БУКА НАС УГРОЖАВА И ФИЗИЧКИ И МЕНТАЛНО: Др Катарина Пауновић упозорава - већи је ризик за болести срца и крвних судова!

И. КОВАЧИЋ

18. 04. 2021. у 17:00

ДУГОТРАЈНА изложеност буци повећава ризик од болести срца и крвних судова, показала су истраживања.

БУКА НАС УГРОЖАВА И ФИЗИЧКИ И МЕНТАЛНО: Др Катарина Пауновић упозорава - већи је ризик за болести срца и крвних судова!

Фото: Приватна архива

Установљено је да људи који живе у близини аеродрома у Франкфурту имају чак седам одсто већи ризик од можданог удара од оних који живе у мирнијим насељима. Анализом готово 25.000 смртних случајева од кардиоваскуларних болести међу људима који живе у близини аеродрома у Цириху забележен је значајан пораст смртности током ноћи након прелетања авиона, посебно међу женама. Научници тврде да бука може да узрокује драматичне промене на ендотелу - унутрашњој слузокожи артерија и крвних сидова, које под утицајем јаких и непријатних звукова могу из здравог стања да пређу у "упаљено" с потенцијално озбиљним последицама.

У интервјуу, за "Новости", професор др Катарина Пауновић, са Института за хигијену са медицинском екологијом, Медицинског факултет у Београду, каже да су прве студије које су испитивале утицај буке на здравље довеле у везу изложеност буци са појавом високог крвног притиска:

- То је утврђено проучавањем здравља радника који су дуги низ година били под утицајем звукова велике јачине и одређене фреквенције пореклом од машина за рад у одређеним гранама индустрије.

* Које се још последице по здравље доводе у везу са буком?

- Типична психолошка и физиолошка реакција људи на буку је узнемирење буком, од којег тренутно пати 22 милиона људи широм Европе према проценама Европске агенције за животну средину. Реакције узнемирења буком се најчешће описују као раздражљивост, анксиозност, фрустрација или љутња на звуке из околине. Висок степен узнемирења буком доводи се у везу са лошим физичким и менталним здрављем уопште, а осим кардиоваскуларних обољења доводи и до поремећаја спавања.

Људи који живе у близини аеродрома имају седам одсто већи ризик од можданог удара

* Да ли утицај буке зависи од тога којем степену смо изложени?

- Опажање звука неког простора зависи пре свега од физичких карактеристика звука, док интерпретација звукова из околине зависи и од особина слушаоца, његовог односа према звуку, психолошких и емоционалних особина, те се тако звук из психолошке перспективе тумачи као пријатан или непријатан, пожељан или непожељан, позитиван или негативан, значајан или безначајан. У последњих неколико деценија научници покушавају да уоче повезаност између изложености звуцима из животне средине са појавом повишеног крвног притиска, срчаног и можданог удара, што није нимало лако учинити, с обзиром на разноликост звукова у окружењу у погледу јачина, учесталости, трајања, извора звука, и слично.

* Шта може да се уради да би се смањио утицај буке, поготово код људи који живе у близини великих саобраћајница, пруга, аеродрома...?

- Прихватајући комплексност односа између буке у животној средини и физичког и менталног здравља, Светска здравствена организација је још 2018. године издала нове водиче за буку. Они треба да буду смерница земљама широм света о томе коликим нивоима буке становништво сме да буде изложено како не би дошло до појаве узнемирења буком, поремећаја спавања, кардиоваскуларних болести и смањења квалитета живота. Можда те строге смернице изгледају недостижне, али су добра основа за увођење превентивних и корективних мера за смањење нивоа буке којој су људи изложени у току дана и ноћи.

Фото В. Н.

* Које су то мере?

- Мере за смањење буке као што су изолационе баријере дуж ауто-путева или железничких пруга и уградња соноизолационих материјала у грађевинарству данас су стандард у многим земљама. У том смислу посебну пажњу треба обратити на оријентацију спаваћих и дневних соба у стану у односу на доминантне изворе буке из околине, пре свега од саобраћаја, али и од уређаја унутар зграда.

* Веровало се да ће електрична возила да смање буку на улицама, а истовремено неће да загађују ваздух, али није тако?

- Да, веровало се да ће електрична возила да буду идеално решење за очување квалитета ваздуха и смањење буке. Ипак, неочекивано, показало се да су таква возила превише "тиха" за пешаке као учеснике у саобраћају, па се сада траже иновативна решења како би и возила на електрични погон производила неки звук који би указивао на њихово присуство на улици. То показује да не можемо живети у свету без икаквог звука и да звучни сигнали имају користан ефекат за очување живота и избегавање опасности.

АКУСТИЧНО ЗОНИРАЊЕ БЕОГРАДА

* ЈЕСУ ли становници великих градова највише угрожени буком?

- Јесу. Код нас је највећи извор буке у Београду. У току је акустичко зонирање Београда. На основу тога ће се израдити карте које означавају присуство звука различите јачине којима су људи просечно изложени на месту становања у току дана и ноћи. Становништво ће тако моћи да сазна у каквом звучном пејзажу живи у појединим деловима града. Очекујем да ће то подстаћи надлежне да предузму мере не само ка смањењу нивоа буке већ и ка креирању пријатнијих животних средина, како би се унапредио стил живота и јавно здравље уопште.

* Шта више угрожава здравље бука или загађен ваздух?

- Савремене научне студије у овој области покушавају да обухвате и многе друге чиниоце који могу да утичу на појаву кардиоваскуларних болести, као што су загађење ваздуха, исхрана, физичка активност, психолошки чиниоци, и друго. Чак и када се сви они узму у обзир, значај буке се не може умањити, али га је тешко моделовати за сваког појединца у сваком тренутку с обзиром на изложеност веома великом броју звукова како на послу, у стану и у активностима у слободно време, укључујући слушање музике или хобије.

Изложеност јаким звуковима, поред раздражљивости, може да узрокује драматичне промене на ендотелу, унутрашњој слузокожи артерија и крвних судова

* Која врста буке је најштетнија?

- Све зависи од дужине излагања буци и њеној јачини. Постоје и неки нови извори буке о којима наука још није дала коначан суд у погледу деловања на физичко и ментално здравље. А то су ветропаркови. Иако постоје извештаји широм света да се људи који живе у њиховој околини жале на неподношљиву буку специфичних особина и јачине звука, не постоји апсолутни консензус да ли таква бука, колико, и у ком временском периоду излагања, утиче на срце и крвне судове, спавање или друге поремећаје здравља.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

СРБИН ЈЕ СВЕТСКО ЧУДО: Ово је списак најбољих фудбалера света у последење три године по броју голова