ПОСЕДУЈУ ВИШЕ ОД ПОЛОВИНЕ ЗЕМЉЕ У МОСТАРУ: Од предратних 30.000, у граду на Неретви сада живи мање од 3.000 Срба
ТЕШКО је у последњих четврт века бити Србин у Мостару. Толико је прошло и од завршетка несрећног грађанског рата у Босни. Ако Србин у Мостару жели да ради и заради, посла има: на бензинској пумпи, у трговини, као конобар, или на њиви.
Чак 176 високо образованих српских момака и девојака дипломе завршених факултета држе на зиду у кући. Посла у струци у граду на Неретви за њих нема. Посла нема, јер су пре свега Срби. Да су којим случајем Хрвати или Бошњаци нашао би се посао. Од предратних 30.000 Срба у Мостару данас живи нешто мање од 3.000, и нажалост број пада из године у годину.
- Кључ опстанка Срба у долини Неретве је посао, запошљавање и инвестиција у пројекте где ће се Срби који живе у Мостару запослити. Све остало, од изградње путева или друге инфраструктуре, није од помоћи за опстанак Срба - каже у даху за "Новости" Душан Голо, председник Координације Срба у Мостару. - Биолошки Срби нестају у Мостару. У наредних десет година постаћемо, ако се настави садашњи тренд, статистичка грешка у граду који смо правили и где смо вековима живели.
Он каже да нема велике мудрости како да Срби остану на својим вековним огњиштима у долини Неретве.
- Српски корпус на челу са Србијом, Републиком Српском и Српском православном црквом треба јасно да се одреди да ли Срби требају да остану у долини Неретве. Ако не требају, онда нек иде како иде. Уколико Срби имају подршку да остану, овде и јачају српску заједницу у Мостару и долини Неретве, па онда браћо сви помозите - каже Голо.
Засада, иако Срби тешко живе и најчешће раде послове конобара, трговаца, физичке послова за дневницу, такав начин још није сломио српски дух.
- Срби и даље држе преко 50 одсто земље у Мостару. Иако умиремо, земља остаје. Земљу не продајемо. Где год пођеш кроз Мостар, видиш српски печат. Алекса Шантић, Светозар Ћоровић, Душан Бајевић, само су део српског и мостарског идентитета. Ако би се решило питање Мостара, и да сва три народа живе у слози, миру и просперитету, тај модел се може применити на целу БиХ - истиче Голо.
Парох мостарски Радивоје Круљ је више од две деценије уз српски народ у Мостару, и у добру и злу. Нема Мостарца који не зна оца Круља.
- Сећам се првих година након рата, кад је већина српских кућа у Мостару била порушена или оштећена. Народ је био у колективним центрима. Нисмо имали ниједну богомољу - прича, за "Новости", парох Круљ.
Али, како каже, мало-помало народ се почео враћати. Кренула је обнова и српска заједница је опет заживела у Мостару.
- Срби имају свој идентитет у овом граду. Долазе Срби у Мостар и да живе и да студирају. Оптимиста сам да ћемо очувати идентитет у граду на Неретви. Српска заједница у Мостару има потенцијал да расте - истиче парох.
Он посебно истиче да ће нова енергија за цели Мостар бити када се заврши обнова Саборне црква Свете Тројице у Мостару.
- Као што је нови почетак за Мостар значила обнова Старог моста, тако ће и поновно стављање Саборног храма у богослужбену и сваку другу употребу за наш народ, али и цели Мостар, бити велики корак унапред. Храм значи живот за наш народ. Надамо се да ће Србија и председник Александар Вучић помоћи завршетак обнове - каже парох Круљ.
Кад говори о српској заједници са којом већ две деценије живи, радује и тугује, парох Круљ каже да је највећи проблем Срба посао и радна места, па затим обнова порушене имовине.
- Имамо још увек око 1.000 необновљених српских кућа у Мостару. Знам породице које би се сигурно вратиле да су им куће обновљене. На томе се мора радити - истиче отац Круљ.
О весељима и жалостима и не жели много да говори, али истиче да годишње у Мостару буде око десетак свадби и око двадесетак крштења. Сахрана нажалост има више.
- У свим основним и средњим школама Мостара имамо веронауку за наше ђаке. У Мостару је сасвим нормално имати српску свадбу са српским заставама. Никада се није десио ниједан проблем и то је добар темељ за будућности. у Мостару не можемо говорити о "сарадњи" са друга два народа, јер се овде живи заједно. И само заједно можемо градити бољу будућност - поручио је Круљ.
Радислав Тубић, председник Српског певачког културно- уметничког друштва "Гусле", један је од младих људи који се вратио из избеглиштва у родни Мостар и ту засновао породицу.
- Брат и ја вратили смо се у Мостар 2000. године док су отац и мајка остали у избеглиштву у Гацку. Завршили смо у родном граду факултете и нашли посао. Прикључио сам се брзо српској заједници и радим све што могу да је унапредим. Пронашао сам мир. Са супругом сам засновао породицу и добио ћеркицу. Овде је мој дом. Желим да ми породица живи овде. Волим што сам остао у Мостару - прича Радислав.
Каже да не треба много улагања и рада како би се српска заједница погурала напред, већ је питање плана да се то уради.
- Морамо се концентрисати на људе који су се вратили. Ту су људи који су се вратили још 2000. године. И њихова деца су сада одрасли, којима треба обезбедити посао. Они су перспектива опстанка српске заједнице у Мостару и треба им обезбедити квалитетан посао, примања, и да могу на миру да формирају породицу. Такође мора се организоватии покретање пољопривреде и сточарства у српским местима око Мостара и направити плански откуп производа. Ово је начин да српски народ добије перспективу за опстанак - поручује Радислав.
Он истиче и велики значај друштва "Гусле".
- Кад сам се вратио у родни крај, ту смо имали дружења. Чак пет бракова је склопљено између чланова друштва.
ПРОБЛЕМИ У ГРАДСКОМ ВЕЋУ
У МОСТАРУ су крајем прошле године одржани први избори након 12 година. Велибор Миливојевић, носилац Српске листе "Остајте овде, заједно за наш Мостар", освојио је мандат у Градском већу и тако су Срби први пут добили представника изабраног са листе коју су подржале све српске странке.
Он каже да чињеница да Срби имају свог представника у Градском већу треба додатно да оснажи српску заједницу.
- Ствари би требало да крену много бољим путем, јер сада без лимита можемо говорити о истинским правима и потребама српских грађана Мостара. То нам значи много, јер све то можемо ставити у политички фокус, а онда се и надати да ће наши проблеми бити решени. Посматрајући тренутну политичку ситуацију у Градском већу приметио сам да код колега да постоји истинска воља да се то решава, али и сви други проблеми у Мостару који су годинама били кочница - нагласио је Миливојевић.
Препоручујемо
ТРЕСЛО СЕ ТЛО У ХЕРЦЕГОВИНИ: Земљотрес се осетио у Мостару, Стоцу, Требињу и Неуму
27. 04. 2021. у 18:57
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)