ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ ДОКТОРА ДИМИЋА: Сваки нови талас короне још гори, оставља страшне последице!
ВЕЋИНА оболелих од цовид 19 сасвим се успешно опорави од болести, ипак, примећује се да на део пацијената који су прележали акутну фазу, вирус оставља последице у виду промена на срцу, плућима, нервима.
Симптоми су најразличитији од израженог осећаја умора, главобоље, депресије до појаве плућне фиброзе, миокардитиса, па чак и до срчаног удара. Сва ова стања у многоме утичу на квалитет живота, па тако има пацијената који после прележаног цовид 19, једва имају снаге да оду до најближе продавнице.
Додатни проблем су и психичка оптерећења, код извесног броја људи уочава се анксиозност, депресија, несаница. Редовна примена терапије и постепено враћање физичким активностима, су од великог значаја у процесу оздрављења, тврде стручњаци.
Долази до оштећења алвеола, плућних капилара
Досадашња сазнања говоре да се продужени цовид јавља код око 10 до 15 одсто пацијената, мада неке студије сугеришу и већи проценат, од 30 до 35 одсто.
– Нема правила. Синдром се може јавити и код оних који су веома лако изнели болест. Постоји више теорија које настоје да расветле механизме настанка пост-цовида. Сматра се да вирус САРС-ЦоВ-2 изазива бројне поремећаје у читавом организму. Има претпоставки да после прележаног акутног облика долази до задржавања фрагмената вируса у ткивима, где се они везују за рецепторе и изазивају све нуспојаве. Има сазнања о задржавању вируса у танком цреву, али јављају се теорије које то побијају. Пракса је, ипак, показала да је примена пробиотика изузетно значајна, због имуностимулативног дејства и њиховог спречавања активирања леукина и цитокинске олује – каже за еКлинику заменик директора Градског завода за плућне болести и туберкулозу у Београду, пнеумофизиолог др сци. мед. Дејан Димић, који ради у ковид зони.
Симптоми пост-цовида 19 могу бити узнемирујући за пацијента, довести до немогућности нормалног функционисања.
– Учестала је јака малаксалост, изражен осећај умора, замарање, плитак дах, болови у мишићима, убрзан и неправилан рад срца. Симптоми су бројни. Има и регистрованих поремећаја памћења, емоционалне лабилности, главобоље, губитка косе, појачаног ноћног знојења, поремећаја расположења, несанице. То је све скуп великог броја симптома код болесника, који су прележали цовид и који захтевају даље праћење и евентуално лечење – објашњава др Димић.
Нажалост, када је у питању продужени цовид 19, има и тежих облика, који су најчешћи код болесника који су током болести имали и интерстицијску упалу плућа. На рендгенском снимку плућа најчешће се јављају такозване интерстицијске промене, појачана фина мрежа, која подсећа на слику лептирових крила, у једном плућном крилу или обострано.
– Код свих болесника који су имали неку врсту цовид упале плућа, најчешће се се ради о интерстицијској упали плућа. У тежим формама плућно ткиво, више не може да обавља нормалну размену гасова. Долази до оштећења алвеола, плућних капилара и потребно је прилично дуго времена да би се плућима вратила нормална функција. Понекад се јављају последице у виду фиброзе, која у зависности од њеног степена, може озбиљно нарушити рад плућа. Доктори настоје да пост-цовид фиброзу максимално смање, применом одређених лекова – каже др Димић.
Некада лака форма цовида разара плућне капиларе и алвеоле
За све који са сумњом гледају на појаву пост-цовид синдрома др Димић пореди последице које на плућа оставља пнеумонија и цовид инфекција. Обични акутни бронхитиси и обичне пнеумоније, како каже доктор, ретко када остављају било какву последицу. Бронхитис практично никакву, док се у случају теже упале плућа, праћене упалом плућне марамице, могу јавити јако мале промене у виду прираслица.
– Те промене апсолутно не ремете ни у једном погледу плућну функцију, неко може имати пет пута упалу плућа, без било каквог поремећаја плућне функције. Са цовид 19 инфекцијом то је апсолутно другачије, некада лака форма цовид упале плућа доводи до разарања плућних капилара и алвеола. Последично долази до стварања озбиљних ожиљака, који могу у значајној мери, у зависности од тога колико су проширени, пореметити плућну функцију и квалитет живота. Ти болесници у дугом временском периоду, имају промене тако да им минимално физичко оптерећење узрокује отежано дисање, долази до поремећаја размене гасова и самим тим немогућности да обављају свакодневне активности, почев од најобичнијег туширања, до изласка до продавнице – објашњава др Димић.
Сваки талас све тежи
Иако је прошло више од годину дана од избијања цовид 19, стручњаци још настоје да утврде како ће се кретати пандемија.
– Сваки талас има има своје карактеристике и мислим да је сваки праћен све тежом клиничком сликом. Сада, у овом таласу, таласу, имамо болеснике са тешким формама интерстицијске упале плућа, с озбиљним поремећајима гасне размене са ниском сатурацијом. Међутим, сувише је кратко времена да бисмо говорили о неким дугорочним ефектима, пост-цовид интерстицијске пнеумоније – објашњава наш саговорник.
У свему овоме, ипак је јако добро, како примећује др Димић да хронични болесници који редовно и на прави начин користе инхалациону терапију нису под повећаним ризиком од цовид 19.
– У досадашњој пракси, јако мали број хроничних болесника је имао неку цовид инфекцију или неку озбиљнију пнеумонију. Важно је да ове категорије пацијената правило и редовно узимају терапију. Мислим да би доктори у домовима здравља требало да преписују претходну терапију, све док ти болесници не буду у могућности да нам дођу на контролне прегледе и да им се, ако је потребно, коригује терапија – наглашава доктор.
(Еклиника)
Препоручујемо
НАЈНОВИЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ИЗ КРИЗНОГ ШТАБА: Сутра се отварају баште кафића и ресторана
01. 04. 2021. у 08:35
ЖЕЛЕ ДА СЕ ВАКЦИНИШУ У СРБИЈИ: Хит оглас брачног пара из Јапана (ФОТО)
31. 03. 2021. у 23:38
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)