РАТ ЗОРАНЕ И БИВШЕГ МИНИСТРА: Мале електране и велика свађа
БИВШИ министар заштите животне средине Горан Триван изјавио је, реагујући на оптужбе актуелне министарке енергетике Зоране Михајловић, да је увек говорио о свим еколошким проблемима и посебно о штетности градње мини хидроелектрана (МХЕ) деривационог типа. Навео је да је Михајловић још 2013. године као министарка енергетике, развоја и заштите животне средине, омогућила давање 293 локације за градњу МХЕ, те да се као министарка грађевине оглушила о многобројне захтеве да стави ван снаге противзаконито издате грађевинске дозволе или оне којима је истекао рок.
"Након три године опструкције, неразумевања и антикампање вођене против мене, није ми више могуће лојално и стрпљиво трпети нападе оних који се у заштиту животне средине најмање разумеју, покушавајући да неистинито и манупулисањем задобију још један мизерни политикантски поен.
Са друге стране, све време наша јавност и грађани добро знају шта је заправо истина, ко је одувек на страни заштите а ко не. Ко говори истину - а ко не, шта је морално а шта не.
Да ли се то министарка Михајловић самопрозива или заменом теза покушава да збуни јавност Србије када о узроцима проблема минихидроелектрана и забрани њихове градње каже:
„ Претходни министар заштите животне средине и још неки људи који су се бавили реализацијом малих хидроелектрана довели су нас у ситуацију да те МХЕ буду реализоване на начине који нису били адекватни, нити су били у складу са законом...И ми смо сада одреаговали и забранили МХЕ“…
Питам јавно министарку Михајловић - које сам то МХЕ ја реализовао? Зашто не наведе имена тих „још неких људи“ ? Јесу ли то они којима је још 2013. године као министарка енергетике, развоја и заштите животне средине, омогућила давање 293 локације за градњу МХЕ? Да ли је то било друштвено одговорно и еколошки адекватно поступање према природном благу Србије које је било у њеном ресору?
И зашто је као министарка грађевинарства игнорисала иницијативе грађана и удружења, јавне расправе, мишљења и ставове струке и науке о штетности градње МХЕ у заштићеним добрима и одбила да да позитивно мишљење на измене Закона о заштити природе којим се спречава градња МХЕ?
Да ли је потребно да подсетим министарку Михајловић да се такође оглушила о многобројне захтеве да стави ван снаге противзаконито издате грађевинске дозволе или оне којима је истекао рок, да се као министарка у свим ресорима које је водила увек, и речју и делом залагала за градњу МХЕ, па и сада када волшебно као министарка енергетике, а у улози портпарола Министарства заштите животне средине предлаже закон о забрани њихове градње. Какав цинизам.
Јавност зна истину, да сам од првог дана оснивања МЗЖС као и пре тога, јавно говорио и увек ћу говорити о свим еколошким проблемима и посебно о штетности градње МХЕ деривационог типа. Заступајући сопствени професионални став, као и струку и грађане, у јавним расправама у којима су учествовале научне институције, представници факултета и института, чак и САНУ, подизао сам позорност укупне јавности, будући да грађани имају право да знају у каквој животној средини живе и свестан да нећемо успети да сачувамо и унапредимо животну средину без помоћи цивилног друштва, грађана и медија.
И успели смо у томе. У Србији је екологија постала стално присутна тема, по мени - најважнија.
И не само то. Министарство заштите животне средине је учинило све што је у његовој надлежности да спречи штету и предложи измене Закона. А колико смо имали подршке у томе, од кога, а од кога не - јавност је видела и разумела. И уместо да нас подрже и не спречавају да у дијалогу са грађанима решавамо проблеме у институцијама, производе незадовољство грађана и еколошки бунт који је оправдан. Последњи је тренутак да се екологији врати новац и значајно више инвестира, а то је сада могуће имајући у виду да је буџет стабилизован. Љубав према Србији је брига и борба свих нас за одбрану здраве и чисте животне средине", навео је Триван у саопштењу.
НАКОН ТРИВАНА ОГЛАСИЛА СЕ МИХАЈЛОВИЋ
Потпредседница Владе Србије и министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, рекла је данас да нема потребе да бивши министар заштите животне средине Горан Триван данас јавности објашњава своје добре намере, јер о његовом раду говоре резултати које је оставио иза себе.
- Да је спровео бар нешто од онога о чему је говорио док је био министар, данас не бисмо имали бројне лоше примере у градњи МХЕ, и не бисмо дошли у ситуацију да кроз законе из области енергетике забрањујемо изградњу хидроелектрана свих типова у заштићеним подручјима. До ситуације коју данас имамо довело је, између осталог, неспровођење надзора Тривановог министарства над законитошћу рада Завода за заштиту природе, који је мењао издате услове за градњу МХЕ на истој локацији, као и вишегодишње недоношење Правилника о минималном одрживом протоку који је предвиђен Законом о водама. Неки од примера МХЕ које данас препознајемо као проблем и због којих имамо с правом незадовољне мештане, не би се ни догодили да је измењена Уредба о режимима заштите којом је дозвољена изградња МХЕ до 5МW у режиму заштите ИИ степена или да је донета нова Уредба са листама пројеката којом би се за све МХЕ захтевала процена утицаја, без давања дискреционог права локалним самоуправама да саме одлучују о томе кад је МХЕ снаге мање од 2 МW - каже Михајловићева.
Она подсећа и да се Горан Триван као министар јавно залагао за забрану МХЕ, али да министарство које је водило није изменило ниједан пропис који регулише ову област.
“Данас, кад Триван покушава да одговорност пребаци на друге, треба подсетити и да се тадашње Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, које сам водила, више пута обраћало Министарству заштите животне средине, тражећи између осталог, да се јасно дефинишу критеријуми за изградњу хидроелектрана, као и да се законима из надлежности Тривановог министарства прецизно дефинишу зоне у којима би била забрањена градња МХЕ. Да је бар нешто од свега овога урађено, данас не би било потребе да бивши министар уверава било кога у своје добре намере и накнадно се „присећа” опструкција и неразумевања о којима није говорио док је обављао дужност министра”, додаје она.
- Једино за шта је у праву, то је да сам увек сматрала да су МХЕ добар извор енергије и користи се у целом свету, а који је нажалост у Србији дошао на лош глас, због несавесних инвеститора, али и немара и несавесног рада институција из ресора који је он водио. Такође, екологија јесте, као што каже, постала “стално присутна и најважнија тема”, али он као бивши министар нема ниједан разлог да се тиме поноси, јер је незадовољство грађана појединим МХЕ, које је оправдано, последица управо тога што Министарство и институције који су надлежни за животну средину нису радили свој посао - наводи она.
ЖЕСТОК ОДГОВОР СЛОВАЧКЕ НА ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио Фицо, спрема драстичну меру за Украјинце (ВИДЕО)
ПРЕМИЈЕР Словачке Роберт Фицо запретио је вечерас да је његова странка Смер-СД ("Смер — социјалдемократија“) спремна да подржи смањење помоћи Украјинцима који се налазе на територији Словачке као одговор на обуставу транзита гаса од стране Кијева.
02. 01. 2025. у 18:26
ПУТИН СПРЕМАН ЗА НОВИ РАТ? Тајни документи откривају детаљан списак мета
РУСКА војска припремила је детаљан списак циљева за потенцијални рат с Јапаном и Јужном Корејом који укључује нуклеарне електране и другу цивилну инфраструктуру, према тајним досијеима из 2013. и 2014. године, у које је имао увид "Financial Times".
02. 01. 2025. у 19:42
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)