повртарство Нови Сад, укупне површине под кукурузом варирају из године у годину, за око 10 до 15 одсто. Узрок су различити агроеколошки услови за гајење, недовољно коришћење генетског потенцијала, ниска примена технологије, али и скупо ђубриво, гориво, семе...
- Трошкови производње јесу високи, али тренутно нам "иде наруку" цена зрна кукуруза на Продуктној берзи - говори Ђаловић. - Међутим и поред бројних потешкоћа са којима се наши људи сусрећу приликом куповине и набавке репроматеријала, повећање субвенција од стране Министарства пољопривреде ублажиће тренутну ситуацију и омогућиће почетак сетве кукуруза у оптималним роковима.
Сетва кукуруза у нашим условима, објашњава Ђаловић, почиње у равничарским подручјима почетком априла. У брдско-планинским регионима крајем априла и почетком маја. Највеће површине у равничарским подручјима посеју се измеду 10. и 25. априла.
- Пољопривредници би требало да сеју добро познате хибриде, који су показали висок ниво стабилности приноса у различитим агроеколошким условима производње - сматра Ђаловић. - Гајени хибрид кукуруза мора да буде толерантан према суши, али је за наше произвођаче врло битно брзо одавање влаге у зрну, у моменту бербе.
Када је реч о сунцокрету, аграрни стручњаци процењују да би он могао бити засејан на 250.000 до 260.000 хектара. На истој тој некој површини и соја, док би шећерна репа могла да буде на неких 40.000 до 45.000 хектара.
Због високих цена ђубрива, горива али и аренде, сетва ће бити сигурно доста скупља, сматра Бранислав Гулан, агроаналитичар. Како каже, кукуруз ће бити примаран у односу на соју и сунцокрет.
- Пролећна сетва у нашој земљи треба да се обави на више од два милиона хектара - објашњава Гулан. - Изузетно је скупо вештачко ђубриво али и гориво. Овогодишња сетва кукуруза биће скупља за 50 одсто у односу на прошлу годину. Сетва сунцокрета биће скупља за 30 процената. С друге стране, пролећне радове обележава и висока цена жита и уљарица на домаћем и светском тржишту, што може бити подстицај да се радови на њиви обаве без обзира на скуп репроматеријал.
И док пољопривредници гледају на чему могу да уштеде када је реч о пролећној сетви, поједини ратари који сеју сунцокрет, кажу да имају проблем да нађу семе. Највеће количине семена ове уљарице стизале су из Украјине. Рат је пресекао ту трговину, па су морали да се окрећу другим произвођачима, који су прилично скупљи. Овај проблем имају и пољопривредници у региону. Ипак, има и оних који су семе набавили на време.
- Семена се код нас набављају већ половином децембра, у јануару и фебруару - казао нам је Владимир Зокић, који обрађује око 130 хектара земље, у околини Зрењанина. - Проблем је само са ђубривом и ценом нафте. Све остало је донекле решено, ко се озбиљно бави овим пословим. И са ратом и без њега, у ово време, увек је несташица квалитетног семена, које се добро продаје. Са јефтиним семеном нема ницања, оно је најбитније у ратарској производњи.
ПОЛИЦИЈА И БИА ИСПИТУЈУ УГОВОРЕ
ЗБОГ велике тражње српске пшенице и кукуруза сумња се да појединци хоће то да злоупотребе и фалсификују постојеће уговоре. Председник Србије Александар Вучић тражио је од премијерке Ане Брнабић, министра унутрашњих послова Александра Вулина и БИА да се позабаве контролом антидатираних уговора који су раније потписани. Мењањем исправа сада се повећавају количине жита које су првобитним уговорима биле предвиђене. МУП и БИА заједно већ раде на овим случајевима.
ДРАСТИЧАН ПАД У УКРАЈИНИ
ПРОИЗВОДЊА сунцокретовог семена у Украјини могла би да падне за 42 одсто на 9,6 милиона тона у 2022. години због драстично смањене површине за сетву, процењује пољопривредна консултантска кућа АПК-Информ. Ово смањење је последица тога што је велики део борби у тој земљи концентрисан у главним регионима за узгој сунцокрета. Украјина је највећи светски произвођач семена сунцокрета и извозник сунцокретовог уља.
ИЗВОЗ У АЛБАНИЈУ
ВЛАДА Србије одобрила је јуче фирмама извоз меркантилне пшенице и кукуруза у Албанију. На основу уговора закључених пре ступања на снагу одлуке о привременој забрани донет је и закључак да Републичка дирекција за робне резерве обави натуралну размену меркантилног кукуруза за семенску пшеницу домаћих НС сорти.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)